S&P 500 ^GSPC 5,307.01 -0.27%
Tesla TSLA $180.11 -3.48%
Alphabet GOOG $178.00 -0.86%
Apple AAPL $190.90 -0.75%
Meta META $467.78 +0.68%
Nvidia NVDA $949.50 -0.46%
Microsoft MSFT $430.52 +0.34%
Amazon AMZN $183.13 -0.01%

Těchto 7 faktorů přinutí inflaci klesnout stejně rychle, jako vzrostla. Kdy očekávat obrat?

Dominik Petrnoušek
14. 10. 2022
8 min read

Inflace je strašák pro všechny. Snad nikdy jsem nezažil, že by tolik lidí kolem mě znalo a chápalo tento termín. Co když vám ale řeknu, že je možné, že inflace brzy klesne na normální úroveň?

Inflace je strašákem pro každého

"Trhy přestanou panikařit, když začnou panikařit centrální banky," říká Michael Hartnett, hlavní investiční stratég Bank of America.

Polovina práce Fedu spočívá v kontrole inflace - a čísla celkové inflace nám říkají, že se jim to úplně nedaří.

Pětiletý vývoj inflace v USA. Zdroj

Podle mnohých je ale tento sentiment chybný. Podle všeho se totiž nedívají do zákulisí, ve kterém se dějí naprosto opačné procesy.

"Vidíme mnoho důkazů, že ceny rychle a tvrdě klesají. Jakmile to pronikne do hlavních indexů spotřebitelských cen (CPI) a výdajů na osobní spotřebu (PCE), kterým se věnuje veškerá pozornost, investoři zmírní obavy z recese vyvolané Fedem. Akcie porostou." Znějí vyjádření

Roční CPI index USA. Zdroj
PCE index USA. Zdroj

Aby to nebylo jenom o domněnkách - víte, že mám rád čísla 😜 Tudíž si řekněme, co nám říká historie o prudkých nárůstech inflace a proč by mohla klesat rychleji, než si lidé myslí.

Z historického hlediska se doba, za kterou dojde k prudkému nárůstu inflace, rovná době, za kterou dojde ke zpětnému nárůstu. Uznávám, to je trochu šeredná definice.

Tedy - "Inflace pravděpodobně dosáhla svého vrcholu v březnu nebo dubnu letošního roku. Voda v hrnci začala ale bublat už někdy kolem dubna 2021. To nám říká, že vytvoření špičky trvalo rok, což naznačuje, že inflace by se do jara nebo začátku léta příštího roku mohla vrátit na úroveň, která není tak šílená," říká Jim Paulsen.

Prudké inflační skoky jsou vynikajícími nákupními signály. V šesti ze sedmi největších inflačních skoků od čtyřicátých let minulého století, jakmile index spotřebitelských cen dosáhl svého vrcholu, byl akciový trh na dně.

Paulsen vyloženě říká, že nemá cenu čekat na zkrocení inflace. Historie totiž ukazuje, že nakupovat na vrcholu CPI se zatím vždy rovnalo velice vydařenému následujícímu roku.

Vezměme si tři velká inflační maxima v letech 1970, 1975 a 1980, tedy v době, kterou investoři přirovnávají k současnosti. Rok po posledních dvou byl index S&P 500 o více než 30 % výše. Rok po prvním z nich vzrostl o 8,8 %. V průměru jsou akcie rok po dosažení inflačního vrcholu při recesi v plusu 13 % a při scénáři bez recese 17 %.

https://www.youtube.com/watch?v=fy5WNE-4JWU

Jaké faktory by mohly také přinutit inflaci klesnout?

Data tedy vyobrazují scénář, který by mohl (a nemusel) nastat. Jsou i další faktory, které by mohly donutit inflaci klesnout? Ano! 👇Bude to tady tak trochu o klesání... skoro všeho.

  •  Ceny energií klesají. Ceny ropy jsou oproti červnu nižší zhruba o 30 %. Energie jsou pro ekonomiku klíčové, takže jejich cena má velký vliv na ceny téměř všeho. Navíc je tu i psychologický aspekt. Někteří dokonce míní, že cena pohonných hmot je totiž pro hlavu extrémně důležitá. Amerika..."Nic není pro to, jak lidé přemýšlejí o inflaci a obecněji o stavu svých financí, zásadnější než to, kolik je stojí natankovat benzín," říká ekonom Mark Zandi.
Cena ropy od svých letošních maxim klesla. Zdroj
  • Ceny komodit klesají. Index cen komodit S&P Goldman Sachs se od svého vrcholu na začátku června snížil o více než 20 %. Ceny mědi, oceli a hliníku od března klesly o 31 % až 48 %. Jedná se o základní stavební kameny ekonomiky. Mnohým investorům ale tato klíčová součást úplně uniká. Pokles cen se však promítá do celkové inflace.
Index S&P GSCI Commodity
  • Klesají nájmy. Mnoho investorů se také bojí toho, že inflace vře i v sektoru služeb. "Během pouhých 12 měsíců jsme svědky naprostého obratu tržních podmínek, kdy poptávka výrazně převyšuje nabídku dostupných jednotek a nové dodávky překonávají nedostatečnou poptávku," říká Jay Lybik, ředitel analytického oddělení společnosti CoStar pro vícegenerační domy.
  • Maloobchodníci snižují ceny, aby se zbavili nadbytečných zásob. Právě jedna z těch věcí, které jsou tak nějak zákulisní a mnoho investorů je přehlíží. Společnost Target zaujala na začátku června, když oznámila, že bude muset snížit ceny, aby se zbavila zásob. Minulý týden následovala společnost Nike. Obecně tento trend sleduji téměř všude. Panika z výpadků dodavatelských řetězců a zároveň obrovská poptávka v pandemii způsobila, že všichni naobjednávali šílené množství zboží do zásoby. Zásoby, která je nyní vyšší, než je standart. A bohužel je vyšší právě v době, kdy klesla i poptávka.
  • Dodavatelské řetězce se zlepšují. Přesně jak jsem zmínil v předchozím bodě. Řetězce se obnovily. Zásoby rostou a dodací lhůty se zkracují. Sazby za nákladní dopravu se oproti nedávným maximům snížily o třetinu. Méně analytiků hlásí, že se jejich odvětví potýkají s omezením dodávek, a více jich uvádí rostoucí zásoby. To vše napovídá, že problémy v dodavatelském řetězci - velký zdroj inflace - se zmírňují.
  • Podnikům se nedaří zvyšovat ceny. Zářijové údaje ukazují, že tržby podniků se drží, ale ziskové marže dosáhly vrcholu na začátku června a v polovině září mírně poklesly. Mezitím se technologické společnosti vracejí ke svým dlouhodobým deflačním praktikám a opět vytvářejí tlak na snižování cen.
  • Dynamika trhu práce se zlepšuje. Úřad pro statistiku práce v úterý oznámil, že v srpnu bylo v USA oproti očekávání o více než milion volných pracovních míst méně, a to na 10 milionů z 11,2 milionu vykázaných v červenci. Jednalo se o největší jednoměsíční pokles od dubna 2020. To naznačuje, že tlak na trhu práce začíná polevovat, což snižuje tlak na růst mezd - jednu polovinu obávané "mzdové cenové spirály".
Unemplyment rate v USA klesá. Zdroj

"Pouhý dojem, že Fed skončil se zvyšováním sazeb, by stačil k tomu, aby oznámil dno medvědího trhu a vedl k udržitelné rally" 

Alespoň si to někteří analytici myslí. Je podle nich aktuálně největší problémem právě a pouze strach?

Indikátor spotřebitelské důvěry Bank of America se k 25. září zvýšil na pětiměsíční maximum 33,7 %, zatímco na začátku července dosáhl nejnižší hodnoty 27,6 %.

Consumer Confidence Index. Zdroj

Půjdu asi trochu proti proudu. 

Trh se podle mnoha údajů a názorů zdá být připraven na dobrou rally. Investoři jsou extrémně bearish, což je v kontrariánském smyslu býčí signál.

Samozřejmě jsme ale u stejného výsledku, ke kterému docházíme poslední dobou stále - je tato situace tak speciální, že na ní nelze uplatnit historické zkušenosti a běžné poučky? Těžko říct. Nikdo z nás nemá křišťálovou kouli.

Jaký je váš názor? Jsou důvody zmíněné v mém textu dostatečně silné, aby opravdu přinesly obrat trhu? Nebo převládne negativní sentiment a budeme se dále koupat v investiční krvi? 

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.