S&P 500 ^GSPC 5,311.56 +0.06%
Tesla TSLA $182.86 +4.52%
Meta META $463.35 -1.17%
Microsoft MSFT $430.14 +1.13%
Amazon AMZN $181.71 -1.00%
Apple AAPL $192.40 +0.71%
Alphabet GOOG $178.72 +0.15%
Nvidia NVDA $948.63 +0.09%

Uznávaný analytik očekává, že globální akcie do konce roku 2023 vzrostou o 18%

Pavel Botek
14. 10. 2022
5 min read

Dost bylo pesimismu, rok 2022 se blíží ke svému konci a nás zajímá, co můžeme očekávat od roku 2023. Bude to další tragický rok? Uznávaný analytik Robert Buckland má jasno - Globální akcie vzrostou v příštím roce o 18%. Proč tomu tak bude? 👇

Robert Buckland

Robert Buckland je výkonným ředitelem a hlavním globálním akciovým stratégem Citi Investment Research and Analysis. Vede bezkonkurenční síť 31 akciových stratégů CIRA se sídlem v hlavních světových finančních centrech. Pravidelná publikace společnosti Buckland Global Equity Strategist uvádí názory Citi na budoucí globální akciová témata a je široce čtena institucionálními investory po celém světě.

Buckland a vlastně i vícero dalších analytiků ze Citigroup očekává, že globální akcie vzrostou od nynějška do konce roku 2023 o 18 %, a tvrdí, že poražené ocenění z neúprosného výprodeje v letošním roce může přilákat investory, i když varoval před značnými riziky ekonomického zpomalení.

Globální akcie se obchodují hluboko pod svými vrcholy, v čele s americkým indexem S&P 500 na medvědím trhu po většinu letošního roku, protože válka centrálních bank proti inflaci vedla k prudkému nárůstu úrokových sazeb a vyvolala obavy z hospodářského poklesu.

Stratégové z banky stanovili cíl 780 bodů pro MSCI AC World Index, který zahrnuje rozvíjející se trhy, pro konec roku 2023, ve srovnání s 679 body, kterých dosáhl 30. září.

Co je MSCI AC World Index?

Index MSCI ACWI, vlajková loď globálního akciového indexu MSCI, je navržen tak, aby reprezentoval výkonnost celé sady příležitostí akcií s velkou a střední kapitalizací na 23 rozvinutých a 24 rozvíjejících se trzích. Od května 2022 pokrývá více než 2 933 složek v 11 sektorech a přibližně 85% tržní kapitalizace upravené o volný pohyb na každém trhu. Index je sestaven pomocí metodiky MSCI Global Investable Market Index (GIMI), která je navržena tak, aby zohledňovala odchylky odrážející podmínky napříč regiony, velikostmi tržní kapitalizace, sektory, stylovými segmenty a kombinacemi.

Dle slov Bucklanda index už klesl dostatečně, je to zohledněno především na P/E, které kleslo z 31 na 19.

 "Myslíme si, že velká část poklesů se dá nyní považovat za hotovou."

Díky tomu vypadají ocenění prozatím atraktivněji, řekl Buckland, přičemž americké akcie jsou nejdražší a Spojené království a rozvíjející se trhy (EM) nejlevnější. Celkově si Citi udržela pozitivní rating u amerických akcií a uvedla, že silný dolar bude i nadále zvyšovat relativní výkonnost těchto akcií. Podpořila také svůj "neutrální" rating pro akcie rozvíjejících se trhů a je býčí na britských akciích.

"Britská ekonomika je v potížích, ale 70% zahraniční expozice a levné ocenění by měly omezit škody na akciovém trhu," uvedli.

Mnoho společností kótovaných v Londýně vydělává značnou část svých příjmů v zahraničí, zatímco měřítko Index FTSE 100 zahrnuje řadu společností zabývajících se těžkými komoditami.

Citi také zvýšila svůj rating globálního sektoru informačních technologií  s odkazem na rozumnější ocenění a zhoršující se vyhlídky na zisk jinde.

Měnoví stratégové Citi také zopakovali svůj názor, že síla amerického dolaru zde ještě nějakou dobu zůstane. Domnívají se, že pokračující síla dolaru by měla upřednostňovat americké akcie s velkou kapitalizací vzhledem k jejich statusu "relativně bezpečného přístavu".

"Us Large Cap bude pravděpodobným relativním vítězem v globálním akciovém prostředí, pokud bude zhodnocování dolaru přetrvávat, navzdory nepříznivým faktorům EPS. Silnější dolar vymezující ještě závažnější obavy z aktuálního růstu pravděpodobně pohání investory v relativním smyslu k USA," uvedli.

Sílu dolarů také analytici zmiňují v souvislosti se začátkem roku 2023, kde mohou být zisky společností ještě v mnoha ohledech zasaženy. Zajímavé je, že dodávají, že pokud má dolar obrátit směr, nepomůže to S&P 500 tolik, jako když jeho síla poškodila tento americký index.

"Korelace dolaru vůči akciím jsou obvykle negativní, pokud není USA považována za epicentrum globálního růstového strachu (tj. nástupu finanční krize)."

Závěr

Osobně se predikcím vyhýbám, ale vždy je pozitivní vidět, že na trhu nejsou jen pesimisté a předpovídači apokalypsy. Netroufám si říct, zda je tento scénář 18% růstu v roce 2023 reálný, jelikož v podstatě nevím, co bude tamhle během pár měsíců a jak se celá situace vyvine. Problémů je prozatím nesčetně (snad je už asi ani nemusím jmenovat), v popředí se však stále drží neúprosná inflace, kterou Fed prozatím ještě nezkrotil. Navíc se může zdát, že většina problémů se může lehce přelít do dalšího roku a plus se k tomu může přidat i zvýšená nezaměstnanost, další problémy s energiemi, válka a řada dalších. Jaký máte názor vy? Bude rok 2023 zlomový?

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.