S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Okazja dekady. Najlepsze akcje z popularnego sektora prawie za darmo

Jaczek Vodiczka
15. 10. 2022
5 min read

Większość rynku tonie ostatnio we krwi. Ale jeden sektor budzi większe zainteresowanie inwestorów - chipy. I to właśnie te akcje, o których analitycy nie boją się powiedzieć, że teraz niemal rozdają za darmo! Które z nich w szczególności?

Intel i Nvidia to tylko ułamek sektora, który jest teraz wyjątkowo karany przez rynek

Akcje zamknęły się niżej w poniedziałek, przy czym Nasdaq Composite Index spadł do najniższego poziomu od dwóch lat, ponieważ akcje technologiczne nadal są najciężej dotknięte na tym rynku niedźwiedzia z powodu gwałtownego wzrostu stóp procentowych.

Nasdaq Composite zamknął się w okolicach 10 542, dobijając do najniższego numeru od lipca 2020 roku. Ważne jednak, że w dół ciągnęły go konkretne akcje. Głównie Nvidia $NVDA+9.3% i AMD $AMD-3.1%, między innymi.

USD.IXIC znajduje się obecnie na dwuletnim minimum. Wartość zamortyzowana zbliża się do 30%.

Zmiana polityki odbiła się na akcjach półprzewodników po tym, jak administracja Bidena ogłosiła nowe kontrole eksportu, które ograniczają amerykańskie firmy sprzedające zaawansowane półprzewodniki komputerowe i powiązany sprzęt produkcyjny do Chin. Mniej więcej kolejna odsłona wojny handlowej.

W dalszej (i bardziej długoterminowej) perspektywie osłabienie popytu na komputery i smartfony uderza również w producentów chipów. Tym samym decyzja prezydenta Joe Bidena o poważnym ograniczeniu sprzedaży chińskim firmom sprzętu wykorzystywanego do produkcji zaawansowanych półprzewodników była już gwoździem do trumny.

Również KLA Corp. Firma $KLAC-0.9%, która produkuje sprzęt do produkcji chipów, zacznie w tym tygodniu stosować się do nakazu Bidena i ograniczy sprzedaż niektórych swoich produktów. To uderzy w Intela $INTC-4.3% i SK Hynix, które są partnerami.

https://www.youtube.com/watch?v=lN8KjqT0tkY

W Azji, wpływ ograniczeń eksportowych Bidena na akcje technologiczne w regionie jest już odczuwalny, a Taiwan Semiconductor favorite $TSM+0.6% (największy na świecie producent chipów kontraktowych i główny dostawca $AAPL-2.1%) spadł o ponad 8,3% w notowaniach na Tajwanie.

Ostatni spadek jest znów naprawdę dość znaczący

Nawet dla takiego giganta jak Nvidia zdarzało się chybotanie. Co prawda P/E nadal jest strasznie wysokie, ale można to już uznać za solidny dip. Ważenie podstaw zależy jednak od każdego.

Nvidia również jest na minusie i odpisała prawie 44% za rok

Już tutaj zaznaczyłem, że Intel to bardzo popularny nagłówek. Jego wycena zaczyna wyglądać niezwykle atrakcyjnie. Niestety, wciąż istnieje bogeyman w postaci "upadku" firmy z perspektywy technologii. Wiele osób mówi o tym, że Intelowi zaczyna nieco brakować tchu w wyścigu konkurencyjnym. Ale to chyba na głębszą analizę, która pojawiła się tu kilka razy. Jasne jest jednak to, że sprzedaż jest obecnie w dość masywnym załamaniu.

Wykres Intela wygląda podobnie

Oczywiście pytanie brzmi, czy te akcje są po prostu wyjątkowo karane ze względu na obecną sytuację. Rzeczywiście, inna możliwość jest taka, że wracają one (logicznie) do "uzasadnionych" poziomów, bo od kilku lat są absurdalnie przecenione. W przypadku konkretnie Nvidii tak będzie, przynajmniej częściowo. Ogromny hype, podaż przewyższająca popyt, boom na wydobycie kryptowalut itp.

Wszystko to niesłusznie wywindowało cenę spółki i sektora w górę. Jak przyznało wielu sceptycznych inwestorów.

https://www.youtube.com/watch?v=7TURZTzJy7I

Inne powody załamania chipów?

Po prostu ogólny sentyment rynkowy - kiedy zbliża się recesja, sektory cykliczne zostają uderzone. A branża półprzewodników jest z pewnością jednym z takich cyklicznych sektorów. Jego sprzedaż może być bardzo zróżnicowana w zależności od stanu gospodarki.

To prawda, że w ciągu ostatnich 35 lat branża ta rozwijała się szybciej niż reszta gospodarki, dzięki spadającym kosztom, możliwościom wydajniejszego przetwarzania danych i wszechobecności chipów w nowoczesnych produktach.

Przez ostatnią dekadę inwestorzy na całym świecie doceniali technologiczną sprawność producentów układów scalonych. Indeks SOX, który śledzi największych producentów na świecie, osiągnął średni roczny zwrot w wysokości 25,2%, przewyższając szerszy indeks NASDAQ Composite, który "tylko" 17,6% rocznie. Jednak ten trend odwrócił się w grudniu wraz ze wzrostem długoterminowych stóp procentowych, co spowodowało spadek mnożników wyceny dla szybko rosnących sektorów, w tym półprzewodników.

Na koniec 2021 roku mnożnik SOX P/E spadł z 25x do 14,1x. Trend ten przyspieszył ostatnio, gdyż kilku popularnych producentów półprzewodników obniżyło swoje prognozy na ten rok.

A co z tobą? Czy inwestujesz teraz w chipy? Czy są już wyrzeźbione na tyle, by kupić? W co inwestujesz, jeśli w ogóle?

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.