S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Analiza brokera Fio: Czy jest to najlepszy wybór do inwestowania w czeskie akcje?

Jaczek Vodiczka
16. 10. 2022
5 min read

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się jednemu z najbardziej ulubionych brokerów do inwestowania w czeskie akcje, którym jest Fio e-broker. Omówimy zalety tego brokera, a także często krytykowane rzeczy i niedociągnięcia. Dla kogo ten broker jest odpowiedni? 👇

Rachunek handlowy można otworzyć w każdym oddziale Fio.

Broker Fio jest całkowicie po czesku i oferuje nam inwestowanie w czeskie akcje, co wielu inwestorów przyjmie z zadowoleniem. Ponadto broker Fio jest regulowany przez Czeski Bank Narodowy i oferuje wsparcie online i w cegle. Można też zacząć inwestować na koncie demo, co jest zaletą zwłaszcza dla początkujących. Ale jakie są plusy/ minusy tego brokera?

Bezpieczeństwo przede wszystkim - Czy moje pieniądze są bezpieczne?

Dzięki licencji bankowej konta klientów są ubezpieczone do 100 000 euro na wypadek ewentualnej upadłości brokera. Limit 100 000 euro dotyczy depozytów gotówkowych. Aktywa klientów są ubezpieczone do kwoty 20.000 euro.

Fio e-Broker umożliwia handel papierami wartościowymi (akcje, ETF-y, obligacje) oraz instrumentami pochodnymi na akcje (futures). Broker daje dostęp do aż 8 giełd, w tym giełdy w Pradze czy w USA.

Dla wielu użytkowników dobrą wiadomością jest to, że jest to broker, który w pełni obsługuje język czeski i pozwala na utrzymanie konta handlowego w CZK. Jednak konta handlowe są wielowalutowe = nie jest problemem prowadzenie konta w dolarach i euro.

Depozyty

Na konto handlowe można wpłacać pieniądze przelewem lub gotówką w oddziale. Założenie i prowadzenie rzeczywistego rachunku handlowego jest bezpłatne. To samo dotyczy wypłat, przy czym minimalny depozyt wynosi 1 CZK.

Opłaty

 • Zarówno od BCPP jak i RMS pobierana jest opłata w wysokości 0,35% transakcji.
 • W przypadku giełd amerykańskich pobierana jest opłata w wysokości od 7,85 do 9,95 USD w zależności od wolumenu akcji.
 • Na niemieckiej giełdzie płacisz 0,15%, a minimalna kwota to 9,95 euro.

Wolumen jest równie ważny w przypadku amerykańskich kontraktów terminowych. Fio obiecuje opłatę zaczynającą się od 3,95 USD, ale dojdziesz do tego, jeśli twój wolumen jest powyżej 251 umów miesięcznie; jeśli jesteś poniżej tej liczby, zapłacisz 5,95 USD do 9,95 USD za umowę. Minimalne zlecenie wynosi wówczas 1 akcja/1 kontrakt (futures).

 • Ułamkowe akcje nie są jednak obsługiwane przez brokera.

Założenie i prowadzenie rachunku rzeczywistego jest całkowicie bezpłatne. W przypadku amerykańskich rynków akcji w ogóle, transakcja do 100 akcji - opłata 7,95 USD = Małe zlecenia są więc niewygodnie drogie.

Na stronie Fia można bezpośrednio dowiedzieć się o wysokości opłaty korzystając z kalkulatora. Na przykład, wszedłem do RM-SYSTEM (Czeska Giełda Papierów Wartościowych) i podałem cenę akcji 792 CZK, a moje zamówienie polegałoby na kupnie 10 akcji = opłata 22,97 CZK.

Link do kalkulatora opłat.

Czym jest EasyClick? Za pomocą zlecenia EasyClick można łatwo i przy niskich kosztach transakcyjnych handlować wybranymi czeskimi akcjami i certyfikatami na giełdzie RM-SYSTEM. Zakupy i sprzedaż akcji są wprowadzane w znormalizowanych wielokrotnościach liczby akcji w ramach tzw. lotów EasyClick. Wielkość działek ma być przystępna dla mniejszych i średnich inwestycji inwestorów indywidualnych.

Dywidendy

Dywidendy wypłacane osobom fizycznym przez spółki mające siedzibę w Czechach podlegają obecnie 15% podatkowi u źródła. Dywidendy są więc wypłacane w kwocie netto i nie są uwzględniane w zeznaniu podatkowym. W przypadku dywidend od spółek z siedzibą za granicą zależy to od tego, czy Czechy mają umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z danym krajem. W przypadku akcji amerykańskich masz możliwość wypełnienia, podpisania i dostarczenia formularza W-8BEN, co ponownie pozwoli Ci na uzyskanie 15% podatku.

Wady

 • Fio e-Broker nie jest nowoczesnym brokerem, co nie do końca jest problemem, ale wielu inwestorów zakończyło współpracę z brokerem (według recenzji) właśnie z tego powodu. Broker faktycznie oferuje Ci wszystko, czego potrzebujesz na swojej platformie, ale musisz zadowolić się przestarzałą platformą.
 • Nie szukaj tu również zapasów frakcyjnych.
 • Inną kwestią mogą być dla mniejszych inwestorów opłaty, większość inwestorów poleca Fio do inwestowania średnich i wyższych kwot.
 • Niektórzy inwestorzy narzekają również na orientację, ale to może nie być problem - broker oferuje szereg tutoriali (filmy, zdjęcia, poradniki), a po wszystkim masz czeski support, czego więcej można wymagać? 😄
 • Czytałem też w przeszłości, że broker żąda opłat za lepsze i nowsze dane online - nie udało mi się tutaj prześledzić, czy nadal tak jest.

Korzyści

Czeskie zapasy 👇

Choć traderzy narzekają np. na wyższe opłaty czy przestarzałą aplikację, to jeśli porównam to z takim Degirem, gdzie opłata za czeskie akcje jest znacznie niższa, to tutaj znowu stracisz na podatku od dywidendy w postaci 35%, podczas gdy Fio opodatkowuje tylko 15%.

 • Inne korzyści: opcja konta demo, pełna obsługa języka czeskiego, opcja konta wielowalutowego, 15% podatek od dywidendy nawet od akcji amerykańskich, jeśli wypełnisz formularz W-8BEN.
 • Fio Broker nie pobiera żadnych opłat za brak aktywności, ani opłat za wpłaty i wypłaty.

Wniosek

Fio e-Broker zdecydowanie nie jest dla day tradingu, ale jest to zdecydowanie solidny wybór, który oferuje wszystko, czego potrzebujesz. Do inwestowania w czeskie akcje jest to moim zdaniem jeden z najlepszych możliwych wyborów. Broker jest zdecydowanie lepszy dla osób, które zamierzają handlować większą kwotą, natomiast bezpieczeństwo brokera jest również zadowalające. Czy korzystasz z usług brokera Fio? Jakie są wasze doświadczenia z tym związane?

Należy pamiętać, że nie jest to usługa doradztwa finansowego. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.