S&P 500 ^GSPC
5,088.8
+0.03%
Tesla TSLA
$191.97
-2.76%
Apple AAPL
$182.52
-1.00%
Meta META
$484.03
-0.43%
Nvidia NVDA
$788.17
+0.36%
Microsoft MSFT
$410.34
-0.32%
Amazon AMZN
$174.99
+0.23%
Alphabet GOOG
$145.29
-0.02%

10 ważnych lekcji finansowych, których powinieneś się jak najszybciej nauczyć

Chociaż nie jest to artykuł bezpośrednio o giełdzie i akcji, jego znaczenie jest nie mniej ważne, wręcz przeciwnie. Czasami szkoda, że nie możemy cofnąć się o kilka lat w naszym życiu i przekazać trochę mądrości naszym młodszym kolegom. Na przykład, te wskazówki finansowe są takie, że praktycznie każdy chciałby wiedzieć wcześniej. Niektórzy znali je przynajmniej w wieku dorosłym, ale inni jeszcze nie. Dziś nadszedł czas, aby to naprawić.

Poniższa lista rekomendacji została opracowana przez Jonathana Clementsa, autora książki "From Here to Financial Happiness" i byłego współpracownika " The Wall Street Journal".

Jonathan mówi, że spędził całe swoje dorosłe życie, ponad 30 lat, ucząc się o pieniądzach. Od przeglądania stron biznesowych w Internecie do czytania książek finansowych do skanowania badań akademickich i rozmawiania z wieloma naprawdę wspaniałymi ludźmi w branży. Jednak pomimo tej stosunkowo intensywnej edukacji, mówi, że zajęło mu około 10 lat, aby nauczyć się najważniejszych finansowych lekcji o życiu. Z tego powodu stworzył listę kilku rzeczy, o których chciałby, aby ktoś mu powiedział, gdy miał 20 lat.

1) Mały dom = duży portfel

Wraz z pierwszą żoną kupili mały i skromny dom, ponieważ obawiali się, że nie będzie ich stać na opłacenie większego. W tym małym i skromnym mieszkaniu mieszkali przez 20 lat. Z perspektywy czasu Jonathan mówi, że była to jedna z najmądrzejszych rzeczy, jakie zrobił w życiu, ponieważ pozwoliło mu to zaoszczędzić trochę pieniędzy każdego miesiąca. Wystarczy pomyśleć o słynnym Warrenie Buffett, który nadal mieszka w domu, który kupił za 26 000 dolarów ponad 50 lat temu. Na pewno wie dlaczego.

2) Dług jest zły

Od czasu, gdy Jonathan stał się właścicielem domu, wysyłał do banku ratę kredytu hipotecznego. Ale już od pierwszego miesiąca wysyłał więcej niż wynosiła wpłata, aby szybciej spłacić dług. Wewnętrznie czuł, że posiadanie długu nie jest idealnym rozwiązaniem. A później dowiedział się, że hipoteka była negatywną obligacją, która drogo go kosztowała. Pamiętaj, że dług jest twoim wrogiem.

3) Inwestuj jak najwięcej i regularnie

W krótkim okresie możesz być na minusie i jest szansa, że ten okres może trwać nawet do 10 lat, ale w długim okresie jest bardzo prawdopodobne, że będziesz w stanie osiągnąć interesujące zyski, zwłaszcza jeśli odpowiednio zdywersyfikujesz swój portfel i będziesz regularnie kupował niezależnie od tego, gdzie obecnie znajduje się rynek. A jeśli dodać do tego regularne monitorowanie stron takich jak Bulios, to robi się jeszcze lepiej.

4) Nie można przesuwać wykresu wzrokiem

To była kolejna ogromna strata, do której Jonathan się przyznaje. To nie była strata finansowa, ale strata czasu. Jeśli jeszcze tego nie wiesz, nie możesz omiatać wykresów wzrokiem w pożądanym kierunku. Codzienne (wielokrotne) sprawdzanie wykresów i cen to zły nawyk, którego nawet Jonathan musiał się oduczyć z czasem, a zajęło mu to trochę czasu.

5) Nikt nie zna krótkoterminowych wyników inwestycyjnych

Jest to ściśle związane z punktami 3 i 4. Śledzenie wiadomości finansowych niesie ze sobą wadę w postaci dużej ilości raportów i prognoz z ust "ekspertów". Początkującemu inwestorowi łatwo jest ulec tym opiniom, ale w większości przypadków są to tylko hipotezy i założenia. Nie ulegaj temu wpływowi i inwestuj regularnie, a co ważniejsze, długoterminowo.

6) Najpierw emerytura, potem dom

Jonathan wspomina: "Kiedy miałem 20 lat, pewien ekspert finansowy powiedział: 'Jeśli nie będziesz miał domu do 30 roku życia, to prawdopodobnie nigdy go nie będziesz miał'. Nie zdawałem sobie wtedy sprawy, jakie to absurdalne bzdury, które, co więcej, sprawiają, że ludzie faworyzują niewłaściwe rzeczy." Kupno domu nie powinno być głównym celem. Powinna to być emerytura. Wcześniejsze przejście na emeryturę jest tak kosztowne, że jeśli nie zaczniesz oszczędzać regularnie tak szybko, jak to możliwe, matematyka stanie się Twoim największym wrogiem, ponieważ kwota, którą musisz zaoszczędzić, będzie rosła z każdym rokiem. Nagłówek tego punktu nie ma sugerować, że powinieneś dostać dom na emeryturze, ale ma symbolizować, że powinieneś zacząć oszczędzać na emeryturę, zanim zaczniesz oszczędzać na dom.

7) Materialistyczne życie może się nie opłacać

Przez lata mamy różne przelotne pragnienia, aby kupić wszelkiego rodzaju rzeczy materialne. Ale większość z tego, co kupujemy, ostatecznie odkładamy w kąt, na strych lub do piwnicy. Jonathan twierdzi, że pod tym względem pokolenie millenialsów jest mądrzejsze od pokolenia ich rodziców, ponieważ stawiają na doświadczenia, a nie na dobra materialne. On sam ma kilka obrazów i antycznych mebli, które mają dla niego wartość, ale wszystkie inne rzeczy, które kiedykolwiek kupił, nie mają dla niego żadnej wartości.

8) Praca nad sobą jest podstawą zadowolenia

"Zarabiam ułamek tego, co zarabiałem w latach pracy na Wall Street, ale sprawia mi to o wiele większą przyjemność. Koniec z niepotrzebnymi spotkaniami, koniec z plotkowaniem i ocenianiem pracowników, koniec z martwieniem się o spóźnienie do biura. Pracuję teraz ciężej niż kiedykolwiek wcześniej, ale nie czuję się jak w pracy, ponieważ to mój wybór i jestem nim podekscytowany," mówi Jonathan.

9) Co powiedziałaby Twoja "przyszła jaźń"?

W każdej decyzji, którą podejmujemy dzisiaj, oczekujemy, że nasze przyszłe ja będzie ją aprobować i szanować. Kiedy zaciągamy kredyt, oczekujemy, że nasze przyszłe ja będzie go odpowiednio spłacać. Kiedy decydujemy się nie oszczędzać teraz, oczekujemy, że nasze przyszłe ja to naprawi. Kiedy kupujemy dziś przedmiot o trwałej wartości, oczekujemy, że spodoba się on naszemu przyszłemu ja. Myślenie o sobie w przyszłości nie tylko poprawi Twoje decyzje finansowe.

10) Podejmowanie właściwych kroków we właściwym kierunku

Przyjrzyj się temu, gdzie jesteś w swoim życiu i co cię tu przywiodło. Spójrzmy teraz na ludzi o pokolenie młodszych. Mają przed sobą tak wiele niepewności. Kariera, finanse, rodzina, podejmowanie decyzji... Ale jeśli wszyscy regularnie podejmują właściwe kroki, powinny wydarzyć się właściwe rzeczy. Nie jest to gwarantowane, ale bardzo prawdopodobne. Jakie są właściwe kroki? Ciężka praca, regularne oszczędzanie i odchodzenie od schematów typu "zdobądź bogactwo".

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet