S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Google, Microsoft i Amazon kochają tę firmę, której analitycy przewidują wzrost do 111 proc.

Jaczek Vodiczka
18. 10. 2022
4 min read

Jak to możliwe, że firma współpracująca z Microsoftem i Google nie jest w absolutnym centrum uwagi wszystkich inwestorów? Co więcej, jej akcje pogrążyły się o ponad 90%!? Wyjaśnimy to w tym artykule 👇

Firma ta współpracowała z największymi gigantami technologicznymi

Co mają ze sobą wspólnego Amazon $AMZN-0.2%, Microsoft $MSFT+0.7% i Google $GOOG+0.7%? No bo oprócz tego, że są jednymi z największych liderów technologicznych na świecie?

Cała trójka współpracuje z niewielką, pozornie niepozorną firmą zajmującą się sztuczną inteligencją - C3.ai $AI+0.4%. Swoją drogą, całkiem nieźle wygrali z kleszczami 😁

C3.ai jest liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji dla przedsiębiorstw. Bez przesady, pomogła stworzyć ten przemysł. Firma opracowuje gotowe i dostosowane do potrzeb rozwiązania dla setek firm z różnych branż, które mogą znacznie przyspieszyć wdrażanie przez nie zaawansowanych technologii.

Ale dlaczego trzy olbrzymy tak się w nich zakochały? Odpowiedzią jest jedno słowo - chmura. Chmura obliczeniowa (a raczej bardziej popularne określenie "cloud computing") jest kluczowa dla firm, które w jakiejkolwiek formie działają w sieci . I oczywiście ta trójka jest w skrajnym stopniu uzależniona od online. I tak się składa, że są to również trzej najwięksi na świecie dostawcy usług w chmurze. Amazon Web Services, Microsoft Azure i Google Cloud. Platformy te oferują swoim klientom setki narzędzi, które mogą przyspieszyć działania biznesowe - a możliwość tworzenia modeli sztucznej inteligencji jest jednym z nich.

Udział w rynku trzech największych graczy na rynku chmury. Źródło

Sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z powszechnymi zadaniami w ułamku czasu człowieka. Zwłaszcza, gdy dotyczą one dużych ilości danych. Logiczne jest więc, że przedsiębiorstwa garną się do integracji tej technologii. Tu właśnie wkracza C3.ai, przynosząc wszelkiego rodzaju ułatwiające oszczędzanie czasu ułatwienia w tworzeniu modeli AI. Dzięki narzędziu C3 oszczędność czasu jest absolutnie drastyczna. Mówi się, że eliminuje do 99% kodowania.

https://www.youtube.com/watch?v=LOdnpnd6VgY

Dostawcy usług w chmurze zdają sobie sprawę z wartości, jaką to przynosi i współpracują z C3.ai, aby przyspieszyć adopcję AI w firmach swoich klientów. Zarówno Microsoft Azure, jak i Google Cloud wykorzystują technologię C3.ai do usprawnienia swoich usług chmurowych.

W sumie C3.ai ma teraz 228 klientów w różnych branżach, od technologii przez produkcję po ropę i gaz. Co ciekawe, na przykład gigant naftowy Shell wykorzystuje C3.ai do monitorowania ponad 13 000 urządzeń w celu poprawy bezpieczeństwa, zmniejszenia emisji i przewidywania awarii.

Roczny wykres nie jest ładny
Finanse

Wszystko brzmi pozytywnie. Co jednak spowodowało, że od początku roku akcje spadły o 64%, a od ATH wzięły nawet ponad 90% odpis?

C3.ai nie jest jeszcze rentowne, w ciągu kwartału straciło 71,9 mln dolarów. To główny powód, dla którego jej akcje poniosły stratę, gdyż inwestorzy ze zrozumiałych względów unikali w tym roku spółek przynoszących straty. Ale firma ma silny bilans z ponad 900 milionami dolarów w gotówce, ekwiwalentach i inwestycjach krótkoterminowych, co oznacza, że ma mnóstwo amunicji do inwestowania w rozwój i innowacje.

Wycena rynkowa C3.ai wynosi obecnie zaledwie 1,37 mld dolarów po spadku o 93% od swojego all-time high. A oto i on! Ale firma ma 900 milionów dolarów w gotówce! Oznacza to, że inwestorzy wyceniają prawdziwy biznes na zaledwie około 500 mln dolarów.

Potencjał firmy jest więc naprawdę gigantyczny. Problem w tym, że wygląda to trochę jak Palantir $PLTR+1.4%. Podobna branża, podobny "bezkonkurencyjny" produkt, genialne akcje... rynek po prostu nie potrafi i nie chce tego zrozumieć. Więc w żaden sposób nie potępiam ani jednego, ani drugiego. Jestem tylko trochę podejrzliwy.

Prognoza cen C3.ai na najbliższe 12 miesięcy. Źródło

Co ciekawe, cena rzeczywiście wydaje się być tak niska, że nawet najbardziej sceptyczni analitycy przewidują przynajmniej jakiś wzrost. Ale te pozytywne są naprawdę hojne i widzą spółkę na 111% jej obecnej wartości w ciągu roku.

Jak ci się podoba firma? Czy jest tu ukryty potencjał, czy też rynek słusznie go ukarał?

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.