S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Tohle inovativní odvětví přinese výrobcům čipů v dalších letech miliardy dolarů a tyto firmy z toho budou nejvíce těžit

Michal Šnobl
18. 10. 2022
4 min read

Globální podíl na trhu s elektrickými vozidly zaznamenal v posledním desetiletí obrovský posun vpřed a očekává se, že tento trend v budoucnu exponenciálně zrychlí. Právě růst elektromobilů podporuje poptávku po výkonových polovodičích nové generace, zejména těch vyrobených z karbidu křemíku. Zde je seznam společností, které z tohoto trendu budou v příštích letech nejvíce profitovat.

Polovodiče vyrobené z karbidu křemíku jsou nezbytnou součástí každého elektromobilu 

Polovodiče z karbidu křemíku mohou pracovat při mnohem vyšších napětích, teplotách a frekvencích než tradiční polovodiče na bázi křemíku. Díky tomu jsou lepší volbou pro elektrická vozidla, konverzi solární energie, bezdrátové sítě 5G, letectví a další aplikace. Navíc největším počátečním trhem pro čipy z karbidu křemíku (SiC) jsou elektrická vozidla. Čipy z karbidu křemíku zajišťují rychlejší nabíjení a delší dojezd pro elektromobily.

Investiční banka Canaccord Genuity odhaduje, že kapacita destiček z karbidu křemíku vzroste ze 125 000 6palcových destiček v roce 2021 na více než 4 miliony ekvivalentních 6palcových destiček v roce 2030, aby uspokojila samotný trh s elektrickými vozidly.

Čipy z karbidu křemíku se stávají nezbytnými

Cowen analytik Matthew Ramsay nedávno zvýšil své odhady pro trh s čipy z karbidu křemíku, když zaznamenal „významnou dynamiku na straně nabídky a poptávky“. Nyní očekává v roce 2026 tržby ze zařízení z karbidu křemíku ve výši 7,1 miliardy USD oproti jeho předchozímu odhadu 5,4 miliardy USD. Také odhaduje, že prodeje čipů z karbidu křemíku budou v roce 2022 činit 2,2 miliardy dolarů, oproti 1,7 miliardám dolarů v roce 2021.

"Zájem investorů a zaměření na rodící se trh s karbidem křemíku nadále narůstají téměř stejně rychle jako TAM (celkový adresný trh)," řekl Ramsay ve zprávě pro klienty. "Karbid křemíku se zdánlivě přes noc změnil z esoterického na esenciální."

Poptávka po čipech SiC pravděpodobně minimálně do druhé poloviny dekády převýší nabídku, řekl Ramsay.

Přední výrobci karbidu křemíku

Mezi hlavní výrobce čipů z karbidu křemíku patří německá společnost Infineon, japonská Rohm Semiconductor, švýcarská STMicroelectronics $STM-3.8% a americké společnosti Wolfspeed $WOLF-4.7% a ON Semiconductor $ON-3.6%.

Mezitím hlavní výrobci čipů z karbidu křemíku agresivně investují do nových továren na výrobu SiC waferů a zařízení. V dubnu společnost Wolfspeed otevřela největší továrnu na výrobu polovodičů na světě na výrobu čipů z karbidu křemíku z 200milimetrových destiček. Nejmodernější, vysoce automatizované výrobní zařízení se nachází v Marcy, NY Wolfspeed navíc 9. září oznámil plány na vybudování továrny v Chatham County, NC, na výrobu 200milimetrových destiček z karbidu křemíku.

Wolfspeed Inc se zabývá výrobou polovodičů s širokým pásmovým odstupem. Zaměřuje se na materiály a zařízení z karbidu křemíku a nitridu galia pro výkonové a radiofrekvenční (RF) aplikace. Společnost slouží aplikacím, jako je doprava, napájecí zdroje, invertory a bezdrátové systémy. Geograficky pochází většina příjmů z Evropy a má také zastoupení ve Spojených státech; Čína; Japonsko; Jižní Korea a další země.

Druhým předním výrobcem čipů z karbidu křemíku je společnost Onsemi. Ta je dodavatelem výkonových polovodičů a senzorů zaměřených na automobilový a průmyslový trh. Onsemi je druhým největším výrobcem výkonových čipů na světě a největším dodavatelem obrazových snímačů pro automobilový trh. Zatímco dříve byla firma vysoce vertikálně integrovaná, nyní sleduje hybridní výrobní strategii pro flexibilní kapacitu. Onsemi se zaměřuje na nově vznikající aplikace, jako jsou elektrická vozidla, autonomní vozidla, průmyslová automatizace a obnovitelná energie.

V srpnu společnost Onsemi oznámila plány na novou továrnu na materiály z karbidu křemíku v Hudsonu, NH. Dále 21. září zahájila expanzi své továrny na výrobu čipů z karbidu křemíku v České republice.

DISCLAIMER: Veškeré informace zde uvedené mají pouze informační charakter a žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Vždy si dělejte vlastní analýzu.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.