S&P 500 ^GSPC 5,290.67 -0.58%
Tesla TSLA $178.93 -4.11%
Nvidia NVDA $942.03 -1.24%
Alphabet GOOG $177.58 -1.09%
Apple AAPL $190.48 -0.97%
Meta META $466.98 +0.51%
Amazon AMZN $182.30 -0.47%
Microsoft MSFT $427.58 -0.34%

Akcie AT&T nyní nabízejí ultimátní 7,5 % dividendový výnos. Měli bychom do nich investovat?

Michal Šnobl
19. 10. 2022
7 min read

Myslím, že budu mluvit za drtivou většinu investorů, když prohlásím, že hlavním nebo v mnoha případech jediným důvodem pro investici do AT&T je stabilní příjem z dividend. Právě dividendový výnos v současnosti dosahuje solidních 7,4 %. Je však tato vysoká dividenda bezpečná a měli bychom do společnosti nyní investovat?

Společnost AT&T je jedním z předních poskytovatelů poskytovatelů 5G v USA

Klíčové metriky pro AT&T

Miliony lidí považují bezdrátové a širokopásmové internetové služby za nepostradatelnou službu. Telekomunikační společnosti tak mají tendenci mít relativně stabilní základnu předplatitelů a příjmů, což jim umožňuje generovat bohaté a konzistentní volné peněžní toky. To do značné míry platí pro společnost AT&T, která je mezi investory oblíbená pro svou stabilní produkci peněžních toků a vysoké peněžní výplaty. Společnost AT&T se však při akvizici společnosti Time Warner v roce 2018 odchýlila od svých hlavních telekomunikačních aktivit. Tato transakce v hodnotě 85 miliard dolarů zatížila AT&T dalším dluhem ve výši desítek miliard dolarů. A co hůř, většina růstu a úspor nákladů, které management sliboval, se neuskutečnila.

Pod vedením nového generálního ředitele Johna Stankeyho AT&T přeorientovala své úsilí na své nejlepší podniky. V dubnu se AT&T zbavila svých aktiv Warner Media sloučením s Discovery. Díky většímu rozsahu má nyní nově spojená společnost Warner Bros. Discovery potenciál stát se mocnou silou v mediálním průmyslu.

Odprodej společnosti Warner a další prodeje vedlejších aktiv usnadňují společnosti AT&T investice do bezdrátové sítě 5G a širokopásmových operací. První výsledky jsou slibné. AT&T ve druhém čtvrtletí přidala 813 000 předplatitelů postpaid telefonů, kteří platí měsíční účty a jsou pro bezdrátové operátory obecně nejziskovějšími zákazníky. To byl nejlepší výsledek společnosti ve druhém čtvrtletí za více než deset let a celková základna postpaid telefonních účastníků tak na konci června dosáhla 68,3 milionu.

Prezentace společnosti AT&T

AT&T také přidala 316 000 zákazníků vysokorychlostního optického internetu. To přispělo k 22% meziročnímu nárůstu celkového počtu předplatitelů optického připojení na 6,6 milionu.

Riziko a nejistota

Společnost AT&T se na první pohled nemusí zdát nijak zvlášť riziková. Je jedním z pouhých tří celostátních poskytovatelů 5G v USA. Vzhledem k tomu, že komunikace je nutností, je to předurčuje ke stabilnímu podnikání, které může podporovat dividendu, jako tomu bylo po celá desetiletí. Regulace a technologické změny jsou ale hlavními nejistotami, kterým společnost AT&T čelí. Bezdrátové a širokopásmové služby jsou často považovány za nezbytné pro sociální začlenění, pokud jde o zaměstnání a vzdělávání. Pokud jsou služby AT&T považovány za nedostatečné nebo předražené, zejména v reakci na slabou konkurenci, mohou zasáhnout regulátoři nebo politici. Společnost je také stále zodpovědná za poskytování pevných telefonních služeb milionům domácností po celých Spojených státech, včetně mnoha malých měst a venkovských oblastí. Mohla by být nucena více investovat na venkovských trzích, i když ekonomická návratnost není dostatečná.

Současná roční výplata společnosti AT&T ve výši 1,11 dolaru na akcii přináší při současných cenách akcií výnos kolem 7,4 %. Nicméně tato výplata stála AT&T v první polovině roku 2022 více než 5,8 miliardy dolarů. USD, což bohužel převyšuje volný peněžní tok ve výši 4,2 miliardy USD vygenerovaný za stejné období. Ve stejném období loňského roku AT&T vykázala volný peněžní tok ve výši 9,2 miliardy dolarů při nižších ziscích a rostoucích kapitálových výdajích.

Připusťme, že situace pravděpodobně není tak hrozivá, jak naznačují tato čísla. Navzdory sníženému výhledu volného peněžního toku očekává společnost AT&T, že za letošní rok vygeneruje volný peněžní tok ve výši přibližně 14 miliard USD. To by mělo pokrýt náklady na dividendu.

Hodnocení analytiků

Náš odhad reálné hodnoty ve výši 25 USD předpokládá, že AT&T může v příštích několika letech zajistit mírný, ale postupně se zlepšující růst příjmů a rozšiřující se marže, protože se investice do bezdrátových a optických sítí vyplatí. Naše konsolidované odhady zaostávají za očekáváními managementu, která zahrnují EBITDA v roce 2023 ve výši 43,5 až 44,5 miliardy USD a volný peněžní tok ve výši 20 miliard USD. Tato čísla odhadujeme na zhruba 42 miliard dolarů, respektive 16 miliard dolarů. Náš odhad reálné hodnoty implikuje hodnotu podniku ve výši 8,1násobku našeho odhadu EBITDA pro rok 2022 a 7% výnos z volného peněžního toku. Uvedl analytik společnosti Morningstar, Michael Hodel, CFA.

Predikce ceny akcií T

Na základě 14 analytiků z Wall Street nabízejících 12měsíční cenové cíle pro AT&T za poslední 3 měsíce. Průměrný cenový cíl je 21,07 USD s nejvyšší prognózou 25,00 USD a nejnižší prognózou 17,00 USD. Průměrný cenový cíl představuje 35,24% změnu oproti poslední ceně 15,58 $.

Býčí názory. Po období investic bude AT&T vlastnit celonárodní bezdrátovou síť 5G s hlubokým spektrem a optickou sítí schopnou dosáhnout téměř jedné čtvrtiny území USA. AT&T má rozsah, aby zůstala dlouhodobě silným bezdrátovým konkurentem. Se třemi dominantními poskytovateli by ceny v tomto odvětví měly být do budoucna racionálnější.

Medvědí názory. Náklady na udržení dominance v bezdrátovém průmyslu řízením spektra byly mimořádně vysoké. AT&T utratila za poslední dva roky 35 miliard dolarů za licence s malými vyhlídkami na přírůstkové příjmy. Pokroková technologie zaplaví bezdrátové podnikání AT&T a umožní řadě společností vstoupit na trh a dále zkomodifikovat tuto službu. Masivní dluhová zátěž AT&T to nakonec dožene. I poté, co společnost Warner oddělila obrovské množství dluhů, má AT&T mnohem vyšší pákový efekt, než tomu bylo v minulosti.

Závěr

Velkou zátěž pro společnost bezpochyby představuje její dlouhodobý dluh, který k červnu letošního roku činil téměř 130 miliard dolarů. Kombinace bezdrátových, pevných sítí s novými technologiemi a hlubokými odbornými znalostmi dělá z však AT&T silného hráče v podnikových službách. Akcie jsou pozoruhodně podhodnocené a jejich dividendový výnos je také atraktivní. Z toho důvodu bych akcie AT&T zařadil to užšího výběru.

DISCLAIMER: Veškeré informace zde uvedené mají pouze informační charakter a žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Vždy si dělejte vlastní analýzu.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.