S&P 500 ^GSPC 5,249.5 -0.33%
Microsoft MSFT $417.86 -2.64%
Alphabet GOOG $173.82 -2.02%
Tesla TSLA $179.44 +1.84%
Nvidia NVDA $1,130.42 -1.55%
Amazon AMZN $179.31 -1.49%
Meta META $467.89 -1.36%
Apple AAPL $191.68 +0.73%

Te 3 akcje energetyczne dadzą Ci dywidendę premium oprócz wzrostu

Jaczek Vodiczka
19. 10. 2022
6 min read

Krótko mówiąc, akcje energetyczne zdominowały ten rok, notując ogromne zyski, które zdaniem wielu ekspertów mogą być kontynuowane. Co więcej, większość z tych spółek sowicie wynagradza akcjonariuszy poprzez skup akcji własnych i dywidendę.

Uważam, że dzisiejsza selekcja akcji oferuje potencjał zarówno pod względem wzrostu, jak i dywidendy.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma większych oczekiwań, że w najbliższym czasie nastąpi jakaś większa zmiana w zakresie cen ropy i gazu, które nadal są dość wysokie. Kryzys gazowy na razie w Europie nieco ustąpił, ale to nie znaczy, że w ciągu roku problem nie wróci jak bumerang. Z drugiej strony mamy ropę, która trzyma się wysoko, wspierana przez OPEC+, który ponownie obciął produkcję (spadek ceny też jest w zasięgu wzroku).

Dziś przyjrzymy się 3 akcjom, które wyszły na plus dzięki wysokim cenom ropy i gazu, które mogą się utrzymać. Do tego wszystkie 3 spółki wypłacają dość grubą dywidendę 👇

Devon Energy Corp $DVN+0.4%

Dywidenda wynosi 6,85%.

Devon jest jednym z ulubieńców wielu inwestorów, ponieważ ma idealne warunki do dalszego wzrostu, jeśli cena ropy utrzyma się na wysokim poziomie. Devon naprawdę ma wszystko. Z kapitalizacją rynkową wynoszącą około 45,2 mld USD, firma jest jednym z największych amerykańskich producentów ropy naftowej na lądzie, posiadającym aktywa w słynnym basenie Delaware, teksańskim Eagle Ford, Williston Basin, Powder River Basin i Anadarko Basin.

Firma jest w stanie wygenerować dużo gotówki, gdy ceny ropy są wysokie. Traci bardzo mało pieniędzy na zabezpieczeniach i korzysta z bardzo wydajnych operacji, które pozwalają firmie zarabiać nawet po cenach, które zwykle widzimy tylko podczas gwałtownych recesji.

Dzięki tym cechom spółka nie tylko konsekwentnie osiągała lepsze wyniki niż jej konkurenci od czasu dołka na rynku ropy naftowej w 2020 r., ale również priorytety w zakresie przepływów pieniężnych przesunęły się w kierunku stałych i zmiennych dywidend, wykupu akcji oraz zdrowia bilansu - w tej właśnie kolejności. Ponadto firma nie ma w przyszłości żadnych istotnych terminów zapadalności długu przekraczających 600 mln USD; ma za to 6,5 mld USD dostępnej płynności i 3,5 mld USD środków pieniężnych.

Poniższy wykres przedstawia oczekiwaną rentowność wolnych przepływów pieniężnych w oparciu o różne ceny ropy 👇

Przy 105 USD WTI implikowana stopa zwrotu z wolnych przepływów pieniężnych wynosi 17%. To jest naprawdę niezwykłe.

Coterra Energy $CTRA

Dywidenda wynosi 9,03%.

Coterra zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem gazu ziemnego, ciekłego gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Łączne wydobycie spółki to podobno 75% gazu ziemnego (dry gas), choć według zarobków tylko 56% to gaz, a reszta to ropa i NGL.

Według statystyk - około jedna trzecia całego prądu pochodzi z gazu ziemnego, o czym Cottera Energy wie aż za dobrze. Firma korzysta z wysokich cen gazu ziemnego, które prawdopodobnie utrzymają się do 2023 r. Z drugiej strony kryzys energetyczny w Europie spowodował inwestycje w rozwój skroplonego gazu ziemnego, gdzie Cottera również jest obecna.

Ponadto Coterra sowicie wynagradza swoich akcjonariuszy, ogłaszając w tym roku zamiar zwrotu 50% wolnych przepływów pieniężnych poprzez dywidendę podstawową plus zmienną. A potem planują ponownie wynagrodzić akcjonariuszy poprzez skup akcji i potencjalną redukcję zadłużenia.

Ponownie możemy mówić o obiecującym wdrożeniu firmy.

Łupki Marcellus są uważane prawie wyłącznie za złoża gazu ziemnego i ciekłego gazu ziemnego. Tymczasem basen permski jest powszechnie uważany za zagłębie ropy naftowej, choć jest również głównym ośrodkiem produkcji zarówno gazu ziemnego, jak i ciekłego gazu ziemnego. Może to prowadzić do przekonania, że produkcja Coterra Energy jest dość zrównoważonym połączeniem ropy naftowej i gazu ziemnego. Tak jest w istocie, choć produkcja spółki jest nieco silnie skoncentrowana na gazie ziemnym.

  • Każdy, kto śledzi sektor energetyczny wie, że Permian Basin i Anadarko to bardzo dobre miejsca, w których działają naprawdę czołowi gracze w branży, ponieważ znajdują się tam duże rezerwy ropy i gazu ziemnego.

Valero Energy Corporation $VLO-2.0%

Dywidenda wynosi 3,43%.

Valero Energy Corporation jest międzynarodowym producentem i sprzedawcą paliw, produktów petrochemicznych, etanolu i innych, jest firmą z listy Fortune 500 (Fortune 500 to coroczny ranking opracowywany i publikowany przez magazyn Fortune, który szereguje 500 amerykańskich prywatnych i publicznych korporacji według ich sprzedaży brutto) , między innymi .

  • Firma posiada trzy segmenty operacyjne, rafinacja, odnawialny olej napędowy i etanol. Segment etanolu dominuje zarówno na świecie, jak i na amerykańskim środkowym zachodzie, gdzie konkurencja jest dość duża.
  • Firma posiada około 15 rafinerii ropy naftowej zlokalizowanych w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, których roczna zdolność produkcyjna wynosi około 3,2 mln baryłek dziennie.
  • Ponadto firma posiada innowacyjne rozwiązanie, które zbiera pozytywne opinie - Spółka aktywnie współpracuje ze swoją spółką joint venture DGD - Diamond Green Diesel. Zakład ten przetwarza "odpady" i materiały odnawialne na olej napędowy = produkcja odnawialnego oleju napędowego.

Valero ma za sobą historycznie dobry rok z ostro rosnącymi marżami rafineryjnymi. Wyzwaniem dla inwestorów jest oszacowanie, jaka część tych zwiększonych marż może utrzymać się w kolejnych kwartałach. Valero jest w jednym z najlepszych środowisk w swojej historii dzięki zawrotnie wysokim marżom i fundamentom, które wspierają długoterminowy wzrost. Konsensus szacunków Wall Street zakłada, że Valero w przyszłym roku ponownie zaraportuje ponadprzeciętne zyski, gdzie spodziewają się potencjału wzrostu w przedziale 13-20%.

Dlaczego znalazł się w tym dywidendowym pick'u? Spółka szybko zmniejsza dług netto, co pozwoli temu wysokodochodowemu graczowi na powrót do (agresywnego) wzrostu dywidendy w przyszłym roku.

Wniosek

Rozumiem, że niektórym może się nie podobać ten wybór, bo nie wszyscy zgadzają się, że ceny ropy i gazu pozostaną wysokie. Jeśli jednak jesteś po przeciwnej stronie, ten pick jest atrakcyjny pod względem liczb, dodatkowego potencjału wzrostu i wzrostu dywidendy. Nie analizowałem w tym przypadku poszczególnych liczb i zysków, gdyż mogą one być mylące (akcje energetyczne generują w tym roku ponadprzeciętne zyski i mnóstwo gotówki, co może przekłamywać obraz).

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.