S&P 500 ^GSPC 5,312.81 +0.18%
Nvidia NVDA $948.00 +2.51%
Tesla TSLA $174.40 -1.73%
Microsoft MSFT $424.75 +1.08%
Apple AAPL $191.54 +0.88%
Meta META $469.08 -0.60%
Amazon AMZN $183.60 -0.59%
Alphabet GOOG $178.16 +0.49%

Je možné vybudovat pasivní příjem a žít nezávisle čistě díky dividendám? Tento článek vám odpoví

Dominik Petrnoušek
20. 10. 2022
7 min read

Dělat co se člověku zlíbí, cestovat, bavit se, nepracovat a přesto nemít strach o peníze? To je sen mnoha lidí. A dá se ho dosáhnout třeba investováním a dividendami. V tomto článku se podíváme na všechny věci, které to obnáší!

Vaše investice mohou vydělávat a růst i bez větších zásahů

Pasivní příjem je snem mnoha lidí - často ještě ani ne investorů. Představa, že se člověk "válí na pláži" a přitom vydělává je hezká. Nechme tedy stranou, že bych se při takovém nic nedělání asi brzo zbláznil a pojďme se podívat na to, co k tomu člověk bude potřebovat. Potřebovat budu hlavně čas a složené úročení. To si vysvětlíme na příkladu nejslavnějšího indexu na světě.

Průměrný výnos indexu S&P 500 od jeho založení v roce 1928 do konce roku 2021 činil cca 11,8 %. Během tohoto období došlo k mnoha vzestupům a pádům. Někdy byly tyto pohyby poměrně drastické, jako například během ropné krize v 70. letech 20. století nebo, blíže současnosti, během globální finanční krize v letech 2007-2008.

I graf, který nesahá až k počátků indexu, působí naprosto monstrozně

Do budoucna však většina ekonomů a profesionálních investorů očekává, že výnosy z akcií na rozvinutých trzích, nejen v USA, budou klesat. Víceméně jde o to, že firmy obsažené v indexu mohou být sebelepší, ale už prostě nebudou mít kam růst. Planeta není nafukovací. Jde ale pouze o spekulaci. Proto podle mnoha názorů není pragmatické očekávat roční výnos, který by odrážel minulost. Většina výzkumů naznačuje, že by investoři měli očekávat spíše 7 %. Reinvestujeme dividendy, odborníci jsou zbytečně skeptičtí, takže řekněme 9 % 🙂

I tak ale budu docela drastický a budu používat toto nižší úročení - na rozdíl od některých fanatických fanoušků pasivního příjmu, kteří modelují své výpočty s hodnotami, které by s přehledem porazily trh a nestyděl by se za ně nejeden špičkový hedge fund manager. Třeba ale index překvapí a svoji historickou sílu prokáže.

Takovéto úročení je tedy asi celkem reálné a dosažitelné. Budu vycházet z toho, že chci pasivní příjem vybudovat a "trochu si ho užít" dřív, než budu v důchodu a nastavím horizont na dvacet let. Při celkem reálné investici 3000 korun měsíčně naspořím necelých 1,7 milionu korun. V případě indexu se pak bavíme o dividendovém výnosu zhruba 1,8 %. Pro zjednodušení počítejme, že dividendy začneme vytahovat až z této finální částky. To nám dá zhruba 30 000 ročně. To věru není mnoho.

Při horizontu dvaceti let a úročení zhruba 9 % naspoříme 1,7 milionu

Potřebujeme tedy přitlačit na jedné z proměnných v nepřímé úměře "peníze/čas". Můžeme na pasivní příjem čekat třeba třicet let. Při třiceti letech už nám začíná exponenciála pracovat a naspoříme 4,1 milionu. Pořád nám ale dividenda dá jen 73 000 ročně. Tedy se zdaleka neblížíme ani průměrnému měsíčnímu platu.

Horizont 30 let při stále rozumném úročení

Zkusme to tedy naopak. Přitlačit na druhé straně vah - v investované částce. Při investici deseti tisíc měsíčně (chápu, že se to může zdát pro někoho opravdu hodně - na druhou stranu to ještě není úplně závratná částka) už je počáteční katalýza celkem solidní a za 20 let naspoříme 5,6 milionu. Tedy ročně zhruba 100 000 korun. To už může být hezký bonus ke klasickému příjmu. Těžko ale počítat, že by člověk mohl navždy přestat pracovat.

Zde už se dostáváme do zajímavých čísel

Bohužel to spěje k odpovědi, kterou už asi každý z vás tak trochu tušil. Pokud chci pasivního příjmu dosáhnout v rozumném časovém horizontu, pak musím investovat opravdu hodně. Abychom se bavili o příjmu, ze kterého by se asi žít dalo, tak musíme investovat zhruba 30 000 měsíčně po dobu 20 let. V takovém případě budeme mít zhruba 17 milionů a 300 000 ročně z dividend. Samozřejmě pokud zanedbáváme inflaci a další vlivy, které tuto částku ovlivní za dalších 20 let...

Je tu ale ještě jedna varianta - volit více výnosné investice. Musíme ale stále mít na paměti základní poučku - vyšší výnos = vyšší riziko (a rozhodně nechci říct, že by příklad s indexem SAP500 byl bezrizikový, nezaručí vám nikdo nic). Nebudu ani zabíhat do dalších detailů, které by si měl každý nastudovat sám. Tyto investice už chtějí velkou znalost a skill.

Dají se najít akcie, které mají mezi investory pověst celkem rozumných a stabilních dividendových titulů. Typicky $KO-0.6% a jí podobné, které mají stabilní dividendu kolem 3 - 4 %, tedy v takovém případě by se investovaná částka nutná k dosažení pasivního příjmu rapidně snížila.

Samozřejmě vypadají lákavě i třeba kousky s dvoucifernou dividendou, která může vypadat opravdu extrémně dobře. Málokdy je ale udržitelná a dlouhodobě vyplácená. Na to tedy určitě pozor. To se může hodit investorům, kteří investují aktivněji a společnosti se třeba včas zbaví.

Také pozor na akcii samotnou. Hezká dividenda je super. Ale i společnost, která ji vyplácí musí být v dobré kondici. Když drasticky klesá cena akcie, tak vám ani tučná dividenda nepomůže.

Jde pouze o extrémně zjednodušené a osekané výpočty a hodnoty, které mají pouze ilustrovat situaci. Nebral jsem v potaz investiční metody, které mohou přinést vyšší zhodnocení, než nejběžnější a nejrozšířenější index. Taktéž zanedbávám fakt, že kromě dividendy nám zůstává také solidní obnos v podobě investované částky. Tu můžeme a (a nemusíme) začít třeba také vytahovat.

Celý článek slouží jako ilustrace a odpověď na otázku, zda se dá vybudovat pasivní příjem v podobě dividend. Odpověď zní, že ANO. Budete ale potřebovat buď opravdu velké množství peněz, hodně času, nebo obrovský skill a notnou dávku štěstí, která by vám dopomohla k rychlejšímu průběhu. Samozřejmě ale pasivní příjem není nutné budovat pouze dividendami. Lze zvolit třeba cestu růstových akcií a jejich postupného odprodávání, podnikání atd.

Doufám, že článek udělal alespoň trochu představu začátečníkům, kteří o této cestě přemýšlejí a neurazil svým zjednodušením ostřílené investory 😁

Co vy? Snažíte se vybudovat pasivní příjem? Je to vaše cesta, nebo vás tato problematika vůbec nezajímá?

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.