S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Začne nyní oblíbená investiční strategie 60/40, která dlouhodobě přinášela lepší výnosy než index S&P 500 opět fungovat?

Michal Šnobl
21. 10. 2022
4 min read

Příznivci rozdělení portfolia ve stylu 60/40, jehož cílem je těžit z růstu akcií a zároveň investorům zabezpečit ochranu proti poklesu v dluhopisech, zaznamenali, že se tato investiční strategie letos velmi rychle zhroutila. Tento článek si proto klade za cíl odpovědět, zda se jedná o trvalou změnu nebo se výkonnost investiční strategie 60/40 vrátí opět ke svému dlouhodobému trendu.

Investiční strategie 60/40

Co je to portfolio 60/40

Po mnoho let velké procento finančních poradců a obchodníků s cennými papíry vytvářelo pro své klienty portfolia, která se skládala z 60 % z akcií a 40 % z dluhopisů nebo jiných nabídek s pevným výnosem. A těmto takzvaným vyváženým portfoliím se v průběhu 80. a 90. let dařilo poměrně dobře.

Jak si takové portfolio vedlo v roce 2022

Letos však investory překvapila neschopnost dluhopisů fungovat jako pojistka proti poklesům na akciovém trhu. To bylo v popředí zájmu ve třetím čtvrtletí, kdy portfolio 60 % akcií a 40 % dluhopisů vykázalo větší ztráty než jen portfolio investované široce do akcií, což je výjimečně neobvyklý jev.

Neschopnost takzvaných portfolií 60/40 nabídnout investorům ochranu před medvědím trhem s akciemi vyvrátila to, co se mezi trhy stalo konvenční moudrostí: Ceny akcií a ceny dluhopisů se nepohybují stejným směrem. Toto myšlení bylo základem diverzifikačních strategií po mnoho let. Tento významný posun v chování trhu v letošním roce způsobila tvrdohlavě vysoká inflace a závratné tempo zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému.

Namísto toho, aby tato strategie dosáhla průměrného výnosu 9 %, přinesla od začátku roku závratný výnos mínus 30 % (viz graf), což je podle BofA Global nejhorší období za zhruba sto let.

Roční výkonost strategie 60/40

"Klasická alokace portfolia 60/40 s největším podílem v akciích a menším podílem v dluhopisech již nedává smysl," řekl Rick Rieder, hlavní investiční ředitel pro globální fixní příjem ve společnosti BlackRock Inc.

Začne 60/40 znovu fungovat?

Otázkou nyní je, zda vztah mezi akciemi a dluhopisy prošel trvalou, světskou změnou a v důsledku toho bude propastný výkon portfolií 60/40 pokračovat, nebo zda dluhopisy přejdou zpět k poskytování užitečné diverzifikace proti ztrátám na akciovém trhu. Je to otázka, která je předmětem široké diskuse, přičemž výsledek je z velké části závislý na střednědobých až dlouhodobých trendech inflace. Pokud inflace zůstane vysoká, mohlo by to znamenat pokračující potíže s diverzifikací 60/40. Pokud však Fed dostane inflaci pod kontrolu a pokud by ekonomika klesla do recese, dluhopisy by se mohly vrátit ke své nedávné roli jako kompenzace pro akciový trh.

"Do budoucna bude dynamika záviset na tom, co se stane s inflací, a poznamenává, že Fed již dal jasně najevo, že inflace je jeho cílem číslo jedna. Pokud mohou kroky Fedu snížit nejistotu kolem inflace v průběhu času, pak by se negativní korelace mezi akciemi a dluhopisy mohla vrátit,“ uvedl Hong Cheng, portfolio manažer pro strategie založené na výsledcích ve společnosti Morningstar Investment Management. 

Přesto Cheng vidí, že dluhopisy poskytují hodnotu jako součást portfolia investorů bez ohledu na to, co se stane dál. „S výnosy mnohem vyššími, než byly na konci loňského roku, stále vidíme hodnotu pevného příjmu v portfoliu – i když se akcie i dluhopisy nadále chovají špatně,“ říká. „Během recese bude pevný příjem představovat silný impuls pro portfolio. Jak výnosy rostou, dluhopisy poskytují pevnější polštář.”

DISCLAIMER: Veškeré informace zde uvedené mají pouze informační charakter a žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Vždy si dělejte vlastní analýzu.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.