S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Pozbądź się tych akcji, zanim będzie za późno - mówi światowej sławy menedżer miliarder. Wskazał na konkretne nazwiska

Jaczek Vodiczka
21. 10. 2022
6 min read

Ciekawe jest śledzenie zakupów i rekomendacji inwestorów. Ale jeszcze ciekawsze jest śledzenie ich sprzedaży i ostrzeżeń dotyczących akcji, które ich zdaniem mogą obecnie zaszkodzić twojemu portfelowi. Legendarny Dan Loeb wskazał na kilka z nich!

Dan Loeb jest jedną z najbardziej znanych twarzy w świecie finansów

Daniel Loeb jest prezesem i głównym dyrektorem inwestycyjnym Third Point LLC, funduszu hedgingowego założonego w 1995 roku. Z szacowaną wartością netto 4,2 miliarda dolarów i trzema dekadami doświadczenia inwestycyjnego pod pasem, Dan Loeb jest znany z inicjowania kampanii aktywistycznych przeciwko zarządom korporacji w różnych branżach i krajach. Taka wojownicza wersja Icahna 😁

Dan Loeb ma według Forbesa majątek w wysokości 4,2 mld dolarów. Źródło

Jego doświadczenie jest różnorodne - nawet jeśli pominiemy jego własny fundusz hedgingowy. W rzeczywistości zasiadał w zarządach pięciu spółek giełdowych: Ligand Pharmaceuticals, POGO Producing Co, Massey Energy, Yahoo! i Sotheby's.

Jak Loeb inwestuje, jakie są jego wyniki?

Loeb jest wielkim fanem inwestowania aktywistycznego. Następnie Third Point stosuje styl inwestycyjny oparty na zdarzeniach, zorientowany na wartość, starając się zidentyfikować sytuacje, które mogą katalizować wzrost. Fundusz hedgingowy miał na koniec miesiąca 13,9 mld dolarów aktywów pod zarządzaniem. Aktywistyczne podejście inwestycyjne Third Point przyniosło w przeszłości dobre rezultaty. Jej flagowy produkt, Third Point Offshore Fund, zwrócił 13,7% rocznie od momentu powstania w grudniu 1996 roku. No powiedz... kto z was to ma? 😛

Czy przecieka do butów Loeba i funduszu?

Portfel Third Point jest dość duży i szeroko zdywersyfikowany jak na standardy większości inwestorów. Zawierał on (do niedawna) 79 pozycji. Ale w ostatnim kwartale nastąpiła prawdziwa masakra w portfelu. Loeb zmniejszył ekspozycję do 35 pozycji i pozbył się całkowicie 21 pozycji.

Loeb uzasadniał sprzedaż większości z nich w następujący sposób:

W drugim kwartale znacząco ograniczyliśmy ryzyko i podjęliśmy kroki w celu ochrony kapitału na burzliwym rynku z niepewnym otoczeniem gospodarczym napędzanym przez presję inflacyjną, perspektywę znacznych podwyżek stóp procentowych, niestabilność geopolityczną, zakłócenia w łańcuchu dostaw, prawdopodobną recesję w Europie i możliwą recesję na rynku krajowym.

Podczas gdy shorty dobrze nam służyły w kwietniu i maju, biorąc pod uwagę gwałtowne spadki na rynku, nasze inwestycje w energię i towary obróciły się przeciwko nam w czerwcu. Odnotowaliśmy również straty mark-to-market na kredytach strukturyzowanych oraz odpisy w naszym portfelu prywatnych papierów wartościowych.

Nieoczekiwanie to samo pozycjonowanie, które uchroniło nas przed stratami w kwietniu i maju, zaszkodziło naszej zdolności do odreagowania po lipcowym ruchu rynku. Na początku tego miesiąca inflacyjna gorączka wydawała się przełamywać, prowadzona przez ruch w dół cen ropy i niektórych towarów, co z kolei doprowadziło do pozytywnej zmiany naszych oczekiwań dotyczących odporności wydatków konsumpcyjnych i przemysłowych .

List Loeba do inwestorów. Źródło

Loeb był więc nieco zaskoczony rozwojem sytuacji na rynku i przyznaje, że popełniono błędy, przez które ucierpiał portfel. Inwestorzy powinni jednak spodziewać się tych wahań. Biorąc pod uwagę jego dotychczasowe dokonania, pieniądze są najwyraźniej w dobrych rękach. Nas jednak interesują konkretne powody, które skłoniły Loeba i Third Point do sprzedaży kilku konkretnych (i całkiem solidnych nazwisk). Więc których się pozbył?

Jedną z największych pozycji, którą Loeb zamknął jest Intuit $INTU-1.1%. Globalna finansowa platforma technologiczna, która umożliwia konsumentom i małym firmom m.in. zarządzanie swoimi finansami, pozyskiwanie i utrzymywanie klientów, oszczędzanie pieniędzy, spłatę zadłużenia i łatwe płacenie podatków.

Loeb i jego Third Point posiadali do niedawna 725 tys. akcji spółki. Teraz jednak porzucił całe swoje stanowisko. Mimo to wydaje się, że za późno pozbył się swojej inwestycji. Największą świetność firma przeżywała w okolicach Bożego Narodzenia w ubiegłym roku. Ale mimo 30-procentowego spadku, spółka wciąż sprzedaje się po obłędnym P/E. Ogólnie rzecz biorąc, Loeb pozbył się, aby chronić portfel drogich akcji technologicznych i fintechowych. Jak wielu innych inwestorów - z powodu strachu i niepewności na rynku. Ogólnie rzecz biorąc, drogie akcje technologiczne nie mają obecnie łoża róż.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy wykres nie był szczególnie ciekawy

Kolejny tytuł, który Loeb wysłał za burtę to właśnie taki przypadek - Rivian $RIVN-0.2%. Być może żadna firma na rynku nie doświadczyła takiego początkowego hype'u i tak bolesnego upadku jak ten właśnie amerykański producent samochodów elektrycznych.

Do tej pory firma wprowadziła na rynek trzy pojazdy cieszące się dużym uznaniem - R1T i R1S oraz EDV - elektryczny van zaprojektowany na zamówienie Amazona. Third Point Dana Loeba wyszedł z całej swojej pozycji w II kwartale 2022 r. Może to i dobrze. Bo chwile później firma ogłosiła wyniki produkcyjne za III kwartał 2022 roku. Firma wyprodukowała w tym okresie zaledwie 7 363 pojazdy i dostarczyła 6 584. Ale przynajmniej spełnia swój pierwotny plan 25 tysięcy pojazdów.

Funduszowi chyba skończyła się tutaj cierpliwość. Z drugiej strony, inwestycja nie mogła spaść dużo niżej.

Spadek o 70%, a potem płaska linia. Marzenie każdego inwestora

Nieco zaskakująca jest natomiast ucieczka z sektora energetycznego, w który - wręcz przeciwnie - wierzy i celebruje go większość znanych nazwisk. Suncor Energy $SU+0.9% jest spółką energetyczną, która zajmuje się produkcją i obróbką ropy naftowej i gazu ziemnego na lądzie i na morzu, rafinacją ropy naftowej w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych oraz prowadzeniem sieci dystrybucji detalicznej i hurtowej. Fundusz ponownie wyszedł z całej pozycji.

https://www.youtube.com/watch?v=mz98PzkDYuw

Zdecydowanie najbardziej zaskakującą nazwą i największą spółką, z której fundusz się wyzbył jest Microsoft $MSFT+0.0%. Fundusz posiadał w I kwartale 22 500 000 akcji Microsoftu. W ciągu I kwartału 2022 roku ten fundusz hedgingowy zmniejszył swój stan posiadania o 69% w stosunku do poprzedniego kwartału, a następnie zbył również pozostałe akcje.

Sprzedaż ta pozostała bez uzasadnienia. Jest to nieco dziwne, gdyż Microsoft jest dość popularny wśród ekspertów.

Inne firmy i znaczące nazwy, z których fundusz kierowany przez miliardera się wycofał to The Mosaic Company $MOS+0.5% Zendesk $ZEN+0.0% i IQVIA Holdings $IQV-1.3%

https://www.youtube.com/watch?v=9QweTNq2tOM

A co z tobą? Czy jesteś właścicielem którejś z tych firm? Jeśli tak - czy pozbywasz się swojej pozycji?

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.