S&P 500 ^GSPC 5,307.01 -0.27%
Tesla TSLA $180.11 -3.48%
Alphabet GOOG $178.00 -0.86%
Apple AAPL $190.90 -0.75%
Meta META $467.78 +0.68%
Nvidia NVDA $949.50 -0.46%
Microsoft MSFT $430.52 +0.34%
Amazon AMZN $183.13 -0.01%

Ten innowacyjny przemysł przyniesie producentom układów scalonych miliardy dolarów w nadchodzących latach, a te firmy…

Jaczek Vodiczka
21. 10. 2022
4 min read

W ostatnim dziesięcioleciu udział w globalnym rynku pojazdów elektrycznych odnotował ogromny postęp i oczekuje się, że w przyszłości trend ten ulegnie gwałtownemu przyspieszeniu. To właśnie rozwój pojazdów elektrycznych napędza popyt na półprzewodniki mocy nowej generacji, zwłaszcza te wykonane z węglika krzemu. Oto lista firm, które w najbliższych latach najbardziej skorzystają na tym trendzie.

Półprzewodniki wykonane z węglika krzemu są niezbędnym elementem każdego pojazdu elektrycznego

Półprzewodniki z węglika krzemu mogą pracować przy znacznie wyższych napięciach, temperaturach i częstotliwościach niż tradycyjne półprzewodniki oparte na krzemie. Dzięki temu są one lepszym wyborem dla pojazdów elektrycznych, konwersji energii słonecznej, sieci bezprzewodowych 5G, przemysłu lotniczego i innych zastosowań. Ponadto, największym początkowym rynkiem dla chipów z węglika krzemu (SiC) są pojazdy elektryczne. Chipy z węglika krzemu zapewniają szybsze ładowanie i większy zasięg dla pojazdów elektrycznych.

Bank inwestycyjny Canaccord Genuity szacuje, że zdolność produkcyjna wafli z węglika krzemu wzrośnie z 125 000 6-calowych wafli w 2021 roku do ponad 4 milionów równoważnych 6-calowych wafli w 2030 roku, aby zaspokoić sam rynek pojazdów elektrycznych.

Wióry z węglika krzemu stają się niezbędne

Analityk Cowen, Matthew Ramsay, podniósł ostatnio swoje szacunki dla rynku chipów z węglika krzemu, zauważając "znaczącą dynamikę po stronie podaży i popytu." Obecnie spodziewa się on, że sprzedaż urządzeń z węglika krzemu w 2026 roku wyniesie 7,1 miliarda dolarów, co oznacza wzrost w stosunku do poprzednich szacunków na poziomie 5,4 miliarda dolarów. Szacuje również, że sprzedaż chipów z węglika krzemu w 2022 roku wyniesie 2,2 mld dolarów, co oznacza wzrost z 1,7 mld dolarów w 2021 roku.

"Zainteresowanie inwestorów i skupienie na rodzącym się rynku węglika krzemu nadal rośnie prawie tak szybko, jak TAM (całkowity adresowalny rynek)" - powiedział Ramsay w nocie do klientów. "Węglik krzemu przeszedł z ezoteryki do niezbędności pozornie z dnia na dzień".

Popyt na chipy SiC prawdopodobnie przekroczy podaż przynajmniej do drugiej połowy dekady, powiedział Ramsay.

Wiodący producenci węglika krzemu

Do wiodących producentów układów scalonych z węglika krzemu należą niemiecki Infineon, japoński Rohm Semiconductor, szwajcarski STMicroelectronics $STM+3.2% oraz amerykańskie firmy Wolfspeed $WOLF+3.7% i ON Semiconductor $ON+4.8%.

Tymczasem główni producenci układów scalonych z węglika krzemu agresywnie inwestują w nowe fabryki wafli SiC i sprzęt. W kwietniu firma Wolfspeed otworzyła największą na świecie fabrykę półprzewodników, która produkuje chipy z węglika krzemu z 200-milimetrowych wafli. Najnowocześniejszy, wysoce zautomatyzowany zakład produkcyjny znajduje się w Marcy, N.Y. Ponadto, 9 września firma Wolfspeed ogłosiła plany budowy fabryki w Chatham County, N.C., w której produkowane będą 200-milimetrowe płytki z węglika krzemu.

Wolfspeed Inc zajmuje się produkcją półprzewodników o szerokiej szerokości pasma. Koncentruje się na materiałach i urządzeniach z węglika krzemu i azotku galu do zastosowań w zakresie zasilania i częstotliwości radiowych (RF). Firma obsługuje aplikacje takie jak transport, zasilacze, falowniki i systemy bezprzewodowe. Pod względem geograficznym większość swoich przychodów czerpie z Europy, a także jest obecna w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Japonii, Korei Południowej i innych krajach.

Innym wiodącym producentem chipów z węglika krzemu jest Onsemi. Jest dostawcą półprzewodników mocy i czujników skierowanych na rynek motoryzacyjny i przemysłowy. Onsemi jest drugim na świecie producentem układów scalonych mocy i największym dostawcą czujników obrazu dla rynku motoryzacyjnego. Chociaż wcześniej firma była w dużym stopniu zintegrowana pionowo, obecnie realizuje hybrydową strategię produkcji w celu uzyskania elastycznych zdolności produkcyjnych. Onsemi skupia się na powstających aplikacjach, takich jak pojazdy elektryczne, pojazdy autonomiczne, automatyka przemysłowa i energia odnawialna.

W sierpniu firma Onsemi ogłosiła plany budowy nowego zakładu produkcji materiałów z węglika krzemu w Hudson, NH. Ponadto 21 września firma rozpoczęła rozbudowę zakładu produkcji chipów z węglika krzemu w Czechach.

DISCLAIMER: Wszystkie informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają charakter wyłącznie informacyjny i w żaden sposób nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Zawsze należy przeprowadzić własną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.