S&P 500 ^GSPC 5,270.57 -0.67%
Meta META $475.20 -0.98%
Nvidia NVDA $1,147.48 +0.74%
Apple AAPL $191.22 +0.64%
Alphabet GOOG $177.42 -0.34%
Amazon AMZN $182.58 +0.23%
Microsoft MSFT $429.50 -0.19%
Tesla TSLA $176.86 +0.06%

Rząd prowokuje inwestorów, podatek od nadzwyczajnych zysków obejmie w tym roku

Jaczek Vodiczka
22. 10. 2022
4 min read

Liderzy partii koalicji rządowej zgodzili się, że windfall tax powinien objąć także tegoroczne zyski, co wcale nie jest dobre dla akcji na praskiej giełdzie, które dziś mocno spadają, na czele z CEZ-em. Swoje zdanie miała również Izba Handlowa, która nie szczędziła krytyki.

Marian Jurečka

Marian Jurečka potwierdził dziś porozumienie w sprawie przedłużenia obowiązywania nadzwyczajnego podatku. Ogólnie mówi się, że specjalny podatek będzie funkcjonował jako 60% dopłata do podatku stosowana do nadmiernych zysków firm spełniających kryteria i będzie ustalany jako różnica między podstawą opodatkowania a średnim kosztem podstawy opodatkowania z ostatnich czterech lat plus 20%.

"Decyzja w tej sprawie zapadła na spotkaniu K5 (liderów pięciu partii koalicyjnych). Zakładam i wierzę, że jeśli tak postępują inne kraje Unii Europejskiej i jeśli tak będziemy postępować, to jest to sprawa oczywiście dobrze skonsultowana z prawnikami, którzy rozumieją tę kwestię znacznie lepiej niż ja. Jeśli ci ludzie powiedzą "tak, można to zastosować", to jestem gotów poprzeć to w głosowaniu - powiedział Jurečka dziennikarzom o podatku od zysków nadzwyczajnych w 2022 roku.

O porozumieniu poinformowała we wtorek na Twitterze wicemarszałek Izby Poselskiej Olga Richterová 👇

Udało nam się przeforsować nasz wniosek, aby podatek od nadzwyczajnych strat miał zastosowanie również w roku 2022, o co wnioskowali również ekonomiści. Sektor bankowy i energetyczny osiągnął nadzwyczajne zyski z powodu wojny, wypływają one z kieszeni obywateli i to tam należy zwrócić te pieniądze.

  • Nie muszę chyba pisać, że jej tweet natychmiast znalazł się pod ostrzałem wściekłych inwestorów, którzy gardzą tą propozycją. Niestety oznacza to również, że zamykamy drzwi (w zakresie inwestycji) nie tylko przed własnymi inwestorami, ale również przed zagranicznymi.
  • Resort początkowo zapowiadał, że zaproponuje podatek od nadzwyczajnych zysków od stycznia 2023 r. na okres trzech lat dla firm spełniających kryteria - tak się jednak nie stało.

Nie można jednak powiedzieć, że wszyscy członkowie koalicji rządowej poparli porozumienie o wprowadzeniu podatku również na rok 2022. Przeciwny był na przykład minister rolnictwa Zdeněk Nekula, który stwierdził, że ma własny pogląd na sprawę i nie ze wszystkim może się zgodzić.

  • Podatek ma przynieść w przyszłym roku nawet 85 mld koron, w kolejnych latach wpływy będą nieco niższe.

Czy to w ogóle możliwe w państwie prawa?

Takie zdanie zadaje sobie wielu oburzonych inwestorów, którzy całkowicie lekceważą działania rządu. Rząd jest może nawet zdesperowany pod tym względem i wszędzie szuka nowych źródeł. Niezależnie od konsekwencji, zamyka to całkowicie drogę inwestorom, którzy woleliby uniknąć inwestowania w Czechach, gdyż nikt nie będzie chciał podjąć takiego ryzyka (brak pewności, czy w przyszłości firmy nie będą opodatkowane wstecz).

Jak napisałem we wstępie, CEZ jest dziś najciężej bijącą spółką na praskiej giełdzie.

Co na ten temat ma do powiedzenia Izba Gospodarcza?

Izba Gospodarcza zwróciła się do rządu, aby w ogóle nie wprowadzać podatku jako takiego. Potem dodali, że przynajmniej obniżą stawkę z pierwotnych 60% do 30%. Zdaniem Izby Gospodarczej wprowadzenie WFT pogorszy przewidywalność systemu podatkowego w Czechach.

"Podatek od nadzwyczajnych zysków pogorszy przewidywalność systemu podatkowego z perspektywy przedsiębiorstw, ponieważ może być nałożony niespodziewanie na dowolny sektor, gdy tylko któryś z rządów będzie potrzebował dodatkowych środków budżetowych" - stwierdziła izba.

  • Szczególne obawy budzi potencjalna dywersja inwestorów, którzy przez długi czas nie będą mieli pewności co do długoterminowych inwestycji w kraju.
  • Przedsiębiorcy i inwestorzy potrzebują po prostu miejsca, gdzie nie ma tylu niesystematycznych zmian, jeśli wyobraża sobie kogoś, kto będzie tu działał i inwestował długofalowo.

Izba nie zgadza się również z definicją windfall profit, którą Ministerstwo Finansów określiło jako różnicę między podstawą opodatkowania a średnim kosztem podstawy opodatkowania z ostatnich czterech lat, powiększonym o 20%.

  • Jakie jest Twoje zdanie na temat tych zmian?
  • Czy rządowi może to w ogóle ujść na sucho?
  • Czy po tym wszystkim będziesz w ogóle chciał inwestować w Czechach?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść dokładną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.