S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Czy możliwe jest zbudowanie dochodu pasywnego i samodzielne życie wyłącznie dzięki dywidendom? Ten artykuł odpowie

Jaczek Vodiczka
23. 10. 2022
7 min read

Robić co się lubi, podróżować, bawić się, nie pracować i jeszcze nie martwić się o pieniądze? Jest to marzenie wielu osób. A można to osiągnąć np. poprzez inwestycje i dywidendy. W tym artykule przyjrzymy się wszystkim, co się z tym wiąże!

Twoje inwestycje mogą zarabiać i rosnąć bez większej ingerencji

Dochód pasywny to marzenie wielu osób - często nawet jeszcze nie inwestorów. Pomysł "leżenia na plaży" i zarabiania pieniędzy jest fajny. Zostawmy więc na boku fakt, że prawdopodobnie zwariowałbym nie robiąc nic i przyjrzyjmy się temu, co trzeba by było zrobić. Będę potrzebował głównie czasu i odsetek składanych. Wyjaśnimy to na przykładzie najsłynniejszego indeksu świata.

Średnia stopa zwrotu indeksu S&P 500 od jego powstania w 1928 roku do końca 2021 roku wyniosła około 11,8 proc. W tym okresie było wiele wzlotów i upadków. Niekiedy ruchy te były dość drastyczne, jak np. w czasie kryzysu naftowego w latach 70. czy, bliżej współczesności, w czasie globalnego kryzysu finansowego z lat 2007-2008.

Nawet wykres, który nie sięga do początków istnienia indeksu, wygląda absolutnie monstrualnie

W przyszłości jednak większość ekonomistów i profesjonalnych inwestorów oczekuje spadku stóp zwrotu z akcji na rynkach rozwiniętych, nie tylko w USA. Mniej więcej chodzi o to, że spółki z indeksu mogą być najlepsze, ale po prostu nie będą miały gdzie rosnąć. Planeta nie jest nadmuchiwana. Ale to są tylko spekulacje. Dlatego w wielu opiniach oczekiwanie corocznej stopy zwrotu odzwierciedlającej przeszłość nie jest pragmatyczne. Większość badań sugeruje, że inwestorzy powinni oczekiwać raczej 7%. Reinwestujemy dywidendy, eksperci są niepotrzebnie sceptyczni, więc powiedzmy, że 9% 🙂 .

Ale nadal będę dość drastyczny i wykorzystam to niższe oprocentowanie - w przeciwieństwie do niektórych fanatycznych fanów pasywnego dochodu, którzy modelują swoje obliczenia wartościami, które z łatwością pokonałyby rynek i zawstydziły niejednego topowego menedżera funduszu hedgingowego. Być może jednak indeks zaskoczy i udowodni swoją historyczną siłę.

Taki zwrot jest więc prawdopodobnie całkiem realny i możliwy do osiągnięcia. Przyjmę, że chcę zbudować dochód pasywny i "trochę się nim nacieszyć" przed przejściem na emeryturę i ustawię swój horyzont na dwadzieścia lat. Przy dość realistycznej inwestycji na poziomie 3000 koron miesięcznie, zaoszczędzę nieco poniżej 1,7 mln koron. W przypadku indeksu mówimy o dividend yield na poziomie około 1,8%. Dla uproszczenia obliczmy, że dopiero od tej ostatniej kwoty zaczniemy pobierać dywidendę. To daje nam mniej więcej 30 tysięcy rocznie. To nie jest dużo.

Przy 20-letnim horyzoncie i oprocentowaniu około 9%, zaoszczędzimy 1,7 miliona

Musimy więc naciskać na jedną ze zmiennych w odwrotnej relacji pieniądze - czas. Na dochód pasywny możemy czekać, powiedzmy, trzydzieści lat. Przy trzydziestu latach wykładnik zaczyna już działać i będziemy mieli uratowane 4,1 mln. Ale dywidenda i tak da nam tylko 73 tys. rocznie. Nie jesteśmy więc nigdzie w pobliżu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Horyzont 30 lat przy wciąż rozsądnej stopie procentowej

Spróbujmy więc w drugą stronę. Pchnij się na drugą stronę wagi - w zainwestowaną kwotę. Przy inwestycji rzędu dziesięciu tysięcy miesięcznie (rozumiem, że dla niektórych może się to wydawać dużo - z drugiej strony nie jest to jeszcze kwota zupełnie oszałamiająca), wstępna kataliza jest już całkiem solidna i w ciągu 20 lat zaoszczędzimy 5,6 miliona. Czyli mniej więcej 100 tysięcy koron rocznie. To może być miły bonus do klasycznego dochodu. Trudno jednak liczyć, że można by przestać pracować na zawsze.

Tu dochodzimy do ciekawych liczb

Niestety, sprowadza się to do odpowiedzi, której wszyscy już chyba jakby się domyślili. Jeśli chcę osiągnąć dochód pasywny w rozsądnym czasie, to muszę sporo zainwestować. Aby mówić o dochodzie, który prawdopodobnie jest możliwy do utrzymania, musimy zainwestować mniej więcej 30 tysięcy miesięcznie przez 20 lat. W takim przypadku będziemy mieli mniej więcej 17 milionów i 300 tysięcy rocznie w dywidendach. Oczywiście, jeśli pominiemy inflację i inne wpływy, które wpłyną na tę kwotę w ciągu najbliższych 20 lat...

Ale jest jeszcze jedna opcja - postawienie na inwestycje o wyższej stopie zwrotu. Ale wciąż musimy pamiętać o podstawowej lekcji - wyższa stopa zwrotu = wyższe ryzyko (i oczywiście nie chcę powiedzieć, że przykładowy indeks SAP500 jest wolny od ryzyka, nikt Ci niczego nie zagwarantuje). Nie będę nawet wchodził w więcej szczegółów, które każdy powinien przestudiować na własną rękę. Te inwestycje wymagają już sporej wiedzy i umiejętności.

Można znaleźć akcje, które mają wśród inwestorów opinię całkiem rozsądnych i stabilnych tytułów dywidendowych. Zazwyczaj $KO-0.3% i jemu podobne mają stabilną dywidendę na poziomie około 3-4%, w takim przypadku kwota zainwestowana w celu osiągnięcia pasywnego dochodu zostałaby gwałtownie zmniejszona.

Oczywiście atrakcyjnie wyglądają również sztuki z dwucyfrową stopą zwrotu z dywidendy, które mogą wyglądać rzeczywiście niezwykle dobrze. Rzadko jednak jest ona trwała i opłacalna w dłuższym okresie czasu. Więc zdecydowanie uważaj na to. Może się to przydać inwestorom, którzy inwestują bardziej aktywnie i mogą wcześniej pozbyć się spółki.

Zwróć też uwagę na sam zapas. Ładna dywidenda to świetna sprawa. Ale firma, która go wypłaca, też musi być w dobrej kondycji. Gdy cena akcji drastycznie spada, nie pomoże nawet gruba dywidenda.

To tylko skrajnie uproszczone i okrojone obliczenia i wartości, które mają jedynie zobrazować sytuację. Nie uwzględniłem metod inwestycyjnych, które mogą przynieść wyższą aprecjację niż najbardziej popularny i powszechnie stosowany indeks. Zlekceważyłem też fakt, że oprócz dywidendy zostaje nam jeszcze solidna suma w postaci zainwestowanej kwoty. Być może (a może nie) zaczniemy ściągać również to.

Cały artykuł służy jako ilustracja i odpowiedź na pytanie, czy można budować dochód pasywny w postaci dywidend. Odpowiedź brzmi: TAK. Będziesz jednak potrzebował albo naprawdę dużej ilości pieniędzy, dużej ilości czasu, albo ogromnych umiejętności i sporej dawki szczęścia, które pomogą Ci szybciej robić postępy. Ale oczywiście nie musisz budować dochodu pasywnego tylko za pomocą dywidend. Można wybrać np. ścieżkę akcji wzrostowych i ich stopniowe pozbywanie się, przedsiębiorczość itp.

Mam nadzieję, że artykuł dał choć trochę do myślenia początkującym, którzy zastanawiają się nad tą ścieżką i nie uraził wytrawnych inwestorów swoim uproszczeniem 😁

A co z tobą? Czy próbujesz zbudować dochód pasywny? Czy to jest Twoja droga, czy w ogóle nie interesujesz się tym zagadnieniem?

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.