S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Znany amerykański inwestor postawiłby na te 2 akcje, które wyglądają niesamowicie tanio w reszcie 2022 r.

Jaczek Vodiczka
23. 10. 2022
5 min read

Gdy do końca roku pozostało mniej niż dwa i pół miesiąca, już teraz widać, że będzie to jeden z najtrudniejszych lat w historii dla inwestorów. Szeroki indeks S&P 500 zanotował najgorszą stopę zwrotu w pierwszej połowie roku od czasu, gdy prezydentem był Richard Nixon. Oto 2 akcje, na które stawia obecnie legenda inwestycyjna Carl Icahn.

Carl Icahn jest założycielem i większościowym udziałowcem Icahn Enterprises.

Jednak, podczas gdy wielu inwestorów poniosło bolesne straty w 2022 roku - S&P 500 miał najgorszą pierwszą połowę od 1970 roku - Icahn nie jest jednym z nich. W jego firmie, Icahn Enterprises, wartość aktywów netto wzrosła o około 30% w pierwszych sześciu miesiącach tego roku.

Patrząc w przyszłość, jego perspektywy nie są optymistyczne. "Najgorsze dopiero przed nami" - mówi Icahn, ostrzegając, że "inflacja to straszna rzecz" i "nie można się jej po prostu pozbyć".

Strategia inwestycyjna Carla Icahna

Podobnie jak inny miliarder Warren Buffett, Icahn stosuje strategię inwestowania w wartość. Ogólnie rzecz biorąc, Icahn jest zainteresowany inwestowaniem w akcje, które nie odzwierciedlają w pełni potencjału firm. Icahn stwierdził, że kupuje firmę, gdy "nikt jej nie chce". Warto również zauważyć, że strategia ta wymaga od inwestora postrzegania zakupu akcji jako inwestycji w przedsiębiorstwo.

Jest jednak pewna zauważalna różnica między Icahnem a Buffettem. Choć obaj są w gruncie rzeczy inwestorami wartościowymi, Buffett ma tendencję do kupowania z zamiarem trzymania akcji przez czas nieokreślony. Z kolei Icahn jest skłonny sprzedać swoje akcje, aby zablokować zyski, gdy rynek określi prawdziwą wartość firmy. Icahn, oczywiście, trzyma akcje na długi czas. Jego strategia polega jednak nie tyle na budowaniu zdywersyfikowanego portfela akcji, co na krótkoterminowym obstawianiu akcji, które mogą szybko zyskać na wartości.

Biorąc pod uwagę ogromnie udaną karierę Icahna jako inwestora, ludzie chcą wiedzieć, gdzie widzi on teraz okazję. "Jestem po prostu ciekawy, jakie akcje wyglądają teraz na tanie i opłacalne" - zapytał go jeden z widzów podczas sesji pytań i odpowiedzi na festiwalu Best New Ideas. Icahn wymienił te dwa nazwiska.

CVR Energy $CVI-0.4%

Sektor energetyczny był zdecydowanie najlepiej radzącym sobie sektorem S&P 500 w 2021 roku, z całkowitą stopą zwrotu na poziomie 53% w porównaniu z 27% stopą zwrotu indeksu. I to tempo przeniosło się na 2022 r. Wyborem Icahna w przestrzeni energetycznej jest CVR Energy , który działa głównie w rafineriach. Akcje w tym roku sporo podrożały, mówi, mimo że ich wartość poszła w górę".

Akcje CVI zyskały 76% w ciągu ostatniego roku

CVR Energy jest największym pod względem wartości rynkowej pakietem akcji Icahn Enterprises LP. CVR nie jest spółką wzrostową, ale jest rentowna i zwraca swoje zyski akcjonariuszom (głównie Icahnowi) poprzez dywidendy. Icahn nabył większościowy pakiet akcji CVR w 2012 roku.

Rafinerie firmy mogą przetwarzać mieszanki różnych gatunków ropy naftowej od ciężkiej kwaśnej do lekkiej słodkiej. Ropa naftowa do rafinerii CVR dostarczana jest przez należący do niej system zbierania i rurociągi. Ze swoich rafinerii CVR dostarcza produkt za pomocą cystern bezpośrednio do klientów znajdujących się w bliskim sąsiedztwie geograficznym oraz do klientów w terminalach wylotowych. Do klientów Spółki należą detaliści, koleje i spółdzielnie rolnicze.

Spółka zadeklarowała niedawno specjalną dywidendę w wysokości 2,60 USD na akcję - oprócz regularnej kwartalnej dywidendy gotówkowej w wysokości 40 centów na akcję. Stanowi to stopę dywidendy brutto na poziomie ponad 6,8%.

CVR Partners LP $UAN+1.7%

CVR Partners to spółka komandytowa utworzona przez CVR Energy w celu posiadania, prowadzenia i rozwijania działalności w zakresie nawozów azotowych. Chociaż oba podmioty są powiązane - spółki zależne CVR Energy posiadają 37% wspólnych jednostek CVR Partners - CVR Partners jest również w obrocie publicznym.

Akcje UAN w ciągu ostatniego roku zyskały ponad 53%.

CVR Partners LP jest producentem i dostawcą nawozów azotowych. Jej główne produkty to azotan amonu (UAN) i amoniak. Spółka sprzedaje produkty amoniakalne klientom przemysłowym i rolniczym oraz produkty UAN klientom rolniczym. Główne rynki geograficzne dla produktów nawozowych to Kansas, Missouri, Nebraska, Iowa, Illinois, Colorado i Texas. Sprzedaż produktów Spółki w znacznym stopniu opiera się na roztworze mocznika. "Biznes nawozowy jest dziś dla mnie świetnym biznesem" - mówi Icahn.

Jeśli chcesz uzyskać maksymalną ochronę przed wszystkimi niepewnościami, z jakimi boryka się dzisiejszy świat, rolnictwo zasługuje na poważne rozważenie.

DISCLAIMER: Wszystkie informacje podane tutaj mają charakter wyłącznie informacyjny i w żaden sposób nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Zawsze należy przeprowadzić własną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.