S&P 500 ^GSPC 5,272.33 -0.64%
Meta META $475.14 -1.00%
Nvidia NVDA $1,149.44 +0.92%
Apple AAPL $191.14 +0.61%
Alphabet GOOG $177.42 -0.34%
Amazon AMZN $182.57 +0.23%
Microsoft MSFT $429.66 -0.15%
Tesla TSLA $177.00 +0.14%

Spadki koniunktury dają duże możliwości, kupiłam już Komerční banka i wybieram się do Microsoftu, mówi Anna Píchová

Jaczek Vodiczka
23. 10. 2022
9 min read

W dzisiejszym wywiadzie z analitykiem Anną Píchovą rozmawiamy o idealnym składzie portfela, o tym czy Microsoft jest atrakcyjną inwestycją, jakie akcje warto mieć na oku, o sektorze półprzewodników i innych ciekawych tematach, w tym o wpływie rozprawienia się prezydenta Bidena z podejściem Chin do chipów.

Anna Píchová

Anna Píchová jest głównym analitykiem kapitałowym w Cyrrus Investment Group (Cyrrus to firma inwestycyjna założona w 1995 roku, która zajmuje się obrotem papierami wartościowymi i zarządzaniem inwestycjami klientów).

W przeszłości Anna Píchová nie ukrywała swoich sympatii do Microsoftu $MSFT-0.2% oraz spółek półprzewodnikowych, co znajdzie odzwierciedlenie w niniejszym wywiadzie, w którym przedstawi nam swoją opinię na temat wspomnianej akcji oraz sektora półprzewodników. Będzie też mowa o działaniach prezydenta Bidena przeciwko podejściu Chin do technologii chipowych. Na koniec przyjrzymy się kobietom i inwestowaniu.

Najpierw krótko przyjrzymy się kwestiom wynikającym z ograniczeń administracji Bidena, bo to będzie jedna z części tej rozmowy. Administracja Bidena ogłosiła daleko idące limity na sprzedaż technologii półprzewodników do Chin, co ma na celu sparaliżowanie dostępu Pekinu do krytycznych technologii potrzebnych do wszystkiego, od superkomputerów po naprowadzanie broni.

Te posunięcia są najwyraźniejszym jak dotąd znakiem, że w sferze technologii coraz częściej rozgrywa się niebezpieczny impas między dwoma największymi supermocarstwami świata, przy czym Stany Zjednoczone dążą do konsolidacji zaawansowanych technologii komputerowych i półprzewodnikowych, które są niezbędne dla militarnych i gospodarczych ambicji Chin.

Pakiet restrykcji wydany przez Departament Handlu ma w dużej mierze spowolnić postępy chińskich programów wojskowych, które wykorzystują superkomputery do modelowania wybuchów jądrowych, prowadzenia broni hipersonicznej i tworzenia zaawansowanych sieci do monitorowania dysydentów i mniejszości, wśród innych działań.

  • Do tego dojdziemy w dalszej części wywiadu, ale najpierw zaczniemy od podstaw dotyczących strategii, idealnego składu portfela i nie tylko 👇.

Moje pierwsze pytanie jest skierowane do Twojej strategii inwestycyjnej - Jaką strategię obecnie stosujesz? A jakie akcje Ty obecnie preferujesz?

W ciągu tego roku nie zmieniłem strategii inwestycyjnej i nie było ku temu powodów. Mam dwa portfele - jeden do zwykłych inwestycji, nie ma powodu, żeby zmieniać strategię i ingerować w obecny setup. W przypadku portfela akcji również nie zmieniłem strategii, ani nie dokonałem zwrotu w kierunku akcji "defensywnych". Ogólnie nie bardzo podoba mi się podział na value, growth itp. Natomiast jeśli chodzi o tegoroczną strategię, to można ją bardzo prosto nazwać "wait and see". Jak na razie nie dokonałem żadnych większych zmian w portfelu i po prostu obserwuję co się dzieje z wybranymi przeze mnie tytułami i rozważam jakieś nowe zakupy lub dokupienie istniejących pozycji.

Jak Twoim zdaniem powinien wyglądać idealny portfel złożony (pod względem akcji, obligacji, kryptowalut, ETF-ów itp.)? Czy Twoim zdaniem konieczna jest również odpowiednia dywersyfikacja?

Nie ma uniwersalnego portfela, dla każdej osoby idealne będzie coś innego. Być może jest to rodzaj powtarzanego w kółko powiedzenia, ale każdy powinien mieć układ portfolio zgodny z jego osobistą konfiguracją i preferencjami. Dla niektórych będzie to oznaczało tylko akcje, dla niektórych obligacje/produkty o stałym dochodzie, dla niektórych tylko kryptowaluty, dla niektórych inwestowanie w aktywa fizyczne czy nawet private equity. Polecam myśleć o portfelu jako o całości, więc pewna dywersyfikacja jest potrzebna, czy to między walutami, aktywami, czy nawet sektorami. Portfel nie powinien jednak stać się kompletnym gulaszem i inwestor zawsze powinien mieć przegląd swojego portfela - dla jednych będzie to oznaczało posiadanie w nim 10 tytułów/narzędzi, dla innych 30.

Na Twoim koncie na Twitterze dowiedziałem się, że Twoją ulubioną firmą jest Microsoft. Dlaczego tak jest? Czy uważasz obecną cenę (dziś 236 dolarów za akcję) za atrakcyjną?

Bardzo proste - podoba mi się model biznesowy Microsoftu, długa historia firmy i to, jak radzili sobie ze zmianami w przeszłości. Teraz udowadniają to ponownie w przypadku chmury, gdzie mają dobrą pozycję dzięki swoim kontaktom i ustalonym relacjom biznesowym. Po obecnych spadkach akcje Microsoftu zaczynają wyglądać ciekawie i zastanawiam się nad zwiększeniem pozycji.

Widziałem również, że preferujesz sektor półprzewodników (chipów) - czy uważasz, że inwestowanie w jakiekolwiek spółki z tego sektora ma obecnie sens? Czy masz swojego faworyta w tym sektorze? Ewentualnie - Czy administracja Bidena mogłaby zaszkodzić tym firmom w związku z Chinami?

Jestem bardzo ostrożny w stosunku do sektora półprzewodników, jest to sektor wysoce cykliczny i w tej chwili cykl jest na trajektorii spadkowej, co oznacza spadek przychodów spółek i każdy inwestor powinien uwzględnić to w swojej analizie.

Sytuacja między USA a Chinami jest złożona i nie śmiem w tej chwili przewidzieć wszystkich konsekwencji. Środek Bidena to ogromny cios dla chińskiego sektora półprzewodników, a jego skutki będą prawdopodobnie wielokrotnie większe niż konsekwencje wojny handlowej Trumpa. W szczególności ograniczono nie tylko podaż chipów, ale także zmuszono do rezygnacji z pracy amerykańskich inżynierów i projektantów pracujących w Chinach. W tej chwili cały sektor półprzewodników w Chinach może zostać sparaliżowany.

Mam kilku faworytów, bo choć to jeden sektor, to nie jest jednorodny - czy to procesory, FPGA, konwertery, czujniki, chipy dla motoryzacji, przemysłu itd. Tak więc, aby wymienić moje ulubione, to ON semi, AMD, Infineon, Wolfspeed, Texas Instruments, Marvell - dla każdej z tych firm mam inne powody, dla których uważam je za interesujące i co podoba mi się w ich działalności.

Czy masz teraz na celowniku akcje, gdzie tylko czekasz, czy rynek strąci je dalej z ceną? Jeśli tak, to jaki to zapas?

Mam kilka akcji na celowniku, głównie obserwując wyceny i przyszłe wydarzenia. Przyglądam się spółkom półprzewodnikowym, a konkretnie AMD. Następnie na solar, oraz kilka akcji technologicznych (CRWD, SNOW, VEEV, INTU).

Czy włączyłeś ostatnio do swojego portfela jakieś nowe akcje?

Ostatnio do portfela dodałem akcje Komerční banka. Było to zwiększenie istniejącej pozycji, cena poniżej 600 CZK była z mojego punktu widzenia bardzo atrakcyjna, nawet biorąc pod uwagę wpływ windfall tax, o którym wtedy tylko mówiono.

Moje ostatnie pytanie będzie z trochę innej beczki i trochę bardziej rozbudowane - W Czechach mówi się, że około 38% Czechów inwestuje, ale ostatnie wydarzenia na rynkach finansowych pokazały, że kobiety są lepsze w inwestowaniu, ale ogólnie są raczej niedoceniane. Moje ostatnie pytania kieruję więc do tematu - kobiety i inwestowanie. Czy ma Pani wrażenie, że kobiet inwestujących nie jest zbyt wiele? Dlaczego kobiety są/mogą odnosić większe sukcesy w inwestowaniu? Czy to kwestia indywidualnej strategii i mniejszej tolerancji na ryzyko, czy może coś zupełnie innego? Czy masz przesłanie dla kobiet, które nie inwestują, ale się nad tym zastanawiają?

Nie ma tylu kobiet inwestorów, które są publicznie znane, co mężczyzn. Brakuje również odnoszących sukcesy kobiet zarządzających funduszami kapitałowymi, które mogłyby być dobrym wzorem do naśladowania, ponieważ to właśnie wzory do naśladowania często przyciągają ludzi do tej branży. Generalnie uważam, że kobiety inwestują (a przynajmniej ja to widzę po swoim otoczeniu i może być pewna stronniczość wynikająca z mojej bańki społecznej). Kobiety mają inwestowanie za środek, a nie za hobby, stąd nie czują potrzeby mówienia o tym tak dużo i aktywnego poszukiwania informacji czy śledzenia platform inwestycyjnych.

Nie mam informacji, czy i dlaczego kobiety mogą odnosić większe sukcesy niż mężczyźni w inwestowaniu, bo brakuje mi danych. Więc jakikolwiek komentarz na ten temat byłby czystą spekulacją, a to wolałbym zostawić.

Dla kobiet, które jeszcze nie inwestują, mam prosty przekaz - inwestujcie i dbajcie o swoje finanse i swoją finansową przyszłość. Początki bywają trudne, ale warto pokonać początkowe trudności, przestudiować zagadnienia i poświęcić czas na ustalenie strategii. Potem wystarczy trzymać się tej strategii, sprawdzać ją od czasu do czasu, czy nadal pasuje do Twoich celów, i pozwolić, by czas zadziałał.

Najważniejsze informacje z wywiadu:

  • W ciągu tego roku nie zmieniałem strategii inwestycyjnej i nie było ku temu powodów. Zalecam myślenie o swoim portfelu jako całości, więc pewna dywersyfikacja jest potrzebna, czy to pomiędzy walutami, aktywami, czy nawet sektorami.
  • Po ostatnich spadkach akcje Microsoftu zaczynają wyglądać ciekawie i zastanawiam się nad zwiększeniem pozycji.
  • Działanie Bidena to ogromny cios dla chińskiego sektora półprzewodników, a jego skutki będą prawdopodobnie wielokrotnie większe niż konsekwencje wojny handlowej Trumpa.
  • W sektorze półprzewodników mam kilku faworytów - ON semi, AMD, Infineon, Wolfspeed, Texas Instruments, Marvell.
  • Ale na celowniku Anny Pichovej można znaleźć również takie akcje jak $CRWD+0.6%, $SNOW-1.2%, $VEEV-0.9%, $INTU-0.3%.

W związku z tym chciałbym podziękować pani poseł Annie Píchovej, która przedstawiła nam dziś swoje spostrzeżenia i poglądy na kilka tematów, co bardzo sobie cenię, zwłaszcza za jej szczerość w kwestii ulubionych akcji.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść dokładną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.