S&P 500 ^GSPC 5,271.58 -0.65%
Meta META $474.88 -1.05%
Apple AAPL $191.56 +0.83%
Amazon AMZN $182.64 +0.27%
Tesla TSLA $176.29 -0.26%
Nvidia NVDA $1,141.79 +0.24%
Microsoft MSFT $429.63 -0.16%
Alphabet GOOG $177.89 -0.07%

Tak właśnie układa się pomysły na miliardy dolarów. Tajne rozmowy Elona Muska z finansistami ujawnione

Jaczek Vodiczka
24. 10. 2022
7 min read

Zastanawialiście się kiedyś, jak mogą wyglądać rozmowy między najbogatszymi ludźmi na świecie? W takim razie trafiłeś we właściwe miejsce! Bo spójrzmy na wyciekłe wiadomości Elona Muska, w których negocjował on ogromne potencjalne transakcje.

Jedna z wyciekłych rozmów odbyła się także między Muskiem a byłym CEO Twittera Dorseyem

Ogromna ilość tekstów została ujawniona w zeszłym miesiącu w dokumentach sądowych, aby pomóc rzucić światło na zakup Twittera przez Muska, który był jednym z największych tematów od miesięcy. Było to poruszane ostatnio tutaj, na przykład przez @pavelbotek w jego artykule, i ewentualnie przeze mnie we wcześniejszych postach.

Elon Musk wymyślił genialną sztuczkę, by wycofać się z przejęcia Twittera. Czy posunął się z tym za daleko?

Kiedy Musk ogłosił swój dziewięcioprocentowy udział w Twitterze 4 kwietnia, a następnego dnia Twitter publicznie powołał go do swojego zarządu, wywołało to zarówno szok, jak i radość w świecie technologii, ponieważ wielu spekulowało, że Musk będzie przebudowywać platformę w pełni wolną. Musk jednak kilka tygodni później ogłosił swój zaskakujący plan przejęcia firmy w prywatne ręce. Potem próbował wycofać się z zakupu, potem sądy... znasz procedurę. Wniosek z tego taki, że z powodu tych przepychanek jego prywatne rozmowy zostały upublicznione, a kryją one wiele ciekawych rzeczy!

Według dokumentów, telefon Muska został tej wiosny zalany wiadomościami od znanych kolegów przedsiębiorców, inwestorów, osobistości i celebrytów z branży technologicznej oraz mediów.

Przyjrzyjmy się niektórym z nich!

Jack Dorsey

Najciekawszą postacią (zarówno w kontekście tego, co dzieje się wokół Twittera, jak i ogólnie) jest bezsprzecznie Jack Dorsey. Były prezes Twittera $TWTR i prezes Block $SQ-0.1%.

Najważniejsza część rozmowy przebiegała tak:

Dorsey: "Tak, nowa platforma jest potrzebna. To nie może być firma. Dlatego odeszłam.

Musk: Ok, jak to powinno wyglądać?

Dorsey: Myślę, że to musi być protokół open source, finansowany przez jakąś fundację, która nie jest właścicielem protokołu, tylko go rozwija. Coś takiego jak Signal zrobił. Nie może mieć modelu reklamowego. W przeciwnym razie masz obszar, na który rządy i reklamodawcy będą próbowali wpływać i kontrolować. Jeśli stoi za nim scentralizowany podmiot, zostanie zakwestionowany. To nie jest skomplikowana praca, trzeba ją tylko dobrze wykonać, by być odpornym na to, co spotkało Twittera.

Musk: Super ciekawy pomysł

Dorsey: "To jest bardzo ważna rzecz, którą muszę powiedzieć: W połowie maja opuszczam zarząd Twittera, a potem firmę w ogóle. Zamierzam wykonać tę pracę i naprawić nasze błędy. Twitter zaczynał jako protokół. To nigdy nie miała być firma. To był grzech pierworodny.

Musk: Chciałbym pomóc, jeśli mogę.

Dorsey: Chciałem z tobą o tym porozmawiać, kiedy byłem czysty, ponieważ tak bardzo ci zależy, rozumiesz, jak to jest ważne i zdecydowanie mógłbyś ogromnie pomóc. W momencie, kiedy działacz przyszedł do nas, starałem się jak mogłem, żebyś był w naszym zarządzie, a nasz zarząd go odrzucił. To wtedy zdecydowałam, że muszę pracować, żeby wyjechać, mimo że było mi ciężko.

Musk: Czy masz chwilę? Przedyskutowalibyśmy to.

Dorsey: Idę na obiad, ale mogę na chwilę.

Wygląda to na niezwykle ważną rozmowę dwóch niezwykle ważnych i potężnych mężczyzn. Dorsey przedstawia naprawdę ciekawy pomysł, który Musk uważa za absolutnie przełomowy. Rozmowa pochodzi z 26 marca - czy mógł to być jeden z kluczowych momentów, który doprowadził Muska do jego kolejnych kroków dotyczących Twittera?

https://www.youtube.com/watch?v=U4qiRBSrhcs

Ale rozmowy nie skończyły się tylko na Dorseyu. Szereg innych ciekawych nazwisk można znaleźć tutaj. I po raz kolejny było to związane z sieciami i platformami społecznościowymi!

Reid Hoffman

Reid Hoffman jest współzałożycielem i prezesem wykonawczym LinkedIn. 27 kwietnia, dwa dni po tym, jak Twitter przyjął ofertę przejęcia Muska, Hoffman zaproponował miliarderowi, że skontaktuje go z prezesem Microsoftu Satyą Nadellą.

Wspaniale. Skontaktujęcię z Satyą Nadal.

Hoffman : Zakładam, że nie jesteś zainteresowany venture $. (Venture dollars - inwestycje venture capital - inwestycje venture w powstające przedsiębiorstwa).

Musk: Jest mnóstwo wsparcia finansowego, ale jesteś przyjacielem, więc daję ci znać, że byłbyś preferowany. Pieniądze z Venture Capital nie są problemem, jeśli się ich chce.

Hoffman: Wspaniale! Ok - gdybym złożył $, to jaką kwotę mógłbyś udostępnić?

Musk: Co tylko chcesz. Resztę po prostu skrobnę.

Musk: Do przyszłego tygodnia musiałbym znać przybliżoną kwotę.

Hoffman: Jaka byłaby największa kwota $, która byłaby ok? Skonsultowałem się z naszymi LP(Limited Partners) i mają silne zapotrzebowanie. Byłoby fajnie!

Musk: 2 miliardydolarów ?

Wspaniale. Prawdopodobnie da się to zrobić - przyjrzę się temu.

Musk: Może być mniej, jeśli będzie łatwiej. Muszę tylko poinformować pozostałych inwestorów, jaka jest ich alokacja, najlepiej do początku przyszłego tygodnia.

Musk: Czy mam cię skontaktować z zespołem Morgan Stanley?

Hoffman: Tak, proszę. Zwłaszcza z warunkami umowy itp. Znam Michaela Grimesa, btw.

Musk: Czuj się swobodnie i zadzwoń do niego bezpośrednio.

To jest sposób na zrobienie tego, ludzie! Dwa miliardy dolarów? żaden problem, wystarczy napisać wiadomość 😇

Parag Agrawal

Po raz kolejny wracamy do sprawy Twittera - tym razem z jego obecnym CEO - Paragiem Agrawalem. Lasował na Muska po jego tweecie z 9 kwietnia 2022 roku.

https://twitter.com/elonmusk/status/1512785529712123906

Na co Agrawal odpowiedział w następujący sposób:

Zapraszam do tweeta "czy Twitter umiera?" lub cokolwiek innego na temat Twittera - ale moim obowiązkiem jest powiedzieć, że to nie pomoże mi poprawić Twittera w obecnym kontekście. Następnym razem, gdy będziemy rozmawiać, chciałbym przedstawić ci moją perspektywę na temat poziomu wewnętrznego chaosu w tej chwili i jak to szkodzi naszej zdolności do pracy. Mam nadzieję, że AMA pomoże ludziom poznać cię, zrozumieć, dlaczego ufasz Twitterowi, i zaufać ci - i chciałbym, aby firma doszła do stanu, w którym jesteśmy bardziej odporni i nie rozpraszamy się, ale w tej chwili nie jesteśmy tam.

Musk odpowiedział niecałą minutę później.

"Co zrobiłeś w tym tygodniu? Nie dołączam do zarządu. To strata czasu. Złożę ofertę, by wziąć Twittera prywatnie".

Przewodniczący zarządu Twittera Bret Taylor kilka minut później dotarł do Muska z prośbą o wywiad.

"Naprawianie Twittera poprzez rozmowę z Paragiem nie przyniesie efektu". "Należy podjąć drastyczne środki. Trudno to zrobić jako firma publiczna, ponieważ wyczyszczenie botów sprawi, że liczby będą wyglądać strasznie, więc restrukturyzacja powinna być przeprowadzona jako firma prywatna. Taki jest też pogląd Jacka". Musk mówi Taylorowi.

https://www.youtube.com/watch?v=H6UP2U9oI5I

Dokumenty można znaleźć w oryginale tutaj.

Można by się spodziewać, że wiadomości od najbogatszego człowieka na planecie będą nieco... inne niż zaproszenie przyjaciela na piwo. Ale Musk też jest człowiekiem i po prostu porusza się na wyższych poziomach wpływów i operuje większymi sumami 😁 Resztę rozmów możecie zobaczyć w dokumencie, do którego linkowałem powyżej.

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.