S&P 500 ^GSPC
5,078.17
+0.17%
Meta META
$487.05
+1.10%
Alphabet GOOG
$140.10
+0.97%
Apple AAPL
$182.63
+0.81%
Amazon AMZN
$173.54
-0.68%
Nvidia NVDA
$787.01
-0.49%
Tesla TSLA
$199.73
+0.17%
Microsoft MSFT
$407.48
-0.01%

6 najlepszych wskazówek, jak oszczędzać pieniądze? Mówią, że to są... zgadzasz się?

"W tym miesiącu będę wydawał mniej". Każdy z nas powiedział to przynajmniej raz w życiu. Ale zmiana złych nawyków finansowych nie jest łatwa. W rzeczywistości, większość naszych impulsywnych zakupów ma miejsce, gdy nasze mózgi działają na autopilocie.

Tak więc rozwiązania tych problemów idealnie muszą być kompleksowe i obejmować zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe strategie finansowe, które mogą zhakować Twoją rutynę splurge. Obejmuje to, na przykład, przekształcanie portfela lub pracę nad wizualizacją swojej przyszłości finansowej:

1. włóż gotówkę z powrotem do portfela

Karty kredytowe i aplikacje mobilne to doskonały sposób, aby nie tracić zbyt wiele czasu na płatności. Ale jeśli starasz się uzyskać większą kontrolę nad swoimi wydatkami, musisz zaangażować jak najwięcej zmysłów przy każdej płatności. Na przykład, spróbuj na miesiąc zamienić płatności elektroniczne na stare dobre banknoty. Dla wielu osób posługiwanie się, a zwłaszcza przekazywanie fizycznych banknotów pomaga im być bardziej świadomymi rzeczywistej wagi danego zakupu w ich budżecie.

Kiedy odpisujesz 1500 funtów z 15 000 funtów, które pozostały Ci na ten miesiąc po opłaceniu gdzieś niezbędnych wydatków, to niewiele się to różni od wyciągnięcia 1/10 pozostałego budżetu w banknotach i przekazania ich do kasy. Z psychologicznego punktu widzenia, posiadanie przy sobie przez cały czas przede wszystkim większych banknotów jest również interesującą alternatywą. Większość ludzi dwa razy zastanowi się nad wydaniem dwutysięcznego banknotu, podczas gdy znacznie chętniej wyciągają banknoty stukoronowe. A jeśli te psychologiczne sztuczki działają na Ciebie, nie jest złym pomysłem, aby zawsze mieć kartkę z trzema głównymi celami finansowymi wśród swoich notatek.

2. Wyśledzenie wzorców (i pułapek) w Twoich zachowaniach finansowych

Aby prześledzić okoliczności, w których najczęściej popadasz w nastrój "rozrzutności", musisz najpierw uświadomić sobie dwie rzeczy na temat swojego stosunku do pieniędzy:

(a) Twój stan emocjonalny ma bezpośredni wpływ na to, jak myślisz o zakupach.

b) To sprawia, że pieniądze i to, co za nie kupujesz, mają dla ciebie pewną symboliczną wartość.

Spróbuj pomyśleć o uczuciu, które ostatnio skłoniło Cię do sięgnięcia po portfel. Jakie potrzeby emocjonalne próbujesz zaspokoić poprzez wydatki? Czy próbujesz uzyskać poczucie spełnienia? A może wydajesz pieniądze, aby odwrócić uwagę od niepokoju?

Po drugie, ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, co właściwie kupujesz i dlaczego to kupujesz. Czy jesteś kimś, kto regularnie zaprasza innych na lunch i jest znany z tego, że zawsze ma najnowsze i najmodniejsze rzeczy?

Kiedy już dojdziesz do etapu, w którym zaczniesz zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób Twoje emocje i symboliczne bodźce kierują Cię do wydawania pieniędzy, możesz, przy odrobinie sprytu, wcześnie wykryć, że prawdopodobnie zamierzasz znowu pójść na całość do sklepu lub e-sklepu i w porę to powstrzymać.

3. Nie bój się wcisnąć przycisku pauzy

Spontaniczne zakupy - nawet te drobne, kiedy nudzisz się w kolejce do kasy - wydają się w tej chwili zupełnie niewinne. Ale mogą się one bardzo szybko sumować i w końcu stanowić zauważalną część Twoich dochodów.

Dość skuteczną taktyką na ograniczenie tych wydatków jest danie sobie tak zwanego "24-godzinnego okresu na ochłonięcie" na większość zakupów. Jeżeli ty możesz mówić "no" w ten momencie (który no jest dokładnie łatwy, być uczciwym, ponieważ twój autopilot w twój głowie mówi "tak") i przekonywać yourself że ty no kupujesz rzecz until jutro, pokusa przy kasą lub przed ekranem komputerowym jest dużo łatwy opierać się.

I wiesz co? Do następnego dnia, zazwyczaj zapomnisz o tych wszystkich małych wydatkach na niepotrzebne rzeczy. Albo wmawiasz sobie, że już ich nawet nie chcesz. A jeśli nie zapomnisz, to prawdopodobnie jest to coś, czego rzeczywiście potrzebujesz. Więc bardzo zgrabnie wsuwasz impulsywność i emocje do równania.

4. Ciesz się na myśl o przyszłych celach

Fascynujące jest to, jak wielu ludzi żyje dziś w poczuciu, że bez względu na to, jak wygląda ich przyszłość, niewiele mogą realnie zrobić ze swoją obecną sytuacją finansową.

Najlepszym sposobem na walkę z takim pesymizmem jest włączenie wizualizacji do wyznaczania długoterminowych (jak i krótkoterminowych) celów finansowych. Kiedy już uda Ci się ograniczyć wydatki i zaoszczędzić trochę pieniędzy, co z nimi zrobisz?

Czy będziesz spać spokojniej na myśl o posiadaniu poduszki finansowej? Czy w końcu wymienisz to zepsute urządzenie? Czy po kilku latach ciągłego zwlekania rozpoczniesz swoje pierwsze małe inwestycje? Spróbuj postawić się w sytuacji, w której poczujesz się wspaniale, gdy faktycznie zaczniesz oszczędzać więcej i zyskasz większą wolność finansową.

Czasami ludzie mają problem z wyobrażeniem sobie swojej emerytury, na przykład na podstawie ogromnych sum pieniędzy, o których czytają przez cały czas oszczędzania i inwestowania. Ale kiedy wyobrazisz sobie , gdzie chciałbyś mieszkać na starość, co chciałbyś móc robić i jak bardzo byłbyś szczęśliwy, gdybyś miał wystarczająco dużo pieniędzy na resztę życia i wydatki na leczenie, nagle okazuje się, że nie jest tak trudno sprawić, by ta duża suma pieniędzy stała się bardziej istotna i osobista.

Kiedy już uda Ci się "przywiązać" swoje emocje do takiego celu, dużo łatwiej jest zacząć aktywnie pracować nad nim miesiąc po miesiącu.

5. Umów się na spotkanie z pieniędzmi

Dość powszechną reakcją na odczuwanie dyskomfortu związanego z nadmiernymi wydatkami jest świadome ignorowanie całego problemu. Jeśli masz taką samą tendencję, prawdopodobnie odkładasz moment, w którym będziesz musiał spojrzeć na swoje konto bankowe lub zapłacić rachunki do ostatniej możliwej chwili, aby nie musieć stawić czoła rzeczywistości swojej sytuacji finansowej tu i teraz.

Podczas gdy ja może wydawać się jak ulga dzisiaj, w długim okresie ty tylko ustawiasz się up dla innej partii niepokoju. Aby móc dokonać poważnych zmian w swoim zachowaniu finansowym i bezproblemowo autopilotować swój mózg, musisz nabrać pewności siebie w kwestii pieniędzy i spędzać z nimi więcej czasu.

Dlatego dobrze jest połączyć regularne sprawdzanie stanu swoich finansów z czymś, co sprawia Ci przyjemność. Spróbuj włączyć film, ulubioną muzykę, otworzyć butelkę wina, zamówić dobre jedzenie... celem jest zarówno regularne sprawdzanie swoich finansów, jak i rozpoczęcie oczekiwania na te kontrole, a nie strachu przed nimi.

6. Automatyka jest twoim najlepszym przyjacielem

Jednym z bardzo skutecznych sposobów na uniknięcie niechcianych wydatków jest pozostawienie podejmowania decyzji finansowych technologii. Nie możesz wydawać pieniędzy, których nie masz do dyspozycji. Dlatego oprócz regularnych rachunków, dobrym pomysłem jest również zautomatyzowanie regularnych wpłat na oszczędności i cele długoterminowe. Innymi słowy, najpierw zapłać swojemu przyszłemu ja, a potem dopiero daj swojemu obecnemu ja szansę na zapłatę.

W ten sposób możesz mieć pewność, że budżet sam zadba o Twoje priorytety na początku miesiąca. W ten sposób znikają obawy i niepokój o przypadkowe wydanie więcej niż powinieneś. Wręcz przeciwnie, skończysz z funduszami na swoim koncie lub, lepiej, w portfelu, które możesz wydać na co tylko chcesz bez żalu. W gruncie rzeczy nie jest to rewolucja w Twoich finansach osobistych, ale wpływ na Twoją psychikę i emocje może być głęboki!

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet