S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Čínská ekonomika sílí, zatímco investoři zažívají jeden z nejhorších dnů od roku 2008

Pavel Botek
24. 10. 2022
3 min read

Nejnovější data ukazují, že čínská ekonomika roste, ale nové zprávy ohledně prodloužení moci Si Ťin-pchinga děsí investory, kteří zažívají nejkritičtější den od roku 2008, jelikož čínské akcie dnes klesají extrémním způsobem.

Si Ťin-pching (Xi Jinping)

Čínská ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí rychlejším tempem, než se předpovídalo, ukázala nejnovější data. Investoři však mají obavy, které pramení z nové a rozsáhlé pravomoci prezidenta Xi Jinpinga nad vládnoucí komunistickou stranou.

Xi Jinping si podle očekávání zajistil o víkendu třetí funkční období jako vůdce na stranickém sjezdu, ale překvapil pozorovatele svým úplným nahromaděním dalších vedoucích pozic s chráněnci a spojenci.

Poté, co vláda minulý týden odložila zveřejnění ekonomických údajů, aby nebyla v rozporu s Kongresem, v pondělí oznámila, že ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,9 procenta.

Nejnovější ekonomická data

Akcie navzdory dobrým ekonomickým údajům završily svůj nejhorší den v Hongkongu od globální finanční krize v roce 2008 a jüan oslabil na 14leté minimum.

Spousta klíčových ekonomických údajů Číny vykázala smíšené oživení. Ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí rychleji, než se očekávalo, přičemž průmyslová aktivita se zlepšila navzdory covidovým omezením a propadu nemovitostí.

Index Hang Seng China Enterprises Index, ukazatel čínských akcií kótovaných v Hongkongu, se propadl o 7,3% ve svém nejhorším výsledku po sjezdu komunistické strany od založení indexu v roce 1994.

  •  Jüan klesl v jednu chvíli až o 0,6% na nejslabší úroveň od ledna 2008.
  • Čínské akcie v čele s Tencent, Alibaba, Nio a řada dalších dnes zaznamenávají prudký pokles (v průměru okolo -10%).

Proč vlastně vše klesá?

"Trh je znepokojen tím, že s tolika zvolenými stoupenci je nyní upevněna nespoutaná schopnost prezidenta Xi uzákonit politiku, která není přátelská k trhu," řekl Justin Tang, vedoucí asijského výzkumu v United First Partners.

  • Navíc se s tímto očekává, že politika Covid Zero jen tak neskončí. Respektive nemusí být na dohled předčasné uvolnění omezení proti Covidu.
  • Dle aktuálních dat se ukazuje, že investoři rozprodávají své akcie ve velkém. Konkrétně zmizelo až 2.5 miliardy dolarů (v akciích) z trhu v Hongkongu, což je rekord od dat sahajících až do roku 2016.
  • Ekonomové zůstávají opatrní ohledně budoucího růstu vzhledem k postupujícím covidovým lockdownům. 

"Současná situace na trhu může být nejhorší, jakou jsem kdy ve své kariéře viděl. Sentiment je ještě horší než globální finanční krize v roce 2008," řekl Harris Wan, viceprezident iFAST Global Markets.

  • Máte obavy ohledně Číny a čínských akcií?
  • Držíte čínské akcie?

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.