S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Znany analityk i autor książek odsłonił specjalną listę akcji, które jego zdaniem już wkrótce wsadzą resztę rynku do…

Jaczek Vodiczka
25. 10. 2022
5 min read

Legendarny analityk przedstawił listę spółek opartą na prostych metrykach i wskaźnikach. Jeśli historia się powtórzy, to są to naprawdę ciekawe picki na spółki z przyzwoitym potencjałem!

Według słynnego analityka, te akcje są gwarantowane, aby nie zawieść swoich oczekiwań

Matt Krantz - autor kilku książek i niezliczonych artykułów popularnych i analitycznych. Ostatnim razem przedstawiłem Wam jego typowania spółek, których z pewnością by unikał. A teraz spójrzmy na jego wybór tytułów, które jego zdaniem są wręcz przeciwnie - bardzo przyzwoitymi wyborami!

Legendarny analityk przedstawił listę spółek, których teraz unikałby jak diabła. Czy jesteś właścicielem któregoś z nich?

Zpomocą liczb i ciekawej metryki jeszcze raz prześledzimy ten wybór - akcje spółek z indeksu S&P 500, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy konsekwentnie przekraczały zyski, w tym roku spadły średnio tylko o 8%. To znacznie lepiej niż 20% spadek S&P 500 w tym czasie.

Dotychczasowe wyniki YTD indeksu to ponad 22% w czerwieni

"Obecny 25% spadek akcji w dużej mierze odzwierciedla ruch w górę stóp procentowych, ale nie obejmuje spadku zysków, który naszym zdaniem jest prawdopodobny w miarę spowolnienia gospodarki" - powiedział Jim Besaw, główny oficer inwestycyjny w GenTrust.

Co to oznacza? Oznacza to, że spółki, które pobiją prognozy zysków, będą wyceniane tym bardziej wysoko. Zwłaszcza, że wzrost zysków w S&P 500 spowalnia. Według Krantza, są to spółki, które należy obserwować, ponieważ są dobrze ustawione, aby prześcignąć swoich rówieśników.

Sezon wyników jest w pełnym rozkwicie. Tymczasem analitycy uważają, że zyski spółek z S&P 500 wzrosną tylko o słabe 2, 4%. Byłby to najniższy wzrost zysków od czasu, gdy zyski spadły o 5,7% w trzecim kwartale 2020 roku podczas pandemii.

Ale wciąż jest szansa, że zarobki zaskoczą. Większość spółek podaje jak na razie lepsze od oczekiwań wyniki. A sądząc po normach historycznych, jeśli to się powtórzy, wzrost zysków w S&P 500 może skończyć się bliżej 6% lub 7%!

Do jakich więc firm można by to zastosować? Na przykład T-Mobile $TMUS+0.1% jest królem niespodzianek zarobkowych w indeksie S&P 500. T-Mobile US nie tylko co kwartał spełnia szacunki dotyczące zysków. Całkowicie je pokonuje raz po raz.

W ostatnich czterech kwartałach firma komunikacyjna zanotowała zyski, które pobiły oczekiwania średnio o 508%. Przykładem jest drugi kwartał. Spółka zakończyła raportowanie skorygowanego zysku na poziomie 1,94 USD na akcję, bijąc oczekiwania o 454%.

To również sprawia, że T-Mobile jest jedną z niewielu akcji, które nie są w tym roku na czerwono.

A nawet to nie był największy beat. T-Mobile US w czwartym kwartale 2021 roku pobił szacunki o 1,122%. Kiedy bije się szacunki o tyle i tak regularnie, nie ma się co dziwić, że akcje wzrosły w tym roku o 15%.

Czy T-Mobile US może powtórzyć to w trzecim kwartale? Analitycy uważają, że spółka zarobi w tym kwartale 49 centów na akcję, co oznacza spadek o 63%. To jest niska poprzeczka. Spółka przedstawi raport w dniu 27 października.

Nawet firma ubezpieczeniowa W.R. Berkley $WRB-0.8% pokazuje jak bardzo inwestorzy lubią niespodzianki w postaci wzrostów. Akcje spółki wzrosły w tym roku o ponad 30%. Dlaczego? Duża część zysków wynika z tego, że w ciągu ostatnich czterech kwartałów spółka pobijała szacunki wyników średnio o prawie 24%.

Kolejny zielony wykres

W samym drugim kwartale firma zarobiła 1,12 dolara na akcję, co było wynikiem o 30% wyższym od oczekiwań. Oczekuje się, że w trzecim kwartale, kiedy złoży raport 24 października, wykaże o 2% niższy zysk w wysokości 86 centów na akcję. To brzmi jak łatwa przeszkoda do pokonania. I - jak widać - oznaczałoby to, że szanse na to, że firma wykona perfekcyjnie to, co opisaliśmy na początku, są niewielkie. Ale niekoniecznie! W inwestowaniu nic nie jest pewne, dobrze o tym wiesz.

Akcje nie zawsze rosną po każdym wzroście zysków. Firma wynajmująca magazyny Prologis $PLD+0.5% w ostatnich czterech kwartałach z rzędu pobiła szacunki zysków średnio o 115 proc. Mimo to akcje spadły w tym roku o 40 proc. w związku ze spowolnieniem handlu internetowego.

Mimo dobrych wyników, inwestorzy nie ufają spółce.

Co z innymi spółkami, które zdaniem Krantza są potencjalnie zdolne do pobicia zysków i wzrostu? Weźmy na przykład $MET-1.8%, w ciągu ostatnich 4 kwartałów pobił zyski średnio o 36,1%, a w tym roku wzrósł o 7,43%.

MetLife trzyma się na skromnym zysku

Dalej, z drugiej strony, jest to spółka, która bije zyski, a mimo to jej akcje spadają. Chodzi o Ceridian $CDAY+0.1%, który mocno ich ukarał. Całe -47%. Dzieje się tak pomimo tego, że w ciągu ostatniego roku bije zyski o 74,4%. W podobnej kategorii znajduje się ETSY $ETSY+0.3%, -55%, ale bijący zyski o 34,1%.

Na liście znalazły się również Valero Energy $VLO-1.4%, Gartner $IT+1.3%, Travelers $TRVand-1.9%CBRE Group $CBRE-1.2%.

Jestem pewien, że według podanych kryteriów można by wytropić inne spółki spoza indeksu, które mogłyby być dobrym wyborem według tej metryki. Jako ilustracja jednak myślę, że ta lista posłuży.

A co z tobą? Czy wierzysz w którąś z wymienionych opcji?

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.