Jaké bylo čtvrtletí pro technologického giganta Microsoft?

Mnoha z vás jistě ví, že technologický gigant Microsoft včera oznámil své čtvrtletní výsledky, které investory příliš nepotěšily. Dnes se podíváme na jednotlivá čísla, co stojí za dnešním pádem akcií $MSFT+0.1% a další výhled.

Akcie $MSFT+0.1% v premarketu ztrácejí -6.6%

Microsoft je jednou z nejsledovanějších společností tohoto týdne, čemuž se ani nedá divit. Proč však dnes akcie $MSFT+0.1% výrazně oslabují? 👇

Tržby za uplynulé období vzrostly o 11% oproti předchozímu roku na 50,1 miliardy (jedná se o nejpomalejší tempo za posledních 5 let) dolarů, odhad byl 49,66 miliardy dolarů.

 • Čistý zisk Microsoftu klesl ve třetím čtvrtletí roku 2022 meziročně o 14 % (ve srovnání s 3. čtvrtletím 2021) na 17,6 miliardy dolarů.
 •  Zředěný zisk na akcii činil 2,35 USD.
 • Microsoft očekává, že jeho tržby vzrostou ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 o 2% na rozmezí mezi 52,35 a 53,35 miliardami dolarů, ale to je méně, než analytici očekávají (56 miliard dolarů).

Generální ředitel společnosti:

"V tomto prostředí se zaměřujeme na to, abychom našim zákazníkům pomohli dělat více s menšími náklady a zároveň investovali do sekulárních oblastí růstu a disciplinovaně řídili naši nákladovou strukturu."

Co stojí za určitým zhoršením a poklesem akcií?

V první řadě je to promítání silného dolaru a zvýšených nákladů do rozvahy společnosti. Druhým problémem by pak mohlo být to, že velká část růstu společnosti Microsoft v posledních několika letech byla poháněna jejím podnikáním v oblasti cloud computingu Azure a v poslední době se objevily obavy, že by mohla ztratit páru, protože USA vstupují do potenciální recese.

 • Přestože tržby z Microsoft Cloudu v tomto čtvrtletí činily 25,7 miliardy dolarů (meziroční nárůst o 24 %), tak se analytici svým způsobem obávají. Společnost varovala, že tržby v cloud computingu v příštím čtvrtletí nesplní očekávání o přibližně 2 miliardy dolarů.
 • Tyto obavy se zdají být možná i oprávněné, protože Microsoft odhalil, že příjmy z Azure vzrostly v prvním čtvrtletí ''jen'' o 35%, což je pomalejší než 40% tempo růstu, které hlásil o tři měsíce dříve, a daleko od 50% růstu, který zaznamenal o rok dříve.
 • Tempo růstu tržeb Azure bylo nejpomalejší za poslední dva roky. 

Špatná zpráva se ještě zhoršila, když finanční ředitelka Microsoftu Amy Hoodová v konferenčním hovoru uvedla, že Azure by mohl v aktuálním čtvrtletí zaznamenat podobný sekvenční pokles tržeb. Varovala, že procentní růst klesne o pět bodů na konstantní měnové bázi. Dále uvedla, že společnost zvažuje přijetí dalších opatření ke snížení nákladů poté, co na začátku měsíce propustila méně než 1 000 zaměstnanců.

"Zpomalení výnosů z Azure je zřejmým ústředním bodem," řekl Charles King ze společnosti Pund-IT Inc. "Vzhledem ke společnému zaměření trhů, služeb a výnosů, které cloudové podnikání společnosti Microsoft sdílí s AWS a Google Cloud, není překvapením, že jejich výkon oslabuje."

Samotný Microsoft přiznává, že určité problémy mohou nastat, konkrétně jmenoval tyto důvody: 

 • Intenzivní konkurence na všech trzích, která může vést k nižším výnosům nebo provozním maržím.
 • Větší zaměření na cloudové služby, které představují exekuční a konkurenční rizika.
 • Významné investice do produktů a služeb, které nemusí dosahovat očekávané návratnosti.
 • Akvizice, společné podniky a strategické aliance, které mohou mít nepříznivý dopad na podnikání.
 • Snížení hodnoty goodwillu nebo odepisovatelných nehmotných aktiv.
 • Možné kybernetické útoky a slabá místa zabezpečení, která by mohla vést ke snížení příjmů, zvýšeným nákladům, nárokům na odpovědnost nebo poškození pověsti nebo konkurenčního postavení.
 1. Držíte akcie $MSFT+0.1%?🤔
 2. Jak hodnotíte uplynulé čtvrtletí společnosti?

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Nice information article. full of information. Help follow my account and comment

Ja sa len pridám k ostatným, takisto držím akcie Microsoft a plánujem dokupovať ďalšie, už táto cena je zaujímavá a možno bude ešte zaujímavejšia. MSFT je kvalita.

Přesně tak. Krátkodobé problémy časem zmizí a člověk bude rád, že pořídil 😎

Držím a budem stale dokupovat. Pokiaľ ste investor zameraný na technologie, okrem $GOOG-0.1% $AAPL+0.6% $AMZN-0.1% , iná volba momentálne nie je  . Samozrejme ak nechcete vsádzať na mlade koníky, ktoré sú bohužiaľ neoverene a v momentálnej nálade na trhu, im investori velmi neprajú.

Microsoft je skvělá společnost, kdybych jejich akcie v portfoliu měl, tak se rozhodně nerozhoduju na základě čtvrtletních výsledků a nijak mě to neovlivní 🙏

tieto výsledky ma pravdupovediac, nechali chladným :) Verím v tuto spoločnosť a trend jej rastu je jasný,. Este zopár takých kvartálnych výsledkov zažijem, pokiaľ sa dostanem so svojim portfóliom do dôchodku :) . Pre Long-term investora , sú skôr dolezite ročne výsledky.

$MSFT+0.1% mám a taky jsem úplně v klidu. Prostě dostali bídu diky celkovému prostředí, ale rozhodně to není žádná apokalypsa

Vždy je na výber. A ako vy píšete mladé koníky, ktoré boli poznačené týmto ekonomickým prostredím najviac môžu byť v budúcnosti najväčší víťazi :)

to určite, sám mam nejaké v portfoliu, ale viac momentálne investujem do zabehnutých techov, ale mam financie, aj pre tých mladších, očakávam od nich vysoký rast, ked odznie tato kríza.