S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Do jakých společností byste měli investovat podle Warrena Buffetta v době vysoké inflace?

Martin Bartkovský
26. 10. 2022
3 min read

Inflace vzrostla o 8,2% oproti předchozímu roku, což letos žene akciové trhy směrem dolů. Spoustu investorů tedy hledá ideální akciové tituly na toto období, období vysoké inflace, a hledá odpovědi na otázku: Jak se vlastně uchránit před inflací? Proto není na škodu se řídit radami velmi zkušených investorů.  Podíváme se tedy na to, co nám na toto téma říká legendární investor Warren Buffett.

Setkání akcionářů Berkshire Hathaway 2015:

Na tomto setkání Warren Buffett prohlásil, že nejlepší investice v dobách vysoké inflace jsou ty, které když kupujete jako celek, tak je zkrátka koupíte a už dále do nich nemusíte vkládat další kapitál. Jako příklad zde uvedl jako jednu z nejlepších investic v dobách vysoké inflace nemovitosti. Prostě koupíte nemovitost a těžíte z nárůstu její hodnoty. Dále Buffett varuje před podniky s vysokými kapitálovými investicemi. Zde je asi i jasné proč. Kapitálové investice se z části provádí z cizích zdrojů, to znamená že se jedná o například úvěry. V dobách vysoké inflace FED zvyšuje úrokové sazby. To tedy znamená, že se může úvěr společnosti prodražit. Dále zde Buffett prohlásil že považuje sektor veřejných služeb a železnic jako nevhodnou investici v dobách vysoké inflace, což reflektuje to co jsem psal výše.

zde nám to máme i z úst samotného Warrena Buffetta, kdy k tomu přidává ještě další skvělou investici. Doporučuji shlédnout až do konce.

https://www.youtube.com/watch?v=P9A1MREAoGM

Dopis akcionářům z roku 1981:

Zde Warren Buffett v dopise akcionářům popsal dvě vlastnosti, které by měli mýt společnosti, které by měli být schopny odolávat inflačnímu prostředí.

1)      Schopnost zvyšovat ceny svých produktů nebo služeb i když je poptávka plochá a není naplno využitá kapacita bez strachu z významné ztráty tržního podílu, nebo odbytu zákazníků. Zkrátka a jednoduše investovat do těch společností, u kterých budou zákazníci kupovat jejich produkty pořád stejně nezávisle na zvýšení ceny produktu nebo služby.

2)      Schopnost přizpůsobovat se aktuálnímu tržnímu prostředí s co nejmenším navýšením kapitálových investic.

Takže ať si to tedy shrneme. Které investice bychom měli hledat podle Warrena Buffetta? Vyplívá nám to z článku. Mělo by se jednat o investice, v našem případě do podniků, které dokážou v dobách vysoké inflace zvyšovat ceny svých produktů a služeb bez úbytku zákazníků (zpravidla se jedná o spotřební zboží, které využíváme každý den. Konec konců to je i v obchodech vidět když jdete nakoupit.), v těchto dobách nevyžadují žádné velké kapitálové investice a výdaje.

A čemu se naopak vyhnout? Přesně opaku toho co je napsáno výše. To znamená společnostem, které nebudou schopny zvyšovat své ceny aniž by přišly o větší množství zákazníků, společnostem, které vyžadují vysoké kapitálové investice na provoz a nebo takový můj bod společnostem, které jsou dosti zadlužené.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.