S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Rozważasz inwestycję w akcje Tesli? Sprawdź najważniejsze liczby, które pomogą Ci podjąć decyzję

Jaczek Vodiczka
27. 10. 2022
7 min read

Tesla - spółka, która polaryzuje świat inwestycji. Niektórzy kochają ją bezwarunkowo i wychwalają pod niebiosa. Inni nienawidzą go, ponieważ postrzegają jego cenę jako wygórowaną. Przyjrzyjmy się liczbom, które mogą to uporządkować!

Tesla przewodzi globalnej branży motoryzacyjnej

W wyścigu po samochody elektryczne każdy szczegół ma znaczenie, bo może zrobić różnicę. I to właśnie szczegóły często mogą dać niektórym graczom wyraźną przewagę psychologiczną lub podkopać morale innych.

Dla Tesli $TSLA+1.6%, obecnego lidera rynku, zadanie jest jasne - utrzymać swoją przewagę i powiększyć ją tak, by dla rywali, którzy zbyt późno weszli do gry, pozostały tylko okruchy. Co tu dużo mówić - przewaga Tesli jest ogromna. Szczególnie w infrastrukturze, rozbudowie itp. To jednak nie wystarcza firmie. Nadepnie na gaz (prąd? 😛 ) jak tylko może. Automaker z Austin w Teksasie postawił sobie za cel dostarczenie w 2022 roku co najmniej 1,5 miliona samochodów, co będzie rekordem wszech czasów .

Tesla dostarczy samochody do 2022 roku - na razie tyle!

Firma szalonego (w dobry i zły sposób) Elona Muska spodziewa się, że do końca dekady będzie dostarczać 20 milionów pojazdów rocznie. Co do ogromnej liczby jego konkurentów walczących o drugie miejsce - dla nich te liczby są z zupełnie innego uniwersum.

Na razie nowicjusze lub wilcze plecaki, takie jak Rivian $RIVN+3.7%, Lucid $LCID-1.4% i chiński NIO $NIO+0.4%, muszą głównie przekonać inwestorów, że mogą naprawdę zwiększyć produkcję - jak obiecują. Ale będą mieli z tym kłopot. Ceny surowców gwałtownie wzrosły i nadal występują zakłócenia w łańcuchu dostaw. Przede wszystkim nie mają jednej kluczowej rzeczy - dominującej pozycji, którą Musk często wykorzystuje, otwierając drzwi i współpracę zamkniętą dla reszty konkurencji.

Zdaniem wielu ekspertów, produkty konkurencji są równie dobre, jeśli nie lepsze, od Tesli. Ale rynek i liczba sprzedanych lokali mówią co innego.

https://www.youtube.com/watch?v=aXj7YZcsank

Ale nawet starzy wytrawni gracze próbują rywalizować. Producenci o ugruntowanej pozycji na rynku chcą pokazać, że potrafią płynnie przejść na pojazdy elektryczne. Chcą również wykorzystać swoje doświadczenie w produkcji masowej i wrzucić wyższy bieg . Ale co tu dużo mówić - dla sporej części marek jak na razie to wciąż bardziej próba żartu niż realna konkurencja.

Ale to nie przeszkadza im być pewnymi siebie. Dlatego niektóre z nich, jak niemiecki gigant Volkswagen i amerykańscy producenci samochodów Ford $F-0.9% i General Motors $GM-0.2%, ogłosiły ambitne cele produkcyjne na najbliższe trzy lata. Obiecują, że będą produkować miliony samochodów elektrycznych rocznie - ale tylko około jednej dziesiątej z tego w danym momencie. Ale oni mają coś na myśli! Odgryzają się od udziału Tesli w rynku. Ale i tak Tesla zadała im naprawdę miażdżącą porażkę. Jeszcze gorzej - na rodzimej ziemi 😱

Według oficjalnych danych opublikowanych 18 października, firma sprzedała w Niemczech w pierwszych dziewięciu miesiącach roku więcej nowych samochodów elektrycznych niż jej lokalni konkurenci.

Tesla odnotowała 38 458 nowych rejestracji w okresie od stycznia do września - wynika z danych niemieckiego urzędu. Jest to wzrost o 48% w stosunku do analogicznego okresu w 2021 roku.

Tesla sprzedała 38 458 pojazdów. Pełny dokument tutaj

Oczywiście pewną rolę odegrała tu nowo otwarta Giga w Berlinie. Produkowane tu pojazdy trafiają nie tylko na inne rynki europejskie, ale także są sprzedawane w Niemczech, które są jednym z największych rynków pojazdów elektrycznych na świecie.

https://www.youtube.com/watch?v=8ZM_QPl_poQ

Zarówno Mercedes-Benz, jak i BMW odnotowały wzrost liczby nowych rejestracji, ale ich sprzedaż wciąż nie zbliża się do poziomu Tesli. Nowe rejestracje EV osiągnęły 14 619 sztuk w przypadku Mercedesa, co oznacza wzrost o 95% rok do roku, oraz 16 241 sztuk w przypadku BMW, co oznacza wzrost o 53,2% rok do roku. VW był trochę przegrany na swoim rodzimym podwórku, flądrował.

Ale Tesla to nie jedyna zamorska marka zwijająca europejski rynek. Solidnie poradził sobie również Ford. Grupa, która sprzedaje w Europie SUV-y Mustang Mach-E i E-Transit, odnotowała od stycznia do września 3 580 nowych rejestracji, co oznacza wzrost o 117,5%.

A co z akcjami?

Tesla, co zrozumiałe, jest w tym roku na minusie.

Tesla raportuje rekordowy kwartał. Jest też wciąż niesamowicie droga.

Firma Muska opublikowała swoje wyniki w krytycznym momencie, gdy musi zmierzyć się z rosnącą konkurencją ze strony innych, głównie azjatyckich, producentów samochodów, wysoką inflacją i rosnącymi stopami procentowymi.

Po załamaniu w pierwszym kwartale, Tesla odbiła się od dna, by w trzecim kwartale opublikować niemal rekordowe wyniki. Firma podwoiła swój zysk w skali roku i osiągnęła zysk netto w wysokości 3,3 mld dolarów dzięki 55% wzrostowi sprzedaży samochodów. Ponadto przepływy pieniężne wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu z poprzednim kwartałem do 3,3 mld USD.

Tesla nadal produkuje więcej samochodów w każdym kwartale i nie spodziewa się, że to się zmieni pomimo szerszych problemów. W ciągu trzech miesięcy elektryczny gigant samochodowy wyprodukował 365 923 auta, jednak rekordowe dostawy na poziomie 343 830 samochodów nie spełniły oczekiwań analityków . Mimo pewnych problemów, firmie udało się wygenerować silną sprzedaż. Nadal produkuje kolejne samochody bez względu na problemy logistyczne.

Do wzrostu sprzedaży spółki przyczynił się zapewne wzrost dostaw oraz wyższe średnie ceny sprzedaży. Długoterminowy wzrost produktów takich jak Model 3 nadal odgrywał dużą rolę, podobnie jak zwiększona wielkość produkcji. Jednak Tesla, aby zwiększyć zyski, dywersyfikuje swoją działalność na kilka obszarów nie związanych z motoryzacją, w tym energię słoneczną i telekomunikację.

https://www.youtube.com/watch?v=DG8ImNJHeKI

Tyle że jak wspomniałem w intro - Tesla dzieli świat inwestycji na dwa obozy. I wyniki też nic nie zmieniły. Raport zysków Tesli pokazał, że firma ma wysokie oczekiwania co do swojej przyszłości, ale inwestorzy wydają się być nieco zaniepokojeni jej perspektywami . Firma potwierdziła swoje zobowiązanie do przyspieszenia produkcji, aby osiągnąć średnio 50% wzrost dostaw w skali roku. Nie zaoferował jednak konkretów.

Wreszcie, co nie mniej ważne, należy wziąć pod uwagę warunki makroekonomiczne. Rośnie inflacja i rosną stopy procentowe. Chociaż Tesla doświadczyła kosztownych niepowodzeń w ostatnich latach, Musk powiedział podczas rozmowy o zarobkach, że popyt jest nadal silny i nie widzi dowodów na możliwe spowolnienie. Jednak szalejąca inflacja jest realnym zagrożeniem dla firmy, ponieważ zwiększa koszty towarów dla wszystkich.

A co z tobą? Należysz do grona fanów i inwestorów Tesli, czy nadal nie uważasz jej za wystarczająco atrakcyjną przy obecnej cenie?

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.