S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Co nejrychleji se zbavte akcií, varuje legendární manager a miliardář. Jaké jsou jeho důvody?

Dominik Petrnoušek
28. 10. 2022
7 min read

Situace není dobrá. To víme všichni. Některá známá jména finančního světa ale vidí světové a ekonomické dění ještě černěji. Známý skeptik Einhorn dokonce investorům radí, aby prodali všechny akcie co nejdřív opustili trh!

Divid Einhorn radí investorům rychle opustit investiční loď

Rovnou k věci - David Einhorn očekává další pokles akcií. Obává se, že zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému bude mít opačný účinek, a obává se, že tvrdohlavá inflace přeroste v tržní katastrofu.

Šéf Greenlight Capital své obavy vyjádřil v dopise klientům za třetí čtvrtletí. Uvedl, že Fed má zřejmě v úmyslu snížit ceny akcií, protože se snaží potlačit inflaci, která se v červnu vyšplhala na 40leté maximum 9,1 % a v září zůstala nad 8 %.

Úrokové sazby jsou v USA na desetiletém maximu. Zdroj
Roční vývoj inflace v USA. Zdroj

V důsledku toho podle něj současný medvědí trh ještě nějakou dobu potrvá. Plánuje si vytvořit zásoby hotovosti a pak se vrhnout na akcie, jakmile se objeví výhodné nabídky. Einhorn varoval, že americké centrální bance se nemusí podařit omezit růst cen, vzhledem k tomu, že její úsilí je podkopáváno bezstarostnými vládními výdaji.

"Máme pochybnosti, zda se to Fedu podaří," řekl. "Vlastně stejně jako Fed."

Obavy manažera hedge fondu ho učinily pesimistickým, pokud jde o výhled trhu.

"Dokud bude oficiální politika směřovat k tomu, aby akciový trh klesal, aby lidé byli méně bohatí, aby si kupovali méně věcí, aby ceny přestaly růst, a přitom se nebude nic dělat s fiskální politikou, domníváme se, že správný postoj je být bearish vůči akciím a bullish vůči inflaci," řekl.

Einhorn poznamenal, že ho vyšší sazby odrazují od investic. Varoval, že další zvyšování sazeb by mohlo prohloubit nedostatek na trhu s bydlením a v dalších odvětvích, což by vedlo k růstu cen.

"Celkově by tato politika mohla inflaci spíše zhoršit než zlepšit," řekl.

Investorský veterán dodal, že nekontrolovaný růst cen by mohl způsobit širší narušení trhu.

"Nadále se obáváme, že současný problém s inflací by mohl přerůst v měnovou a/nebo státní dluhovou krizi."

Tato vyjádření mohou dávat smysl, byť zní opravdu možná až moc katastroficky. Obecně to investiční svět rozděluje na dva tábory - ty, kteří vykupují dip a ti, kteří čekají, protože neví, co bude dál. Ač Einhorn nyní od investic tak trochu odrazuje, tak si nemůže moc stěžovat. Letos se mu totiž opravdu daří.

Medvědí postoj společnosti Greenlight pomohl v prvních devíti měsících roku 2022 k čistému výnosu 17,7 %. Referenční index S&P 500 za stejné období poklesl o 23,9 %. Fond těžil z včasné investice do Twitteru, protože Einhorn a jeho tým byli přesvědčeni, že Elon Musk nakonec společnost získá, a to i přes jeho pokusy odejít. Einhorn již dříve uvedl, že američtí investoři čelí hospodářskému poklesu, tvrdohlavé inflaci a rostoucímu riziku globálního finančního kolapsu.

https://www.youtube.com/watch?v=hn2M9iUjhS4

V dopise k výsledkům fondu za Q1 a Q2 pak napsal toto:

Fondy Greenlight Capital (dále jen "fondy") dosáhly ve druhém čtvrtletí roku 2022 výnosu 8,4 % a za první pololetí roku 2022 výnosu 13,2 %, zatímco index S&P 500 za dané čtvrtletí poklesl o 16,1 % a za dané pololetí o 20,0 %.

Čtvrtletní výkonnost vyšší než index S&P 500 byla nejlepší relativní výkonností v historii partnerství. Domníváme se, že nedávná lepší výkonnost byla výsledkem stejných důvodů, které přispěly k předchozímu období nižší výkonnosti.

Znamená to, že se hodnotové investování vrací? Myslíme si, že odpověď je stále jednoznačně ne.

Jejich fond výrazně překonal index, který se propadl o téměř 20 %

Aby bylo jasno, prostředí pro nás bylo nejpříznivější od začátku loňského roku. Komunita disciplinovaných hodnotových investorů se výrazně zmenšila. Tradiční aktivní manažeři s long portfoliem ztratili aktiva ve prospěch indexových fondů a obecně omezili své výzkumné úsilí. Shortařů výrazně ubylo a mnozí z nich opustili toto odvětví.

Na trhu stále převládají typy investorů, které jsme popsali v našem dopise z konce roku 2020: ti, kteří buď nechtějí (indexové fondy), nemohou (netrénovaní začínající investoři), nebo se rozhodli, že nebudou (profesionální investoři lhostejní k oceňování) mít oceňování jako základní kámen svých investičních rozhodnutí. Mnozí z těchto investorů to během současného medvědího trhu neměli lehké.

Domníváme se, že důvodem, proč se hodnotovým akciím v poslední době daří lépe, je částečně to, že hodnotoví investoři prodělali celý cyklus odkupů a už téměř není komu prodávat. Dalším faktorem může být to, že některé hodnotové akcie jsou v poměru k ziskům podkladových podniků tak levné, že společnosti jsou schopny odkoupit velkou část své vlastní tržní kapitalizace.

Nespoléháme na to, že ostatní aktivní investoři budou kupovat akcie, které vlastníme, a proto se místo toho rozhodujeme klást důraz na investice do společností, které tuto dynamiku oceňují a vytvářejí hodnotu jak prostřednictvím své činnosti, tak i zpětným odkupem vlastních akcií za velmi nízké ceny.

To je poměrně zajímavý postřeh investora, který je jedním z nejsledovanějších jmen na Wall Street - díky svým odvážným investičním sázkám. A to jak long, tak short.
Einhorn stojí v čele hedge fondu, který má aktiva v hodnotě 7 miliard dolarů a od svého založení v květnu 1996 vykázal čistý výnos 15,4 %.

Během finanční krize slavně zpochybnil účetnictví Lehman Brothers a tvrdil, že investiční banka se vyhýbá informacím o svých rizicích. Pozoruhodné je, že nadále prodělává na sázkách proti Amazonu, Tesle a Netflixu jako součásti "sázky proti big tech bublině". Málokdo je tak odvážný 😁

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.