S&P 500 ^GSPC 5,312.95 +0.18%
Nvidia NVDA $950.22 +2.75%
Tesla TSLA $174.54 -1.65%
Microsoft MSFT $425.02 +1.14%
Apple AAPL $191.44 +0.83%
Alphabet GOOG $178.50 +0.68%
Amazon AMZN $183.81 -0.48%
Meta META $469.80 -0.45%

Investiční deník: Proč by ho neměli investoři podceňovat?

Martin Bartkovský
28. 10. 2022
4 min read

Hodně lidí nemá o investičním deníku ponětí nebo si například myslí, že jej nepotřebují. Někteří lidé například provedou investici stylem, že si udělají analýzu, rozhodnou se, z jakých důvodů akcie nakoupí, ale když se jich za nějakou dobu zeptáte, proč akcie nakoupili, tak se dočkáte velmi krátké a obecné odpovědi, ale úplně o tom investiční deník není.

O čem je tedy investiční deník? Investiční deník vám má pomoci se zlepšit jako investor a zamezit některým chybám. Na internetu můžeme v některých obdobích najít články ve kterých známí investoři anebo třeba analytici píšou o tom, jak trh nyní vypadá stejně jak před minulou krizí atd. atd.  K tomu nám například může sloužit náš investiční deník, ale hlavně slouží k tomu, abychom se vyvarovali opakovaným chybám a mohli sledovat svůj progres.

Investiční deník je v podstatě takový osobní deník, ale v oblasti investic. Profesionální sportovci nebo kulturisté si například píšou kolik a čeho který den jedli, co který den cvičili atd. Píšou si to proto, aby se mohli zpětně podívat a říct si co jim fungovalo a co naopak ne a věci které jim nefungovaly mohou zkusit dělat jinak, nebo je nahradit něčím jiným. A to samé bychom se měli snažit dělat i v investování nebo celkově v našem působení na burze.

Psát deník každý den?

Zase to s tím psaním nemusíme nějak přehánět. Vzhledem k tomu, že jsme dlouhodobí investoři, tak vážně tento deník nemusíme psát každý den. Vhodný interval ale pro zápisy neexistuje. Já osobně si vždycky píšu shrnutí na konci roku za daný rok, ale člověk si jej může psát klidně i čtvrtletně anebo i měsíčně. Je to individuální. Jediné, co je důležité tak abyste měli v hlavě všechno co do toho deníku chcete zanést. Takže z toho vyplívá, že intenzita psaní investičního deníku vyplívá i z toho, jak detailně si jej člověk chce vést.

Co musí takový deník obsahovat?

Je to zcela individuální. Záleží na každém, obecně je dobré si shrnout například jaká panovala za dané období nálada a situace na trhu, jak jste se na trhu chovali, uvést si zde například jaké nové investice jste provedli a co vás k tomu vedlo a například vyhodnotit si stávající investice. Potom například, když uvidíte, že je trh v nějaké určité situaci, můžete se zpětně podívat do svého deníku, co vám fungovalo a co ne, nebo co například následovalo po dané situaci na trzích.  Pokud například aktuálně všude jsou zprávy o tom, že se někde objevil nějaký virus a začal se rychle šířit už se můžu podívat do svého deníku, protože vím, že touto situací jsem si prošel. Můžu se podívat co se dělo například a jak se trhy chovaly, jak se chovalo moje portfolio a co mi v něm fungovalo a co ne, můžu se podívat, jak já jsem se choval, jestli jsem třeba při propadu panicky prodával, nebo nakupoval. Tímto mohu předejít chybám, které jsem udělal v minulosti.

Závěrem já osobně si píšu investiční deník jednou ročně, kde si shrnu, co se na trzích důležitého stalo, jak si vedlo moje portfolio, nebo třeba nové pozice, které do portfolia přibyly. Myslím si že by si měl každý vést alespoň takový deník, protože ne všechno dokážeme v hlavě nosit po dobu dalších několika let.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.