S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Ucz się od najlepszych. Legendarny inwestor wyjaśnia, dlaczego inwestuje w te trzy niezwykłe firmy

Jaczek Vodiczka
30. 10. 2022
7 min read

Oczy wielu inwestorów na całym świecie śledzą posunięcia Dana Loeba i jego znanego na całym świecie funduszu. Tym razem zachwycił ich wymawiając kilka nazw firm, które uważa za wyjątkowo atrakcyjne. W tym artykule przedstawimy trzy z nich.

Dan Loeb kieruje legendarnym funduszem Third Point

Dan Loeb, założyciel i prezes Third Point Funds, zbudował reputację aktywnego inwestora i agresywnego gracza rynkowego - i ta strategia mu się sprawdziła. Od momentu uruchomienia swojego funduszu w 1995 roku, Loeb zbudował go w giganta z Wall Street, zarządzając około 16 miliardami dolarów w aktywach. Więc z pewnością ma osiągnięcia, które mogą przemawiać za nim.

Loeb jest agresywny w swojej taktyce inwestycyjnej, ale jednocześnie mocno trzyma się rzeczywistości i w swoim ostatnim liście do klientów wyraźnie zauważa, jak warunki ekonomiczne pogorszyły się od początku lata. Inflacja w USA pozostaje wysoka, a indeks cen konsumpcyjnych rośnie z miesiąca na miesiąc, podczas gdy Europa tonie we własnych problemach.

Zagrożenia, na które zwraca uwagę Loeb (i co radzi inwestorom) omawiam w tym artykule: Pozbądź się tych akcji, zanim będzie za późno - mówi światowej sławy menedżer miliarder. Wskazał na konkretne nazwiska

Jednak nawet w dzisiejszym zmiennym środowisku Loeb znajduje możliwości i notuje: "Widzimy bardzo atrakcyjne wyceny. Sytuacja nie jest do końca dobra, ale jeśli założymy, że nie nadejdzie kompletny finansowy Armagedon, nie widzimy powodu, by nie otwierać pozycji... "

CPI (Consumer Price Index) jest na dość znaczącym poziomie. Źródło

Trzy ulubione akcje Dana Loeba (i oczywiście Third Point) mogą być dla niektórych nieco zaskakujące i nie do końca powszechne. Mimo to, mają one sens.

Lead $OVV+0.0%

Ovintiv jest głównym graczem w dziedzinie poszukiwania i produkcji węglowodorów, posiadającym aktywa w teksańskim basenie permskim, pola Anadarko w Oklahomie oraz formację Montney na granicy Kolumbii Brytyjskiej i Alberty. Ovintiv, którego kapitalizacja rynkowa wynosi 13 miliardów dolarów, skorzystał w znacznym stopniu z obecnego środowiska inflacyjnego, zwłaszcza rosnących cen ropy i gazu, i odnotował 8 kolejnych kwartałów rosnących przychodów.

Widząc tak duży wzrost w tym roku jest mniej lub bardziej zarezerwowany naprawdę tylko dla spółek energetycznych

Wraz z dobrymi wynikami, Ovintiv znacznie przewyższa także ogólne rynki - gdzie w tym roku obserwowaliśmy ogólny spadek, akcje OVV wzrosły o 59% od początku roku.

Ovintiv poda swoje wyniki za III kwartał na początku listopada, ale spojrzenie na raport finansowy spółki za II kwartał daje dobry obraz jej obecnej siły. Przychody w II kwartale wyniosły 4,04 mld dolarów, a zysk netto odnotowano na poziomie 1,36 mld dolarów. Zarząd poinformował, że spółka osiągnęła najwyższe od ponad 10 lat kwartalne przepływy pieniężne i wolne przepływy pieniężne.

Dan Loeb po raz pierwszy kupił akcje OVV w pierwszym kwartale tego roku. W drugim kwartale zwiększył swój udział o 172% i kupił 3,87 mln akcji. Jego udział w spółce na dzień 15 sierpnia wynosi łącznie 6,12 mln akcji i jest wart ponad 323 mln dolarów.

Colgate-Palmolive Co $CL+0.3%

Inną, nie tak często spotykaną firmą jest Colgate-Palmolive. Third Point Daniela Loeba zbudował znaczącą pozycję w producencie pasty do zębów i widzi szansę i wartość w potencjalnym spinoffie jego ramienia Hill's Pet Nutrition i innych marek, inwestor aktywista powiedział w liście.

Tutaj robi się czerwono.

List do inwestorów nie ujawnił wielkości udziałów Third Point, ale wymienił kilka powodów, dla których warto zainwestować w firmę z branży dóbr konsumpcyjnych, w tym jej siłę cenową w środowisku inflacyjnym i siłę w karmie dla zwierząt domowych.

Loeb nazwał segment zwierząt domowych jednym z "najbardziej ekscytujących" obszarów w branży produktów konsumenckich i powiedział, że przedsięwzięcie może być warte około 20 miliardów dolarów, jeśli byłaby to samodzielna firma.

"Istnieje znaczna wartość w działalności Hill's Pet Nutrition, która jest częścią firmy i która, jak sądzimy, osiągnęłaby wielokrotność, gdyby została oddzielona od aktywów konsumenckich Colgate" - czytamy w liście.

Biorąc pod uwagę gwałtowny wzrost inflacji, Loeb powiedział, że inwestycja w Colgate ma sens, ponieważ biznes jest "defensywny" i ma zdolność do podnoszenia cen.

"Widzimy, że w ciągu najbliższych kilku lat akcje będą zyskiwać na wartości w przedziale od średnich do wysokich dziesiątek, napędzane jedynie wzrostem zysków i prawie 3% dywidendą" - napisał Loeb, dodając, że wszelkie działania strategiczne wokół Hill's lub sektora konsumenckiej opieki zdrowotnej "mogą znacznie zwiększyć naszą oczekiwaną stopę zwrotu".

Loeb, choć pozytywnie ocenia portfel Colgate, zauważył, że wzrost zysków był rozczarowujący, a cena akcji nie osiągnęła oczekiwanych wyników. Namawiał zarząd do podjęcia działań w okresie wzmożonej aktywności w sektorze dóbr konsumpcyjnych i opieki zdrowotnej.

Sema4 Holdings $SMFR+26.8%

Ostatnia na tej se liście jest jeszcze mniej znana firma. Sema4 Holdings Corp zajmuje się analizą danych w celu poprawy diagnostyki, leczenia i zapobiegania chorobom. To naprawdę nowa firma. Powstała ona dopiero w 2020 roku. Współczesna medycyna potrafi czynić cuda, a jednym z najważniejszych punktów, które jej w tym pomagają, są dane i ich dokładność. "Medycyna precyzyjna" i usługi platformy zdrowia populacyjnego są możliwe dzięki big data i uczeniu maszynowemu, które przeżywają ogólny boom .

Ale wyrosła w absolutnie obrzydliwy sposób

Third Point Dana Loeba dodał spółkę do swojego portfela w trzecim kwartale 2021 roku i posiada 2,795 mln akcji. W ostatnim kwartale zwiększyła swój udział do 5,54 mln akcji. Wygląda więc na to, że Loeb i spółka nadal idą mocno do przodu i zwiększają pakiet akcji po ułamkowej cenie. Spółka poinformowała, że winę za problemy ponosi nieosiągnięcie wyników za II kwartał wraz ze zmianami w zarządzie i restrukturyzacją.

Można jednak założyć, że może to być jeden z bardziej ryzykownych zakładów legendarnego menedżera.

Kim jest Dan Loeb?

Loeb jest wielkim fanem inwestowania aktywistycznego. Następnie Third Point stosuje styl inwestycyjny oparty na zdarzeniach, zorientowany na wartość, starając się zidentyfikować sytuacje, które mogą katalizować wzrost. Fundusz hedgingowy miał na koniec miesiąca 16 mld dolarów aktywów pod zarządzaniem. Aktywistyczne podejście inwestycyjne Third Point przyniosło w przeszłości dobre rezultaty. Jej flagowy produkt, Third Point Offshore Fund, od momentu powstania w grudniu 1996 r. zwrócił 13,7% rocznie. No powiedz... kto z was to ma? 😛

https://www.youtube.com/watch?v=9QweTNq2tOM

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.