S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Máme za sebou úspěšný rok, nabídka na Pražské burze je pro retailové investory atraktivní, tvrdí její šéf Petr Koblic

Pavel Botek
31. 10. 2022
7 min read

Pražská burza je nejvýznamnější burzou v České republice. V dnešním exkluzivním rozhovoru nás bude zajímat, jak vlastně funguje takový úpis, zda je nabídka BCPP dostatečně atraktivní, ale také třeba investiční strategie a běžný den Petra Koblice.

Petr Koblic

Petr Koblic pracoval v letech 1997–1998 v Patria Finance, jako ředitel sales. V červnu 1998 přešel do společnosti CA IB Securities, kde působil jako předseda představenstva a generální ředitel. V září roku 2004 byl zvolen předsedou a generálním ředitelem Burzy cenných papírů Praha, kde působí dodnes.

Burza cenných papírů Praha a. s. je nejvýznamnější burza v České republice, provozuje hlavní trh s akciemi v zemi, sídlí v centru Prahy. Pražská burza (BCPP) je zajímavá mnohým, obzvlášť v letošním roce, kdy se investoři zajímají o řadu podhodnocených akcií, kde samozřejmě dominují například ČEZ a Komerční banka.

I přes náročné podmínky se dá říct, že je letošní rok prozatím pro BCPP poměrně vydařený. Máme zde hned několik úspěšných IPO a krásně se nám tak rozšiřuje nabídka společností, do kterých lze investovat. Jak to ale vidí šéf pražské burzy? Je rok 2022 vydařený? Jak vůbec probíhá celý proces úpisu? To a mnoho dalších se dozvíte v dnešním exkluzivním rozhovoru.

Sídlo BCPP

Jak vypadá běžný den šéfa burzy?

Neexistuje typický den, každý den je jiný. Záleží na tom, zda jsem v České republice nebo v zahraničí. Díky své pozici šéfa FESE a člena boardu vídeňské burzy, musím cestovat. Pokud jsem v zahraničí, trávím většinu času na jednáních. Když jsem v Praze jsem více času v kanceláři, samozřejmě mám také spoustu schůzek, ale mohu se věnovat více běžné agendě, která je jak lokální, tak celoevropská.

Můžete nám poodkrýt, proč by měly chtít nové firmy vstoupit na pražskou burzu?

Vstup na burzu firmám přináší nejen kapitál, ale i velkou publicitu. Přidanou hodnotou celého procesu je především marketing a celkové zvýšení povědomí o značce, to nám potvrdilo i několik firem, které v poslední době vstoupily na trh. Pro českou firmu, i když působí na zahraničních trzích, není důvod proč vstupovat na jinou burzu než v Praze. Z hlediska obchodování a likvidity není důvod pro jiné trhy. Legislativně a procesně, díky členství v EU nejsou rovněž žádné rozdíly. Naopak Praha je z pohledu nákladů zdaleka nejlevnější variantou pro emitenta, a díky velkému zájmu médií přináší i neporovnatelně větší PR a marketingový efekt, než jiné trhy – krásný příklad je Pilulka nebo třeba Moneta. Více než 90 % institucionálních investorů na pražské burze je tvořeno zahraničními subjekty. Tímto podílem se BCPP řadí mezi trhy s největším zastoupením zahraničního kapitálu, a přináší tak svým emitentům široký mezinárodní investiční potenciál.

Co konkrétně dělá Pražská burza proto, aby přilákala vícero zajímavých společností?

Úkolem burzy není lákat firmy, to je úkolem investičních bank, ty jsou těmi, které firmu na burzu přivádějí. Nicméně v posledních letech jsme se rozhodli, že jim trochu pomůžeme, hlavně, co se týká trhu START pro střední a malé firmy a jsme v této oblasti velmi aktivní.

Jak vůbec takový úpis probíhá? Co musí daná společnost splnit, aby se vůbec mohla dostat na parket Pražské burzy?

Základem je zajištění akcionářské shody na IPO. Co se týká celkového procesu vstupu na burzu, nejdříve si firma musí vybrat poradce, který ji procesem IPO provede. Tento proces, zjednodušeně řečeno, zahrnuje zejména tvorbu prospektu, due diligence zprávy (což je hloubková účetní, právní i ekonomická prověrka), analýzy společnosti a tyto dokumenty pak firma předloží potenciálním investorům na tzv. roadshow. Následně proběhne samotné IPO a poté je společnost obchodována na
burze a musí plnit informační povinnosti. Co je důležité zdůraznit, že původní vlastníci při veřejném úpisu sami rozhodnou, jaký podíl na základním kapitálu přenechají externím investorům. IPO tedy rozhodně neznamená ztrátu kontroly nad společností ani její výrazné omezení.

Jsou aktuálně nějaké zajímavé firmy, které nově budou chystat úpis svých akcií na BCPP?

My nesmíme ani naznačovat. Ne, teď vážně, bohužel o budoucích emisích hovořit nesmím. Tento rok už na burzu vstoupilo celkem 6 firem, to je co do počtu jeden z nejúspěšnějších roků. Uvidíme, co přinese ten další.

Myslíte si, že je současné obsazení společností na BCPP dostatečně atraktivní pro retailového investora, který by mohl přemýšlet o investici do jednotlivých akcií?

Nemyslím si, že by byla pražská burza málo atraktivní. Samozřejmě si dovedu představit rozšíření portfolia firem o segmenty, které na trhu nejsou zastoupeny. Ale když se podívám na trh START vidíme zde e-commerce, IoT, světového leadera v oblasti práškové metalurgie, firmu vyrábějící boty, kliky, tvůrce softwaru pro mobilní zařízení, výrobce kůží, výrobce bezpilotních letadel nebo gastronomii. Zde si myslím může vybrat každý.

Jaká je vaše osobní investiční strategie?
Já mám své investice jako správný investor diverzifikované, to je základ investování a nemyslím teď pouze diverzifikování do různých aktiv, ale i různých regionů. Část financí mám v nemovitostech, předesílám ale, že nejsem jedním z těch, kteří vlastní byty po Praze a pronajímají je přes Airbnb. Mám také investice do venture fondů, mám i zahraniční akcie, menší část mám investovanou na americkém trhu. Do akcií z hlavního českého trhu z titulu své funkce investovat nemohu, ale mám nějaké emise z našeho trhu START.

Nejzajímavější postřehy z rozhovoru:

  • Vstup na burzu firmám přináší nejen kapitál, ale i velkou publicitu. Přidanou hodnotou celého procesu je především marketing a celkové zvýšení povědomí o značce.
  • Praha je z pohledu nákladů zdaleka nejlevnější variantou pro emitenta, a díky velkému zájmu médií přináší i neporovnatelně větší PR a marketingový efekt, než jiné trhy – krásný příklad je Pilulka nebo třeba Moneta.
  • Co je důležité zdůraznit, že původní vlastníci při veřejném úpisu sami rozhodnou, jaký podíl na základním kapitálu přenechají externím investorům. IPO tedy rozhodně neznamená ztrátu kontroly nad společností ani její výrazné omezení.

Děkuji za vyjádření a pohled očima šéfa pražské burzy, které mi v dnešním rozhovoru poskytl Petr Koblic.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.