S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Pozbądź się akcji tak szybko, jak to możliwe - ostrzega legendarny menedżer i miliarder. Jakie są jego powody?

Jaczek Vodiczka
31. 10. 2022
6 min read

Sytuacja nie jest dobra. Wszyscy to wiemy. Ale niektóre znane nazwiska w świecie finansów widzą świat i wydarzenia gospodarcze jeszcze czarniej. Znany sceptyk Einhorn radzi nawet inwestorom, by sprzedali wszystkie swoje akcje i jak najszybciej wyszli z rynku!

Divid Einhorn radzi inwestorom szybkie opuszczenie statku inwestycyjnego

Prosto do sedna - David Einhorn spodziewa się dalszego spadku akcji . Obawia się, że podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną będą miały odwrotny skutek i obawia się, że uparta inflacja przerodzi się w rynkową katastrofę.

Szef Greenlight Capital wyraził swoje obawy w liście do klientów za trzeci kwartał. Powiedział, że Fed wydaje się zamierzać doprowadzić do spadku cen akcji, ponieważ próbuje powstrzymać inflację, która wspięła się na 40-letni szczyt 9,1% w czerwcu i pozostała powyżej 8% we wrześniu.

Stopy procentowe w USA są na dziesięcioletnim poziomie. Źródło
Roczne trendy inflacyjne w USA. Źródło

W rezultacie, jego zdaniem, obecny rynek niedźwiedzia będzie trwał jeszcze przez jakiś czas. Planuje zgromadzić zapas gotówki, a następnie rzucić się na akcje, gdy tylko pojawią się okazje. Einhorn ostrzegł, że amerykański bank centralny może nie zdołać ograniczyć wzrostu cen, biorąc pod uwagę, że jego wysiłki są osłabiane przez rozbiegane wydatki rządowe.

"Mamy wątpliwości, czy Fedowi się uda" - powiedział. "Właściwie, to Fed też".

Obawy zarządzającego funduszem hedgingowym sprawiły, że stał się on pesymistą co do perspektyw rynku.

"Dopóki oficjalna polityka polega na tym, by giełda szła w dół, by ludzie byli mniej zamożni, by kupowali mniej rzeczy, by ceny przestały rosnąć, a jednocześnie nie robi się nic w sprawie polityki fiskalnej, uważamy, że właściwym stanowiskiem jest bycie niedźwiedzim na akcjach i byczym na inflacji" - powiedział.

Einhorn zaznaczył, że wyższe stopy zniechęcają go do inwestowania. Ostrzegł, że dalsze podwyżki stóp mogą nasilić niedobory na rynku mieszkaniowym i w innych sektorach, prowadząc do wzrostu cen.

"Ogólnie rzecz biorąc, ta polityka może raczej pogorszyć inflację niż poprawić" - powiedział.

Inwestor-weteran dodał, że niekontrolowane wzrosty cen mogą spowodować szersze zakłócenia na rynku.

"Pozostajemy zaniepokojeni, że obecny problem z inflacją może eskalować do kryzysu walutowego i/lub kryzysu zadłużenia państwowego".

Te stwierdzenia mogą mieć sens, choć rzeczywiście mogą brzmieć zbyt katastroficznie. Generalnie dzieli on świat inwestycji na dwa obozy - tych, którzy kupują dip i tych, którzy czekają, bo nie wiedzą, co będzie dalej. Choć Einhorn jest jakby zniechęcony do inwestowania w tej chwili, nie może zbytnio narzekać. W rzeczywistości w tym roku naprawdę dobrze sobie radzi.

Niedźwiedzie nastawienie Greenlight pomogło mu osiągnąć zwrot netto w wysokości 17,7% w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2022 r . Benchmarkowy indeks S&P 500 spadł w tym samym okresie o 23,9%. Fundusz skorzystał z wczesnej inwestycji w Twittera, ponieważ Einhorn i jego zespół byli przekonani, że Elon Musk ostatecznie przejmie firmę, pomimo jego prób wyjścia. Einhorn mówił wcześniej, że amerykańscy inwestorzy stoją w obliczu spowolnienia gospodarczego, uporczywej inflacji i rosnącego ryzyka globalnego krachu finansowego.

https://www.youtube.com/watch?v=hn2M9iUjhS4

Następnie w liście dotyczącym wyników funduszu za I i II kwartał napisał co następuje:

Fundusze Greenlight Capital ("Fundusze") zwróciły 8,4% za drugi kwartał 2022 roku i 13,2% za pierwsze półrocze 2022 roku, podczas gdy indeks S&P 500 Index spadł o 16,1% za kwartał i 20,0% za półrocze.

Kwartalna przewaga nad indeksem S&P 500 była najlepszym wynikiem względnym w historii Spółki. Uważamy, że ostatnie wyniki były rezultatem tych samych przyczyn, które przyczyniły się do wcześniejszych słabszych wyników.

Czy to oznacza, że value investing robi powrót? Naszym zdaniem odpowiedź nadal brzmi jednoznacznie nie.

Ich fundusz znacznie przewyższył indeks, który spadł o prawie 20%.

Mówiąc wprost, otoczenie jest dla nas najkorzystniejsze od początku ubiegłego roku. Społeczność zdyscyplinowanych inwestorów wartościowych znacznie się skurczyła. Tradycyjni aktywni menedżerowie z długimi portfelami tracili aktywa na rzecz funduszy indeksowych i generalnie ograniczali swoje wysiłki badawcze. Skróty znacznie zmalały, a wielu odeszło z branży.

Rynek wciąż jest zdominowany przez typy inwestorów, które opisaliśmy w liście z końca 2020 roku: tych, którzy albo nie chcą (fundusze indeksowe), nie potrafią (niewyszkoleni początkujący inwestorzy), albo nie decydują się (profesjonalni inwestorzy obojętni na wycenę) mieć wyceny jako fundamentu swoich decyzji inwestycyjnych. Wielu z tych inwestorów nie miało łatwo podczas obecnego rynku niedźwiedzia.

Uważamy, że częścią powodu, dla którego akcje spółek wartościowych radzą sobie ostatnio lepiej, jest to, że inwestorzy spółek wartościowych przeszli przez cały cykl umorzeń i nie ma już prawie nikogo, komu mogliby sprzedawać. Innym czynnikiem może być fakt, że niektóre akcje wartościowe są tak tanie w stosunku do zysków spółek bazowych, że spółki są w stanie wykupić dużą część własnej kapitalizacji rynkowej.

Nie polegamy na innych aktywnych inwestorach, którzy kupują akcje, które my posiadamy, więc zamiast tego kładziemy nacisk na inwestowanie w spółki, które doceniają tę dynamikę i tworzą wartość zarówno poprzez swoją działalność, jak i poprzez odkupywanie własnych akcji po bardzo niskich cenach.

To dość ciekawa obserwacja ze strony inwestora, który jest jednym z najbardziej obserwowanych nazwisk na Wall Street - dzięki swoim odważnym zakładom inwestycyjnym. Zarówno długie, jak i krótkie.
Einhorn stoi na czele funduszu hedgingowego, który ma 7 mld dolarów aktywów i od momentu powstania w maju 1996 roku zanotował zwrot netto w wysokości 15,4%.

W czasie kryzysu finansowego słynnie zakwestionował księgowość Lehman Brothers, twierdząc, że bank inwestycyjny unikał informacji o swoim ryzyku. Co znamienne, nadal czerpie zyski z zakładów przeciwko Amazonowi, Tesli i Netflixowi w ramach "zakładu przeciwko wielkiej bańce technologicznej". Niewielu jest tak odważnych 😁

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.