S&P 500 ^GSPC 5,321.41 +0.25%
Tesla TSLA $186.60 +6.66%
Meta META $464.63 -0.90%
Microsoft MSFT $429.04 +0.87%
Apple AAPL $192.35 +0.69%
Nvidia NVDA $953.86 +0.64%
Alphabet GOOG $179.54 +0.61%
Amazon AMZN $183.15 -0.21%

Tato investiční strategie jednoho z největších investorů všech dob vám pomůže v porážení trhů

Pavel Botek
1. 11. 2022
9 min read

Dnes se seznámíme s dalším velice úspěšným investorem, kterým je John Templeton. Podíváme se na to, jak vybudoval své bohatství, ale také na jeho strategii a investiční filosofii.

John Templeton

Věřím, že právě Johna Templetona zde nebude znát příliš mnoho investorů, přičemž jeho příběh a úspěšnost je více než jen inspirativní. Templeton zjistil díky vlastní zkušenosti, jaké kouzlo skrývají podílové fondy, což ho i v budoucnu vedlo k založení Templeton Growth Fund.

K této myšlence a benefitům moderních podílových fondů přišel vlastní zkušeností: v roce 1939 koupil 100 akcií každé společnosti obchodované na NYSE pod 1 dolarem. Koupil celkem 104 společností za celkovou investici 10 400 dolarů. Během následujících čtyř let 34 z těchto společností zbankrotovalo, ale on byl schopen prodat celé zbývající portfolio za 40 000 dolarů. To mu umožnilo realizovat diverzifikaci a investovat do trhu jako celku - některé společnosti zkrachují, zatímco jiné získají.

 • Sir John Templeton, který žil v letech 1912-2008, pokračoval v dlouhé a úspěšné investiční kariéře a stal se známým jako jeden z největších investorů všech dob. Jeho podílový fond, Templeton Growth Fund, přinášel 15% průměrné roční výnosy během 38letého období mezi lety 1954 a 1992.
 • John Templeton byl popisován jako dokonalý lovec výhodných nákupů. Také vyhledával společnosti po celém světě, když to nikdo jiný z jeho vrstevníků nedělal. Věřil, že nejlepší hodnotu naleznete u těch akcií, které byly zcela zanedbávány. 

Jakou strategii a filosofii John Templeton zastával?

 • Jednou z hlavních zásad Johna Templetona bylo - Vyhýbat se stádu a nakupovat, když na ulicích teče ''krev''. 
 • Templeton byl také studentem světoznámého Benjamina Grahama, který uznával hodnotové investování, což si osvojil i samotný Templeton.

Ukázkový byl především ve svém životním stylu, jelikož investování přizpůsobil celý svůj život. Co tím myslím? Zavázal se se svou manželkou k tomu, že budou spořit a investovat až 50% svých příjmů! Sehnali si velice levný byt, neutráceli, a v některých případech se uvádí i zmínky, že vůbec v domácnosti nesvítili - vše v rámci úsporných opatření, aby bylo z čeho investovat.

Základní pravidlo: Přijměte maximální pesimismus

Základním kamenem Templetonova investičního přístupu bylo vždy hledání toho, co nazýval bodem maximálního pesimismu.

 • Podle Templetona je nejlepší čas na nákup akcií tehdy, když je nálada veřejnosti nejpesimističtější, když to 99% všech lidí vzdalo. Stejně tak v daném okamžiku obvykle existují určité trhy, odvětví a akcie, které jsou obzvláště nepopulární.

V roce 1939, v raných fázích Hitlerovy bleskové války a po desetiletí ekonomických problémů, byl sentiment skutečně pesimistický. V tomto bodě Templeton učinil odvážný krok: nakoupil všechny americké akcie obchodované pod 1 dolarem, celkem 104 – za vypůjčené peníze.

Byl si jistý, že zatímco obecný sentiment v té době byl velmi negativní, válka ve skutečnosti poháněla ekonomiku. Templeton však věděl, že ne všechny jeho akcie budou fungovat. Výsledek jsem vám prozradil již v úvodu - Z 10 000$ udělal 40 000$.

 • S tímto se dá také vzpomenout jedna jeho myšlenka ohledně diverzifikace. Často říkal, že když nemáte 100% času na investice, tak je na místě, aby jste diverzifikovali.

Hledejte příležitosti po celém světě

 • Zatímco řada investorů v té době působila jen na ''svém písečku'' a nikde jinde investovat nechtěli, tak Templeton byl otevřený vůči celému světu. Zkrátka se nechtěl omezovat jen na americké trhy, když je ve světě tolik možností a příležitostí.

"Zdá se, že je rozumné, že pokud se chystáte hledat tyto neobvykle dobré obchody, nebudete hledat jen v Kanadě. Pokud hledáte jen v Kanadě, najdete některé, nebo pokud hledáte jen ve Spojených státech, najdete některé. Ale proč nehledat všude? To je to, co děláme čtyřicet let; hledáme kdekoli na světě" - John Templeton (projev v roce 1979)

V roce 1950 začal Templeton investovat v Japonsku. Do země ho přitáhla kombinace nízkých poměrů P/E – v průměru 4, zatímco v USA 19,5 – a vysokých temp růstu, která byla 2,5krát vyšší než ve Spojených státech. Při zpětném pohledu se zdá být zřejmé, že to byl dobrý krok.

V té době se zdálo, že s Japonskem není něco v pořádku. Ve vzduchu byl negativní sentiment. Japonci válku prohráli. Jediné, co mohli dělat, bylo kopírovat druhé. 

 • John Templeton by však nikdy neinvestoval v zemích jen proto, že valuace byly nízké. 

Je to všechno ve vaší hlavě

John Templeton považoval za svůj největší talent úsudek – a stejně tak i ostatní, když o něm mluvili. Mohl posoudit celkovou situaci a určit klíčové faktory, aniž by trávil příliš mnoho času detaily. Se sebedůvěrou a odvahou pak jednal podle svého vhledu.

Oceňování

V roce 1979 vydalo nakladatelství Businessweek obálku s názvem The Death of Equities (Smrt akcií) po deseti letech, kdy akciový trh šel do strany. Vzhledem k vysoké inflaci byly reálné výnosy zničující. Akcie upadly v nemilost, zatímco reálná aktiva jako komodity a nemovitosti byly oblíbené. John Templeton to považoval za znamení, že bod maximálního pesimismu je blízko. Poslední odpůrci akcií byli připraveni k prodeji a opouštěli trh.

Dow Jones byl tenkrát na poměru P/E 6,8x – nejnižší úroveň v zaznamenané historii do té doby. Templeton neomezil svůj výzkum na poměr P/E, ale podíval se také na další oceňovací metriky, jako je Price-to-Book, Price-to-Cashflow a EV/EBITDA, které byly také na velmi atraktivních úrovních.

 • Templeton vždy zvažoval více oceňovacích metrik, protože věděl, že jeden poměr by nikdy neřekl celý příběh.

Během televizního vystoupení v roce 1982, uprostřed pesimismu ohledně ''smrti akcií'', učinil John Templeton opačnou předpověď: Přijde velký býčí trh s Dow dosáhne 3 000 bodů v příštích 10 letech, což by znamenalo téměř čtyřnásobný nárůst. Templeton dále vysvětlil proč: Za předpokladu dlouhodobého průměrného tempa růstu ve výši 7 % a inflace by se pohybovala kolem 7%, zisky by se nominálně zvyšovaly o 14% ročně. To by samo o sobě mohlo téměř vysvětlit nárůst na 3 000.

Lidé si mysleli, že zešílel, ale předpověď se ukázala být téměř děsivě přesná. Dow dosáhl 3 000 bodů v roce 1991 a Templeton opět vypadal jako génius.

Dalším pravidlem bylo: Poučte se z historie

 • V roce 1999, uprostřed internetové bubliny, navštívila Lauren Templetonová, praneteř Johna Templetona, svého slavného příbuzného na Bahamách. Zeptala se ho, zda v poslední době nakupuje nějaké technologické akcie. John Templeton se usmál a pokračoval v rozhovoru o velkých finančních bublinách v celé historii – od holandské tulipánové mánie v roce 1630 až po bubliny 20. století. Poukázal na to, že v těchto šílenstvích byl často přítomen jeden prvek: nějaká nová položka nebo průmysl, který se zdál, že změní svět, a proto se vzpírá starým pravidlům oceňování.

Abychom však dospěli k typu společností, která by měla šanci upoutat Johna Templetona, tak se musíme podívat na jeho pár základních výběrových metrik 👇

 • Koncový 12měsíční (TTM) EPS vyšší než EPS za finanční rok a TTM EPS za předchozí rok
 • Sekvenční růst 5Y EPS
 • Anualizovaný 5Y růst EPS vyšší než 0
 • TTM a provozní marže za finanční rok vyšší než 0
 • TTM a 5Y provozní marže za finanční rok vyšší než medián odvětví
 • Dluh k aktivům nižším, než je medián odvětví
 • Aktuální P/E menší než medián 5Y
 • 5R medián P/E menší než 75

Líbí se vám tato tématika? Pokud ano, tak mi napište do komentáře a mohu v ní dál pokračovat.

Dnešní článek je zároveň pokračováním této série, kde jsem už zpracoval strategii těchto velikánů 👇

Díky těmto investičním principům dokázal Warren Buffett proměnit 1000$ na 28 milionu dolarů | Bulios

Tohle jsou investiční pravidla Michaela Marcuse, který proměnil 30 000 dolarů na 80 milionů dolarů během 20 let | Bulios

Zlatá pravidla legendárního investora Petra Lynche, která z vás udělají lepšího investora | Bulios

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.