7 investičních rad od milionářů z Wall Street

Hodně lidí v této době zajímá, jak se v investičním světě chovají známí a bohatí lidé, jestli nakupují nebo prodávají případně co nakupují nebo prodávají. Dnes se podíváme přímo na Wall Street. Konec konců, kam jinam si jít pro názory než k lidem, kteří jsou přímo v centru dění.

Mladý Youtuber jménem Jordan Welch se vydal udělat průzkum přímo na Wall Street, kde zpovídal lidi, kteří zde denně pracují a denně se v investicích pohybují. Já se vám zde pokusím shrnout základní body které tito lidé radí a které zazněli ve videu a trochu je rozvinout.

První a velice důležitý poznatek, který Jordan zjistil hned po příchodu na Wall Street je ten, že dokud nevypadáte seriózně, tak se s vámi nikdo nebude bavit. Zkrátka v průměrných džínách a tričku zde moc s nějakým průzkumem nebo rozhovorem neuspějete. A nyní už pojďme na ty důležité body pro nás.

Začít investovat teď

Většina dotázaných se shodla na tom, že právě teď je ideální čas začít. Proč? Protože začínáte s nulou a budete kupovat nízko, ano trhy se sice mohou propadnout ještě hlouběji, ale furt na tom budete lépe než lidé, kteří investovali na vrcholcích trhů. A jak již všichni víme po každém pádu přichází růst. Podívejme se například na Covid. Tady v Česku ve správách se psalo, jak se trhy hroutí atd. no a kde jsme byli v roce 2021? Hodně vysoko nad před covidovými ATH.

Ano samozřejmě to chvíli trvá, než překonáme předchozí nejvyšší úrovně, ale i když nakoupíme na vrcholu a trhy spadnou, stále přikupujeme a nakupujeme za nižší ceny, potom na zisky při následném růstu nemusíme čekat tak dlouho. Samozřejmě je třeba to s investováním myslet dlouhodobě v horizontu x let.

Při propadech neměnit strategii a nakupovat více

Nejhorší věc, kterou můžete na burze udělat je začít panikařit a propadnout emocím. Zkrátka, pokud vím, že mám portfolio složené z kvalitních firem, tak u těchto firem většinou bývá pád ceny způsoben poklesem celých trhů. Tudíž nepanikařit a nakupovat více za méně peněz. Konec konců jsem to nakousl už v předchozím bodě. Neberte to tak že cena klesá, ale že trh nabízí slevy a nevím jak vy, ale já mám slevy rád. Pokud přikupujeme při propadech tak nemusíme následně tak dlouho čekat, než se trhy vrátí na své úrovně před propadem a my budeme v zisku už dříve, než se to stane.

Investovat do ETF

Nejste si jisti, jakou akcii z nějakého sektoru zvolit? Nebo začínáte a chcete využít tohoto propadu, ale ještě moc neumíte analyzovat akcie? Tak si zkrátka kupte ETF a při propadu přikupujte. ETF je burzovně obchodovaný fond, který má oproti normálním fondům minimální poplatky. Navíc tyto fondy jsou tematické. Například chcete se svést na EV boomu, ale nevíte, kterou EV akcii vybrat? Kupte si ETF, kde jsou akcie těchto firem obsaženy, nebo například energetické ETF. Nebo pokud začínáte s investováním a netroufnete si vybírat akcie, tak si prostě kupte ETF na index, který pokrývá třeba 500 největších Amerických firem nebo ETF Na celý svět, nebo na Evropu, Asii atd. Zkrátka je z čeho vybírat.

Budovat pozice ve společnostech, kde vidím budoucnost

Jedním z dalších bodů byl právě tento, kdy zkrátka využíváte nízkých cen a nakupujete akcie ve společnostech kde vidíte potenciál v budoucnu a díky aktuálním propadům můžete v budoucnu dosáhnout vyšších zisků, než když byste nakupovali na vrcholcích trhů.

Šetřit hotovost a být více konzervativní

Zde jeden z dotázaných zmínil i tuto strategii, kdy v podstatě sedí na hotovosti a zpřísnil své nároky na firmy a v momentě co najde firmu, která se mu zdá být dostatečně kvalitní, tak ji zkrátka koupí. V podstatě si nyní dává více záležet na tom za co a za jaké akcie utrácí peníze než kdykoliv před tím.

Investovat do zlata

Zde jeden z dotázaných zmínil i určitou diversifikaci skrze komodity. V jeho případě se jednalo o zlato, které je známo jako uchovatel hodnoty. Zlato konec konců vždy v krizích roste a tím mírní dopad akciových ztrát.

Být diverzifikovaný napříč sektory a státy

Tímto se samozřejmě nemyslí mít něco od každého sektoru a z každého státu, ale je dobré mít portfolio rozdělené do několika sektorů a do pár států. Pokud by měl totiž nějaký sektor větší problémy nebo stát, tak jej zbytek portfolia utáhne. Pokud bychom měli všechno jenom v jednom nebo dvou sektorech a všechno v jednom státě, tak můžeme mít problém.

Zde je tedy pár tipů, které mě ve videu zaujali, pokud chce více tipů, doporučuji zhlédnout toto video, kde je na konci i rozhovor s člověkem, který na Wall Street působí od roku 1985.

https://www.youtube.com/watch?v=uNH2H-f2D5E

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!

Zlato je pouze pro vzdělané. Trhy jsou fajn, ale dnešní peníze jsou rozbite. Jak múže být mernou jednotkou nějaké hodnotě něco, co si zápisem v rozvaze někdo múže vytvořit vagón(FED, ECB, síť komerčních bank). Zlato je fyzické reálné aktivum, které nepředstavuje ničí závazek. Dům na hypotéku je závazek bance. Akcie je závazek firmy, dluhopis je závazek dlužníka věřiteli a dolar je závazek americké vlády a ta již v březnu letos musela zvedat dluhový strop, jinak by USA bankrotovoly a pak by šly akcie jakým směrem? U zlata nenesu riziko protistrany, u akcie nesu roziko i třetí strany, riziko emitenta, riziko trhu na kterém emitent podniká, riziko finanční krize, riziko depozitáře kde je akci fyzicky, neboť nemúže opustit území USA, čili ji opravdu nikdy nevlastním, riziko emitenta měny, ve ktere je denominována akcie a zkrátka mnohá rizika, která dosud nikdo nemusel řešit, ale brzy mohou být dost patrná. Hotovost je král a zlato je hotovost králů. A až vyvrcholí energetická krize tou hospodářskou, budu za zlato kupovat vše, jako v roce 80, kdy zlato udelalo 24násobek a akcie a reality spadly o 90 a 70%. Stříbro dokonce 36násobek. Na zlato se nespekuluje, nemúžes jej brát jako komoditu. Ta v dolarech prodražuje, kdežto zlato zlevňuje. Dolar neurčuje totiž cenu zlata ale zlato hodnotu dolaru, je hlasovacím právem, banka v Basilej(MMF) jej v roce 2019 přijala dokumentem Basel III opět oficiálně za měnu rovnou dolaru, euru a libře, jen se to ututlalo. Úzká finanční skupina se snaží držet zuby nehty skrze měnovou politiku akcie nahoře a ve stejnou chvíli zlato skrze jeho papírovou nabídku(té je 300x tolik) dole, neboť když padaji akcie roste panika, když roste zlato roste panika. Až selžou nástroje, které drží tuto rovnováhu, padnou akcie a vystřelí zlato. Proto mohu dnes kupovat nadhodnocené akcie dle všech poměrovych ukazatelů, neboť kupuji i podhodnocenné zlato. A pokud to rupne, vydělám. A dokud to nerupne, vydelam také.

To co píšete o zlatě konec konců vypliva z grafů, když si je člověk srovná. Co se týče přijetí zlata jako měny, tak to je pro mě nová informace. Jinak děkuji za zajímavé doplnění. 👍

Až na to zlato souhlasím se vším. A úplně mě drásá, že je to tak strašně jednoduchý a ve škole to nikdo nikomu neřekne, lidi tomu nerozumí, nezajímá je to... ach 😕

podľa mna aj to zlato určite

Neříkám, že je to všeobecně špatně, ale já ve své strategii pro něj úplně místo nevidím.

U škol vidím spíš problém, že tady toto téma učí lidé s vysokýma školama, kteří burzu viděli maximálně tak v televizi. Zkrátka nemají v tomto oboru žádnou praxi a zkušenosti. Druhý problém je nastavení školského systému ala uč se, měj dobré známky, pracuj a stát se o tebe postará.

Přesně tak. Já když si vzpomenu na střední, kde nám s velkou slávou jako prvnímu ročníku otevřeli volitelnou finanční gramotnost, tak je mi fakt smutno 😂

Vybavuju si, že nám učitelka, která normálně učí fyziku, vyprávěla mimo jiné co jsou akcie a tak. Ale jediný co si pamatuju, tak že to bylo pořád jen že jsou hrozně nebezpečný a jak může člověk prodělat. Samozřejmě neříkám, že neseznámit s rizikem je správná volba, ale skoro mi přijde, že větší škodu nadělá hned to prvotní odrazení už jen tímhle strašením. Ale to je asi nekonečnej boj a na dlouhou diskuzi 🤷😬

Výborná kniha na toto je Bohatý táta, chudí tata, aj keď jej autor môze dosť ľudí odradiť 😀

Nějaké zlato mám, investiční mince. Jejich cena je blízko hodnotě obsaženého zlata a snadno se dají prodat. Aspoň něco reálného, co můžu vzít do ruky. V létě mne napadlo něco přikoupit, když zlato kleslo. Ale když jsem se podíval na ceny ( bessergold.de v Drážďanech; v ČR je draho), cena nižší není. Jaksi mi předem nedošlo, že cena klesla vůči USD, který ovšem vůči EUR/CZK stoupnul. Jasně, ze zlata není žádný úrok ani dividendy a nemusí stoupat. Ale i akcie můžou jít léta jen do strany nebo i klesat. Zajímavé bylo nakoupit britské mince sowereign, dal jsem je vnukům. Byly jen o několik procent dražší, než tehdejší cena obsaženého zlata. Očekával jsem nějaké současné ražby, razí se kontinuelně už nějakých 160 let. Všechny mince ale byly z 19. století s královnou Viktorií. Některé mají výrazně větší sběratelskou hodnotu, než je cena zlata. Banky je ovšem mají v rezervách jako kusy a tak je taky prodávají. Uvedená firma už je bohužel nenabízí, i když jiné historické investiční mince dále prodává. Samozřejmě, nelze si vybírat rok a místo ražby. Je to jako když vám vrací drobné v obchodě.

Tak sběratelské předměty to je kapitola sama o sobě. Zde netezite jenom z ceny zlata, ale i z růstu sběratelské hodnoty, ale na to už člověk musí mít dobré znalosti v tomto oboru.