S&P 500 ^GSPC 5,318.56 -0.05%
Tesla TSLA $179.68 -3.71%
Meta META $471.32 +1.44%
Alphabet GOOG $177.44 -1.17%
Nvidia NVDA $948.40 -0.57%
Apple AAPL $191.36 -0.51%
Microsoft MSFT $430.60 +0.36%
Amazon AMZN $183.30 +0.08%

Ulubione akcje Warrena Buffetta zrobiły w tym roku szalone 131%. Dowiedz się, czy warto go kupić tutaj

Jaczek Vodiczka
2. 11. 2022
5 min read

Jeśli Warren Buffett coś kupuje, to zazwyczaj jest to strzał w dziesiątkę. I nie inaczej było w tym przypadku. Jedna z jego inwestycji zarobiła już w tym roku 133%! A według wielu jest bardzo duża szansa, że to jeszcze daleko do końca! Która to firma?

Warren Buffett jest bezsprzecznie najsłynniejszym inwestorem naszych czasów

Połączenie "świetnych wyników" i "akcji" może wydawać się w tym roku dość nierealnym pairingiem. Ale mimo dwucyfrowych strat głównych indeksów w 2022 r., nadal istnieją pojedyncze akcje, które wygenerowały znaczące zyski.

Spadek wskaźnika jest znaczący

Occidental Petroleum $OXY-1.0% Spółka, której udało się w tym roku zwiększyć swoją wartość o 131%. Znalazła się ona w centrum zainteresowania inwestorów, zwłaszcza po tym, jak legendarny inwestor Warren Buffett zwrócił na nią uwagę i dodał do swojego portfela dodatkowe 5,99 mln akcji, zgodnie z raportem Securitiesand Exchange Commission z 28 września . Od lipca firma inwestycyjna Buffetta, Berkshire Hathaway $BRK-B+0.3%, kupiła ponad 20 milionów akcji.

Occidental zyskał w tym roku już ponad 130%! Solidnie!

Ogólny obraz

Ale jaki jest ogólny obraz sytuacji? Dlaczego akcje spółek naftowych, takich jak ta, tak znacząco przebijają rynek w 2022 roku ? Po pierwsze, ceny ropy przez większość pierwszej połowy roku oscylowały wokół 100 dolarów za baryłkę. Choć ostatnio zaczęły spadać, to wciąż mówimy o okolicach 88 dolarów za baryłkę. Gaz ziemny również odnotował w tym roku ogólny wzrost i wyjątkowo wysokie wartości. Obecnie również jesteśmy po spadku i cena jest nieco poniżej 6 dolarów za milion brytyjskich jednostek termicznych, czyli BTU. To nieznaczny wzrost z 2 dolarów o tej porze w zeszłym roku.

Dziesięcioletni wykres ceny ropy naftowej. Jeszcze niedawno byliśmy na ATH, spadek mógł nadejść, ale nadal jesteśmy w pobliżu granicy 90 dolarów za baryłkę.
Do wzrostu tych firm przyczyniła się również cena gazu ziemnego. Przez prawie pół roku byliśmy przy bardzo wysokich cenach.

Nie wszyscy jednak zgadzają się z Berkshire, a niektórzy wpływowi analitycy uważają, że stanowisko Buffetta jest powodem, by nie kupować akcji.

"Ogólnie rzecz biorąc, uważamy, że OXY dobrze realizuje transformację swojej struktury kapitałowej i pozostaje dobrze pozycjonowany. Niestety, ekstremalne wyniki akcji, na czele z zakupami akcji zwykłych Berkshire Hathaway, trzymają nas na uboczu, biorąc pod uwagę niepewność co do ostatecznych intencji Berkshire" - napisał analityk JPMorgan John Royall w nocie do inwestorów w zeszłym miesiącu.

Jeśli masz nadzieję wziąć stronę z podręcznika Buffetta i spieniężyć te szalenie wysokie zyski, to niewielu innych analityków ma dla ciebie całkowicie dobre wiadomości. Pomimo tego, że powszechnie oczekuje się, że sektor energetyczny nie pokazał jeszcze wszystkiego. Czasami jednak wypowiedź wygląda tak...

"Akcje z dużym zyskiem w skali roku zarobiłyby na siebie, gdybyś zainwestował na początku roku, ale to nie znaczy, że warto inwestować teraz" - powiedział, dodając, że wybieranie poszczególnych akcji niesie ze sobą duże ryzyko. "Będziesz musiał przeprowadzić własną analizę tego, czy dobre czasy będą trwać dla aktywa, które rozważasz" - ostrzega rzecznik NerdWallet, Andy Rosen.

Szczerze mówiąc chyba oczekiwałbym lepszej rady niż to, żeby nie kupować na szczycie i że stockpicking jest ryzykowny 😬😂.

Ogólnie rzecz biorąc, sektor energetyczny jest teraz na fali. Jest jednym z niewielu osiągających lepsze wyniki od indeksu i wszyscy o tym wiedzą. Wśród inwestorów wciąż jednak panuje zgoda, że do szczytu może nie być daleko. Szczególnie Occidental był jednak dodatkowo niezwykle napędzany przez szum wokół agresywnych zakupów Warrena Buffetta .

Analitycy przewidują, że Occidental zaraportuje w 2022 roku zysk na poziomie 10,24 USD na akcję, co oznacza wzrost o ponad 300% w stosunku do roku ubiegłego . Oczekuje się, że przychody w tym samym okresie wzrosną o 43% do 37,3 mld USD. Spółka poda wyniki za III kwartał 8 listopada, konsensus FactSet przewiduje zysk na poziomie 2,50 USD na akcję. Oznaczałoby to imponujący wzrost o 185% rok do roku.

Prognoza według CNNMoney wygląda wtedy tak. Źródło

Berkshire Hathaway zwiększyło swój udział w OXY do 20,9%, a zgodnie z dokumentacją SEC, udział ten może osiągnąć ponad 25% akcji w obrocie. Dzieje się to po tym, jak Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) udzieliła 19 sierpnia firmie Buffetta zgody na zakup do 50% akcji energetycznego giganta. Oczywiście, może to być również mocna wiadomość!

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.