Pełny przegląd opodatkowania dywidend u brokerów. Czy nowy gorący produkt eToro wystrzeli go na pozycję top brokera?

eToro to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych brokerów na naszej i światowej scenie. W naszym kraju jednak często był on oskarżany przez inwestorów o pominięcie jednej ważnej rzeczy. Teraz eToro postanowiło to zmienić i sprawiło inwestorom wczesny prezent świąteczny!

Czy eToro jest nowym królem?

👉 Jeśli jeszcze nic nie wiesz o eToro, sprawdź ich stronęinternetową.

Tak czy inaczej, eToro cieszy się sporą popularnością wśród inwestorów głównie ze względu na połączenie opcji, których inni brokerzy po prostu nie oferują. Akcje ułamkowe, kopiowanie portfela, przejrzysta aplikacja i wiele więcej.

Więcej znajdziesz również w naszej recenzji tego brokera.

Krajowi inwestorzy dywidendowi mieli jednak jeden poważny zarzut - brak formularza W-8BEN, którego broker po prostu nie dostarczał. Teraz jednak postanowili to zmienić i zaspokoić potrzeby swoich użytkowników.

Co to jest W-8BEN?

I dlaczego jest to świetna wiadomość zwłaszcza dla inwestorów dywidendowych? Proste - ta forma pozwala uniknąć wyższego opodatkowania dywidendy, które od dawna jest cierniem w boku wielu inwestorów. Amerykański IRS (Internal Revenue Service) wymaga od nierezydentów USA płacenia amerykańskiego podatku od akcji amerykańskich spółek.

Podpisując formularz potwierdzasz, że twój kraj zamieszkania rzeczywiście znajduje się poza USA dla celów podatkowych i będziesz mógł opodatkować dochody z akcji dywidendowych według stawki 15% zamiast pierwotnych 30%.

https://www.youtube.com/watch?v=WCgApNJiTF8

Jak podpisać dokument W-8BEN?

Jeśli jesteś dotychczasowym użytkownikiem platformy, to nie ma się czym przejmować. Wystarczy, że zalogujesz się na platformie i pojawi się formularz do podpisania (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś). Formularz jest udostępniony w formie wyskakującego okienka z checkboxem.

Czy eToro to obecnie najlepszy wybór?

Jak zawsze, odpowiedź będzie bardziej skomplikowana. Bo to zależy od tego, czego oczekujesz od swojego brokera.

eToro oferuje szereg narzędzi, których nie ma konkurencja. Inwestorzy często doceniają opcję udziałów ułamkowych, które pozwalają im kupić np. tylko część drogiej akcji. Choć może to nieść ze sobą pewne komplikacje, które opisuję w tym artykule: Jak opodatkować udziały ułamkowe? Oto odpowiedź najlepszych ekspertów

Broker profiluje się również jako wolny od podatku. To rzeczywiście prawie prawda. Ale oczywiście firma musi z czegoś żyć. Opłata jest więc ukryta w wyższym spreadzie. Ale dla kwot, którymi handluje przeciętny użytkownik, jest to wciąż znośny procent.

eToro cieszy się popularnością wśród użytkowników również ze względu na swój społecznościowy charakter. Inwestorzy mogą dzielić się swoimi zakupami, analizami, a nawet pozwolić innym skopiować całe swoje portfolio. Drobnym mankamentem może być bardziej ograniczony wybór tytułów, gdzie np. czeskie firmy są zupełnie nieobecne. Istnieje również kwestia korzystnej własności akcji, którą omawiam w innym z moich artykułów na temat brokerów: czy naprawdę jestem właścicielem akcji? Brokerzy udzielili odpowiedzi na palące pytanie wielu inwestorów

Pomimo braku formularza W-8BEN, pośrednictwo było jednym z najczęstszych wyborów dokonywanych przez inwestorów. Możemy więc spodziewać się, że teraz będzie jeszcze bardziej popularny.

Dla inwestorów, którzy wiedzą czego chcą i czego się spodziewać, ten popularny broker zrobił teraz kolejny krok w dobrym kierunku.

👉 Jeśli zainteresował Cię ten news, to zapraszam do założeniakonta naeToro.

https://www.youtube.com/watch?v=-R9zUwTNo90

Jak wypada na tle konkurencji?

Aby to uzupełnić, znalazłem dla Ciebie kwotę podatku u źródła, którą mają inni brokerzy. Rzeczywiście, wygląda na to, że eToro było ostatnim, które nie miało jeszcze niższego opodatkowania.

LYNX

Jest to formularz US Internal Revenue Service (IRS), który klient wykorzystuje do potwierdzenia rezydencji podatkowej. Forma ta zapobiega podwójnemu opodatkowaniu dywidend wypłacanych z USA, Kanady i Australii.

W przypadku otrzymania dywidendy np. od spółki amerykańskiej, zamiast zwykłego podatku w wysokości 30%, zostanie naliczony podatek u źródła w wysokości 15%, tak jakby była to dywidenda otrzymana od spółki z czeską rezydencją podatkową.

Formularz ten jest wstępnie wypełniany przez nas dla każdego klienta w momencie otwarcia rachunku na podstawie informacji podanych w formularzu otwarcia rachunku. W razie potrzeby aktualizacji system poprosi o to po zalogowaniu się do zarządzania kontem.

W zarządzaniu kontem możliwe jest również sprawdzenie poprawności danych wypełnionych w formularzu lub ich modyfikacja. Źródło:

XTB

Klienci XTB, którzy inwestują w amerykańskie spółki wypłacające dywidendy
,
mogą obniżyć swoje podatki z 30% do 15%, korzystając z formularzaW-8BEN.


Obniżona stawka podatkowa jest oparta na odpowiedniej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy USA a krajem zamieszkania klienta. Jeśli klient jest rezydentem podatkowym w kraju innym niż Republika Czeska, obniżona stawka podatkowa może być inna. Źródło:


Degiro

Dywidendy z czeskich spółek są opodatkowane według podwyższonej stawki 35% zamiast tradycyjnych 15%.

Jeśli chodzi o opodatkowanie amerykańskich dywidend, to podstawowa stawka wynosi 30%. Przedsiębiorcy mogą jednak obniżyć stawkę o połowę (15%), jeśli wypełnią formularz W-8BEN.

Źródło:

IB

Interactive Brokers obsługuje formularz W-8BEN, który zapobiega podwójnemu opodatkowaniu amerykańskich dywidend. W efekcie dywidendy z amerykańskich spółekopodatkowane według standardowej stawki 15 proc. Źródło.

FIO

Dywidendy wypłacane osobom fizycznym przez spółki mające siedzibę w Czechach podlegają obecnie 15% podatkowi u źródła. Dywidendy są więc wypłacane netto i nie są wykazywane w zeznaniu podatkowym.

W przypadku dywidend od spółek z siedzibą za granicą zależy to od tego, czy Czechy mają z tym krajem umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. W tym przypadku możliwe jest ubieganie się o kredyt na podatek zapłacony za granicą.

W niektórych krajach podatek jest wyższy niż w Czechach i możliwe jest ubieganie się o zwrot różnicy - jednak ze względu na złożoność administracyjną i wysokość opłaty, roszczenie jest opłacalne tylko w przypadku większych ilości. Na przykład w Niemczech stawka podatku od dywidendy wynosi zwykle 26,375%, w Stanach Zjednoczonych 15%. Źródło.

Handel 212

Dywidendy są opodatkowane w wysokości 15% (w CZ jako podatek u źródła), to samo dla akcji amerykańskich tylko 15%. Przy zakupie akcji z Trading 212 należy obowiązkowo wypełnić formularz W-8BEN, który zapobiega podwójnemu opodatkowaniu. Źródło

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.

Chceš se se stát úspěšným akciovým investorem?

Začni studovat prestižní Bulios akademii a získej přístup k unikátnímu vzdělávacímu obsahu, analýzám a praktickým nástrojům!
No comments yet