S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Alibaba: Čínská vláda poslala všem investorům jasný vzkaz. Vyplatí se zde stále ještě investovat?

Michal Šnobl
3. 11. 2022
6 min read

Alibaba Group Holding je jednou z nejinovativnějších společností v Číně. Nejen, že během posledních dvou dekád vyrostla do neuvěřitelných výšin, ale také poskytla spoustu příležitostí pro investory. Navzdory velkému úspěchu však společnost v poslední době čelila několika velkým výzvám.

Alibaba Group Holding Limited

Proč akcie Alibaby klesly?

Alibaba $BABA+0.6% je již dlouho průkopníkem v e-commerce a miliony kupujících a prodávajících proudí do jejích maloobchodních platforem. V posledních letech však rychlý růst společnosti vedl ke zvýšené kontrole, protože kritici poukazovali na její laxní přístup k standardům ochrany soukromí a dalším problémům. Mnozí nyní vidí, že její nedávné problémy pramení výhradně z tohoto regulačního tlaku, kdy politici a hlídací skupiny zasahují proti praktikám Alibaby na ochranu spotřebitelů a zachování integrity tohoto odvětví.

Bez ohledu na to, jak tato situace dopadne, jedna věc je jasná: Alibaba čelí vážným regulačním problémům.

Pětiletý cenový graf akcií BABA

USA již nějakou dobu vyvíjejí nátlak na čínské společnosti kotované na jejich burzách, aby sdílely své auditní pracovní dokumenty s úřady země. Čínská vláda těmto požadavkům zatím odolávala, ale nedávný vývoj naznačuje, že se to může změnit.

Čína i USA souhlasily s pokračováním v procesu auditu a Alibaba je jednou z prvních společností, u kterých se očekává, že proces podstoupí. Zatímco akcie Alibaby již utrpěly kvůli spekulacím kolem tohoto vývoje, očekává se, že skutečný audit bude trvat několik měsíců. Jakékoli další spekulace o dodržování požadavků společnosti poškodí cenu jejích akcií.

Na domácí úrovni Čína udělila e-commerce gigantovi pokutu 2,8 miliardy dolarů po antimonopolním vyšetřování v roce 2021. Rekordní pokuta přišla po zrušení blockbusteru první veřejné nabídky společnosti Ant Financial (nyní známé jako Ant Group) v roce 2020. Alibaba podniká kroky, aby zajistila, že zůstane v souladu s domácími zákony, ale nedávná regulační aktivita jistě utlumila sentiment investorů vůči akciím.

Připravte se na další uzavírky

Jen před několika dny již Čína zavedla nová omezení cestování v některých svých velkých městech, aby tam zabránila šíření Covid-19. Spíše než aby uvolnili omezení Covid – jak někteří doufali před pětiletým obměnou vedení komunistické strany, čínské úřady je zpřísnily poté, co Si Ťin-pching tuto strategii plošně podpořil .

„Dvacátý sjezd strany neposkytl časový plán pro odklon od zero-Covid policy. Místo toho zdůraznil, že je důležité držet se stávajícího přístupu,“ řekl Yanzhong Huang, vedoucí pracovník pro globální zdraví v Council on Foreign Relations v New Yorku.

Obnovený zápal pro tuto politiku lze nejzřetelněji vidět v menších městech. Zatímco metropole jako Peking a Šanghaj mohou čerpat ze svých zkušeností s velkými ohnisky, aby zavedly cílenější blokovací opatření, menší města bez takového know-how mají tendenci prosazovat cíle nulového Covidu agresivnějším a rozsáhlejším způsobem, řekl Huang.

Geopolitické tlaky také nezmizí

Bylo by moudré, aby investoři bedlivě sledovali jakýkoli další vývoj v probíhajícím sporu mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Alibaba a další čínské společnosti masivně utrpěly ve světle nedávného rozhodnutí Bidenovy administrativy omezit vývoz polovodičových čipů do Číny.

Jednou z nevýhod společnosti Alibaba je, že její projekty v oblasti umělé inteligence se spoléhají na čipy navržené společnostmi Nvidia a Intel. Vzhledem k nejnovějším omezením Bílého domu týkajícím se čipů, která byla zavedena počátkem tohoto měsíce, se objevují otázky, zda by Alibaba byla schopna realizovat své nejnovější projekty AI a posílit své schopnosti v oblasti cloud computingu, protože Čína není známá tím, že by navrhovala a vyráběla špičkové čipy.

Kromě toho vždy existuje možnost, že se zhoršením vztahů by americké ministerstvo obrany mohlo následovat své varování a zařadit Alibabu a jí podobné společnosti na seznam komunistických čínských vojenských společností, od čehož ustoupilo již v roce 2021.

S ohledem na to lze předpokládat, že iniciativy společnosti Alibaba v oblasti umělé inteligence a cloud computingu by mohly být ohroženy. Horší pro společnost je, že cloudový byznys byl jedním z mála největších pozitiv z poslední zprávy za 1. čtvrtletí, neboť vygeneroval tržby ve výši 2,6 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 10 %, zatímco hlavní obchodní byznys v tomto období nevykázal žádný růst. V důsledku toho, s dalšími geopolitickými protivětry, existuje riziko, že v budoucnu nebude schopna dosahovat tak dobrých výsledků kvůli své závislosti na západních komponentech, které bude v dohledné době obtížnější získat kvůli zhoršení čínsko-amerických vztahů.

Závěr

Po nedávném oslabení se akcie Alibaby podle mého názoru nestaly výhodnou koupí, i když tomu fundamenty nasvědčují. Neměli bychom zapomínat, že poté, co Peking zahájil represe proti společnosti, se cena jejích akcií dostala do problémového teritoria, což býky Alibaby přimělo k tvrzení, že podnik je nyní podhodnocený. K oživení akcií to však nepomohlo, neboť akcie dodnes pokračují v poklesu hodnoty a v současné době se obchodují pod úrovní IPO z roku 2014.

Vzhledem k tomu lze předpokládat, že k takovému odrazu dnes pravděpodobně nedojde, neboť Peking dal světu a trhům jasně najevo, že hodlá posílit svou kontrolu nad čínským soukromým sektorem. To by mělo pro Alibabu v dohledné budoucnosti nepochybně větší negativní důsledky, protože je nepravděpodobné, že by podnik dokázal překonat stát v odvětvích, v nichž se Peking již stal přímým konkurentem společnosti. Proto zůstávám u svého názoru, že Si Ťin-pchingova Čína se stala neinvestovatelnou. 

DISCLAIMER: Veškeré informace zde uvedené mají pouze informační charakter a žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Vždy si dělejte vlastní analýzu. 

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.