S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

3 jednoduché triky, které vám zvýší příjem z trhů na maximum.

Martin Bartkovský
3. 11. 2022
4 min read

Státní dluh v české republice je enormní. Realita je taková, že například ročníky kolem roku 1997 se nemohou stoprocentně spoléhat na to, že je stát v důchodu dostatečně zabezpečí. Vidíme to kolem sebe, jaký důchod mají například naši prarodiče a my na tom nebudeme mnohem lépe.

Proto spousty z nás zvolilo cestu vytvoření vícero příjmů a jedním z nich je investování. Dneska vám ukážu tři jednoduché tipy, jak tuto cestu tvorby pasivního příjmu zrychlit.

W-8 BEN formulář

Pokud budujete pasivní příjem, který pochází z Amerických trhů, tak jste povinni tento příjem zdanit nejdříve v USA většinou daní ve výši 15 % a následně ještě v česku daní také 15%. Pokud ale pro Americké úřady vyplníte tento formulář, tak své dividendy daníte pouze jednou 15 % místo 30 %. Vysvětlíme si na příkladu. Roční dividenda je 100$. Pokud nebudeme mít formulář, tak nám USA zdaní dividendu 15 %, zbyde nám tedy 85 USD a následně nám ji ještě zdaní v česku dalšími 15% tudíž nám ve finále zbyde zaokrouhleno 73$.

Pokud formulář budeme mít vyplněný, tak nám zbyde 85$, což je 12$ rozdíl. Ano vím takhle to nevypadá jako velké číslo, ale musíme si uvědomit, že toto se bude dít každý rok a potom při vyšších dividendách už to zamrzí přijít takto zbytečně každý rok například o 120$ nebo i víc.

Jenom pro představu, kdybychom těch ušetřených 12$ každý rok investovali s průměrným ročním výnosem 10 % na 10 let, tak za 10 let budeme mít 222$. Pokud bychom ale při vyšších dividendách ušetřili každý rok 120$ a udělali to samé co s 12$ tak po 10 letech máme 2220$. Toto je kouzlo složeného úročení Takže určitě doporučuji zkontrolovat, zda tento formulář máte v pořádku a pokud ne tak to rychle musíte napravit.

Časový test

Zde a poté v následujícím případě se budeme bavit o maximalizaci zisku, který poté můžete přeměnit na pasivní příjem a v podstatě, jak legálně neplatit daně ze zisku z prodeje cenných papírů, respektive se budeme bavit o případech nebo výjimkách kdy daně platit nemusíte.

V prvním případě se tedy jedná o splnění časového testu. Jednoduše akcie, které držíte déle, než tři roky jsou osvobozené od daně z příjmů. Takže pokud se rozhodnete prodávat nějaké své akcie tak ideálně až po třech letech ať nemusíte platit daně. Existuje samozřejmě i další způsob, jak neplatit daně, a přitom nesplňujete časový test a na ten se podíváme nyní.

Kvantitativní test

Představme si situaci, kdy chceme nyní prodat z nějakého důvodu svoji akcii, ale držíme ji teprve rok tím pádem budeme muset podle předchozího bodu platit daně. To není tak úplně pravda, protože pokud jako fyzická osoba v kalendářním roce neobdržíme za prodané akcie více jak 100 000 korun, tak tyto peníze danit nemusíme. Takže pokud nějaká vaše akcie během třeba jednoho roku stoupla a máte na ní hezký zisk, nemusíte se ho bát vybrat. Musíte, ale při tom myslet na to abyste během daného roku neprodali akcie za více jak 100 000 korun. JEŠTĚ JEDNOU POZOR, ZDE SE NEPOČÍTÁ JENOM ZISK ALE TRŽBA, TUDÍŽ SUMA, KTEROU ZA PRODEJ AKCIÍ OBDRŽÍTE!!!

Závěr

Takže nyní už v podstatě víme, čeho se držet tak, abychom maximalizovali svoje příjmy a zisky, a to nejenom v rámci analýzy, výběru akcií a sestavení portfolia, ale i z hlediska daní. A jak můžeme vidět v prvním bodě u formuláře, tak tyto ušetřené peníze nám časem můžou vygenerovat mnohem více peněz.

Pokud by vás ohledně daní toho zajímalo více, tak zde je video o této problematice spolu s dalšími tipy.

https://www.youtube.com/watch?v=-dj2cR5g_7w

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.