Komerční banka překvapila čtvrtletními výsledky. Co ale očekávat ve zbytku roku?

Komerční banka nám dnes představila čtvrtletní výsledky, které jsou velice pozitivní. Dnes si tyto výsledky projdeme a podíváme se na výhled pro zbytek roku 2022.

Sídlo Komerční banky

Čtvrtletní výsledky Komerční banky 👇

To nejdůležitější z výsledků 👇

  • Čistý zisk vzrostl o 51,1 % na 12,9 miliardy Kč.
  • Celkový objem úvěrů poskytnutých Skupinou KB meziročně stoupl o 8,6 % na 787,2 miliardy Kč.
  • Ve srovnání s prvními devíti měsíci loňského roku, které byly ovlivněny pandemickými omezeními, stouply výnosy KB o 28,2 % na 29,0 miliard Kč.
  • Provozní náklady byly meziročně rostly o 6,4 % na 12,1 miliardy Kč.
  • Skupina Komerční banky obsluhovala 2 246 000 zákazníků, což je o 9 000 více než před rokem. Samotná Komerční banka měla 1 651 000 klientů, meziročně o 28 000 více.

Můžeme také vidět, že aktiva KB jsou taktéž na vzestupné linii, kde vidíme meziroční nárůst o slušných 19.9%.

Přestože se banka potýká s problémy, kde dominuje především vysoká cena energií a obecně inflační prostředí, které se podepisuje na ziscích mnoha firem, tak vykázala KB velice dobrá čísla.

Kvalita úvěrového portfolia zůstala vysoká, zatímco podíl úvěrů v selhání na konci třetího čtvrtletí činil 2,3%. Za samotné třetí čtvrtletí vykázala Komerční banka čistý úrokový příjem 7,34 miliardy Kč (meziročně +36,2 %), výnos z poplatků a provizí 1,48 miliardy Kč (meziročně +7,4 %) a čistý zisk z finančních operací 967 milionů Kč (meziročně -3,3 %)

„Komerční banka nadále vykazuje solidní obchodní a finanční výsledky. Rizikový profil úvěrového portfolia je odolný, přestože jsme zaznamenali zhoršující se ukazatele důvěry mezi podniky a spotřebiteli. Komerční banka bude i nadále stát za svými klienty. Prokázali jsme již v COVIDových letech 2020-2021, že umíme dostát příkladné péči o klienty v nelehké době. 

Nedávno jsme dosáhli důležitých milníků na naší transformační cestě plánované do roku 2025. Zcela nová infrastruktura digitálního bankovnictví KB funguje s 3 000 klienty z řad zaměstnanců. V nejbližších dnech jsme připraveni přejít na nový systém správy platebních karet. Celý program KB Change 2025 posílí konkurenceschopnost Komerční banky v následujících letech

Jaký je další výhled?

Komerční banka očekává, že rizika budou ve své podstatě stejná a budou i  nadále trápit firmy ve zbytku roku 2022. KB stále vidí problém v přetrvávající válce a jejich dopadech na klienty, ale i ji samotnou. Ačkoliv je přímá angažovanost KB v Rusku a na Ukrajině omezená, Skupina posuzuje rovněž nepřímé vlivy a jejich dopady (např. závislost na energetických zdrojích a dodávkách surovin, narušení dodavatelských řetězců).

  • Pokud bude třeba, KB upraví své postupy (např. v oblasti řízení rizik, provozu, účetnictví) a případně přistoupí i k úpravě tvorby opravných položek a rezerv v souladu s účetním standardem. 

Česká ekonomika byla zatím v roce 2022 vůči dopadům energetické krize poměrně odolná. Podle scénáře KB se klesající poptávka a vysoká inflace promítne do mírné recese.

  • Navzdory zpomalení ekonomiky zůstane nedostatek volné pracovní síly v ekonomice faktorem omezujícím růstový potenciál. Očekává se, že průměrná míra inflace v roce 2022 dosáhne 15 %, přičemž dopad vysokých cen energií bude zmírněn vládními opatřeními. 

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Atraktivní dividendy s ročním výnosem 9,3%?

Staň se součástí největší dividendové komunity na Buliosu a získej přístup k unikátní strategii tvorby pasivního příjmu ještě dnes!

Nice information article. full of information. Help follow my account and comment