S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Neradujte se, varují odborníci. Tento graf ukazuje, že propad trhu ještě zdaleka nedosáhl svého dna

Dominik Petrnoušek
5. 11. 2022
4 min read

Na základě fundamentů jsou odborníci stále ohledně vývoje trhu poněkud skeptičtí. Bohužel ani technická analýza nemá pro investory dobré zprávy. Grafy totiž ukazují, že býčí trh je stále v nedohlednu. Zde se dozvíte důvod!

Graf naznačuje, že bullmarket se ještě zdaleka neblíží

Začněme ale pozitivně - Dlouhodobé vyhlídky akciového trhu se v posledních měsících zlepšily. Nebo alespoň podle odborníků a jejich analýzy grafu. Hodnotí totiž zatím letos výkonnost trhu jako průměrnou - což je dobře. Vzhledem k letošnímu medvědímu trhu vypadá "průměrný" výkonnost vlastně docela dobře.

Jenomže co znamená průměrný? To znamená v porovnání s trendem. A tento trend je založen na opravdu, opravdu dlouhé historii a množství dat. Na svém říjnovém minimu stál totiž poměrně blízko vrcholu trendové linie založené na celkovém výnosu akciového trhu očištěném o inflaci od roku 1871.

Graf výnosu akciového trhu očištěného o inflaci od roku 1871. Zdroj

To však nezaručuje, že akciový trh nepůjde níže. Naopak se analytici obávají, že zopakuje svoji historii a propadne se hluboko pod trendovou linii. A to zejména z dlouhodobějšího hlediska.

Buďme ale pozitivní. Zda trh poroste nevíme. Víme však, co se v podobných situacích dělo historicky. Podle údajů, které shromáždil profesor financí na Yaelu - Robert Shiller, dosáhl akciový trh od roku 1871 celkového výnosu nad inflací 6,85 % ročně. Pokud se budoucnost podobá minulosti, naznačuje to, že dnes vytvořené akciové pozice nakonec - v dlouhodobém horizontu - překonají inflaci o podobnou částku.

Krátkodobě?

Krátkodobé grafy tento týden na sítích vyvolávají vlnu debat a zároveň působí hodně pozitivně. Tento graf se tento týden objevil na sociálních sítích. Ukázal, jak se v letech 2009, 2015 a 2016 vytvořily výrazné odchylky od týdenního RSI indexu S&P 500 na dnech. Tvrzení znělo, že současná divergence rovněž naznačuje dno.

Zdroj: Price Action Lab Blog - Norgate Data

Kromě toho dvě divergence, které signalizovaly hlavní dna v letech 2002 a 2008, nastaly při 14týdenním RSI pod 30.

Volatilita

Pro výpočet realizované volatility se používá jednadvacetidenní směrodatná odchylka denních výnosů indexu S&P 500 a jako implikovaná volatilita se používá úroveň indexu VIX.

VIX index od roku 1991

Během celého letošního klesajícího trendu se realizovaná i implikovaná volatilita držely výrazně pod úrovněmi, které byly pozorovány na předchozích medvědích trzích. Jinými slovy, letos jsme nebyli svědky žádného prudkého nárůstu volatility. Realizovaná volatilita zůstala pod 33 % a implikovaná volatilita je pod 39 %.

Volatilita obvykle prudce stoupá v blízkosti dna medvědích trhů. Pokud "tentokrát není vše jinak", dna jsme se zatím nedočkali.

https://www.youtube.com/watch?v=Ogogj_cf7EM

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.