S&P 500 ^GSPC 5,304.66 +0.00%
Nvidia NVDA $1,139.53 +7.03%
Tesla TSLA $175.89 -1.87%
Apple AAPL $191.29 +0.69%
Alphabet GOOG $177.52 +0.67%
Microsoft MSFT $428.61 -0.36%
Meta META $477.22 -0.21%
Amazon AMZN $180.83 +0.04%

NFT? A co takhle vlastnit sportovní tým?

Martin Bartkovský
5. 11. 2022
6 min read

V dnešní době se prodávají různé NFT zachycující například třeba významné sportovní okamžiky za obrovské sumy. Ale málokdo ví, že i na akciovém trhu se dají pořídit “NFT“.

Ne teď doopravdy nevtipkuji. Samozřejmě se nejedná přímo o NFT jako takové, ale o akcie sportovních týmů ať už NHL, nebo NBA nebo NFL anebo například Premier League. Zkrátka fanoušci sportu zde budou nadšeni.

NFT vs. Akcie sportovních týmů

Vycházejme z podstaty, co NFT je. Jedná se o vlastnické práva na určitý zachycený moment, nebo se může jednat o vlastnická práva na určitý obraz atd. Zkrátka koupí nějakého NFT jako investice, věříte, že v budoucnu bude mít například daný obraz nebo zachycený okamžik větší hodnotu než nyní.

A jak je to tedy s akciemi sportovních týmů? Zde se nejedná o standartní typ investice, jak jsme zvyklí. Zde se jedná o investici do značky, jejíž hodnota v budoucnu poroste.

Ocenění sportovních týmů v roce 2010 a 2020

Zde máme graf průměrného ocenění týmů napříč různými soutěžemi. Světle zelená je průměrné ocenění v roce 2010 a tmavě zelená je průměrné ocenění v roce 2020. Takže pokud někdo koupil například podíl ve fotbalovém týmu (Americký fotbal) v roce 2010, tak si mohl přijít na více než trojnásobné zhodnocení v roce 2020.

Velkou roli v oceňování těchto týmů hrají i mediální práva se soutěžemi, ve kterých působí. To je koneckonců i důvod, proč má NFL největší ocenění, je to částečně právě i díky mediálním právům. Americký fotbal je zde spolu s basketbalem nejrozšířenější sport. Tudíž jsou zde sponzoři a média ochotní lít větší množství peněz.

Hodnoty mediálních práv s jednotlivými stanicemi

V březnu 2021 NFL obnovila mediální práva s různými stanicemi, na které se můžete podívat výše. Jak můžeme vidět, tak kromě stanice FOX, která mediální práva neobnovila, tak u všech ostatních stanic dochází k nárůstu ceny za tyto práva.

New York Knicks a New York Rangers

Jedná se zde o basketbalový a hokejový tým v New Yorku. Do těchto týmů nelze investovat napřímo, ale tyto týmy vlastní společnost Madison Squre Garden Sports Corp. $MSGS . Tedy investicí do této společnosti si kupujete podíl nejen v této společnosti, ale i podíl v těchto dvou sportovních týmech.

Nyní tedy něco málo ke Knicks. Jedná se o basketbalový tým, který je nejlépe oceněným veřejně obchodovatelným týmem v USA (5,42 mld. USD). Tento tým generuje přes 100 mil. USD na místních mediálních právech ročně.

Většinovým vlastníkem je rodina Dolanových která do tohoto týmu investovala v roce 1997 a od té doby stoupla hodnota klubu o 1706 %, což nám dává zhodnocení ve výši průměrně 76 % ročně. Kdo se může pochlubit takovým zhodnocením?

Dále New York Rangers, zde se jedná o nejhodnotnější hokejový klub v NHL. Forbes tento tým ocenil na 1,65 mld. USD.

Manchester United $MANU-2.9% 

Zde máme tedy jeden z nejznámějších fotbalových klubů, a to Manchester United. Klub má 20 titulů v Premier League a pochází odsud nebo zde působilo spoustu známých hráčů, včetně Davida Beckhama.

A zde mají fanoušci štěstí, protože si mohou koupit akcie přímo klubu pod tickerem $MANU-2.9% . Tento klub je nejhodnotnějším veřejně obchodovatelným fotbalovým klubem na světě a třetí nejhodnotnější fotbalový klub na světě celkově. Před ním už je jenom Real Madrid a Barcelona.

Většinovými vlastníky jsou rodina Glazerů, kteří většinové vlastnictví převzali v roce 2005. Nejnovější ocenění podle deníku Forbes je na 3,8 mld. USD, což je zhruba čtyřnásobek částky, za kterou tato rodina klub převzala.

Dallas Mavericks

Basketbalový tým z NBA, který vlastí úspěšný podnikatel a investor Mark Cuban, který se stal partnerem společnosti Voyager Digital , takže pokud byste chtěli investovat do tohoto týmu tak přes tuto společnost.

Atlanta Braves

Zde máme jeden z baseballových týmů a tím je Atlanta Braves. Bohužel do tohoto týmu zase nemůžete investovat napřímo, ale můžete investovat do jeho majitele kterým je společnost Liberty Braves Group $BATRK+0.2% .

Společnost tento klub převzala v roce 2016, kdy byl tento klub oceněn na 1,2 mld. USD. V roce 2021 byl klub oceněn podle deníku Forbes již na 1,8 mld. USD. Zde se tedy dá bavit o zhodnocení investice průměrně 10 % ročně.

Green Bay Packers

Tento fotbalový tým sice veřejně umožňuje svým fanouškům nakupovat akcie, ale pozor, zde se nejedná o veřejně obchodovanou společnost. Tým jednou za čas vydá své akcie přímo. Tím pádem není na burze a nelze jeho akcie kupovat kdykoliv se vám zlíbí. Tím pádem akcie můžete koupit pouze od samotného klubu, když je dá k prodeji.

Další týmy

Jsou zde ještě dva další týmy, které jsou z Evropy, ale nejsou na amerických burzách. Tím pádem lze akcie těchto týmů pořídit pouze na Evropských burzách. Prvním z nich je Italský fotbalový klub Juventus F. C. sídlící v Turíně a druhým klubem je Německý fotbalový klub Borussia Dortmund.

Pokud bychom zde měli nějaké fanoušky sportu, kteří by našli i další sportovní týmy, neváhejte se o ně podělit dolů do komentářů.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.