S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Připravte se na nejhorší! Bývalý ministr financí Steven Mnuchin říká, že Amerika je v recesi, která bude pokračovat roky

Pavel Botek
6. 11. 2022
4 min read

Bývalý ministr financí Steven Mnuchin varuje před recesí, která může trvat roky, přičemž definuje jeden velký problém, který může ochromit celý svět. Pokud se jeho děsivý scénář naplní, můžeme očekávat dominový efekt, který postihne všechny.

Steven Mnuchin

Kdo je Steven Mnuchin?

Steven Terner Mnuchin je americký investiční bankéř, který v letech 2017 až 2021 působil jako 77. ministr financí Spojených států jako člen kabinetu Donalda Trumpa (Mnuchin sloužil celé prezidentské období).

Bývalý americký ministr financí Steve Mnuchin se vyjádřil k debatě o recesi a uvedl, že věří, že Spojené státy jsou již uprostřed hospodářského poklesu, který bude pokračovat minimálně v příštích dvou letech.

Ve svém projevu na konferenci Saúdské Arábie Future Investment Initiative (FII) Mnuchin uvedl, že očekává, že výnosy 10letých státních dluhopisů, jedno z nejsledovanějších měřítek pro úrokové sazby, dosáhnou vrcholu 4,5 procenta.

Výnos 10letých státních dluhopisů je v současné době na 4,17 poté, co minulý týden dosáhl nejvyšší úrovně od roku 2008 na 4,23% na pozadí zvýšení sazeb Federálního rezervního systému ve snaze snížit inflaci.

"Myslím, že uvidíte, jak se inflace v USA začne dostávat pod kontrolu a pravděpodobně to bude dvouleté období," řekl.

"Ale začnete vidět toto zpřísňování relativně pravidelně," dodal s odkazem na měnovou politiku centrální banky. "A myslím, že lidé přeceňují akce Federálního rezervního systému, stejně jako je podceňují."

Mnuchin také řekl, že Spojené státy a Čína se musí naučit "koexistovat", přičemž poznamenal, že Čína, která je druhou největší ekonomikou světa, zažije výrazné zpomalení, které bude mít dominový efekt na zbytek světa.

Zpomalení Číny bude mít dopad na světovou ekonomiku

"Je jasné, že Čína bude mít výrazné zpomalení a to bude mít dopad na světovou ekonomiku," řekl Mnuchin. "Věci se budou zhoršovat, než se zlepší."

Bývalý ministr financí, který je nyní řídícím partnerem soukromé investiční společnosti Liberty Strategic Capital, také uvedl, že věří, že ekonomické otázky na Blízkém východě by měly být řešeny regionálně.

Čína bude "neochvějně" dodržovat své současné kontroly Covid, protože země čelí stále vážnějším ohniskům, což tlumí naděje, že Peking uvolní svou přísnou politiku, která uvrhla města a továrny do lockdownů.

Na druhé straně pak máme nedořešenou situaci s Taiwanem a neznámé ambice Si Ťin-pchinga - globální konflikt by mohl mít drsné následky. No a závěrem je často zmiňované riziko porodnost, pokles populace (ale to nejen v Číně) a zaměření spíše na vlastní cíle a ambice, než na silný ekonomický růst.

Recese

Řada odborníků v posledních měsících uvedla, že Spojené státy jsou v recesi poté, co ekonomika letos dvakrát po sobě klesala. Bidenova administrativa nadále trvá na tom, že ekonomika je dostatečně silná, aby se jí vyhnula.

Mnuchinovy komentáře se liší od komentářů ministryně financí Janet Yellenové, která uvedla, že očekává, že inflační tlaky se zmírní "v příštím roce nebo dvou", i když zdůraznila, že "není přesvědčena", že se krize životních nákladů nezhorší.

"Nechci předpovídat měsíční čísla inflace," řekla Yellenová. "Nejnovější údaje naznačují, že stále máme inflaci, která je nepřijatelně vysoká, ale existují dobré náznaky, že inflace klesne."

"Mám důvěru, že inflace v příštím roce nebo dvou klesne, takže věřím, že to, co (Federální rezervní systém) dělá, bude fungovat," dodala.

Inflace sice mírně klesá, přesto je stále vysoko od požadovaného cíle.

  1. Co na to říkáte? 
  2. Vnímáte současné problémy stejně jako bývalý ministr financí? 
  3. Bude Amerika v recesi, která potrvá několik let?

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.