Nie bój się zainwestować w Teslę. Czy radykalne wypowiedzi najbogatszego człowieka na świecie to zwykła zasadzka na…

Niemal cały świat zmaga się z problemami gospodarczymi. Inwestorzy wciąż niechętnie podejmują decyzje. Mimo to Musk namawia wszystkich, by bez zastanowienia zainwestowali w jego firmę. Czy najbogatszy człowiek na świecie jest pewny siebie, czy to pułapka dla inwestorów?

Czy Elon Musk zwabia inwestorów w pułapkę?

Wszyscy wiedzą, że Tesla $TSLA-1.9%. Firma, która niemalże zbankrutowała krótko po założeniu. Ale to także firma, która w ostatnich latach wypracowała sobie drogę do miana jednej z największych i najważniejszych firm na świecie. To w niemałej mierze zasługa CEO Elona Muska, który teraz kusi inwestorów do inwestowania. Co w sytuacji, gdy na rynku spada niemal wszystko, może oznaczać tylko jedno - albo najbogatszy człowiek na planecie naprawdę wierzy w siebie, albo jest świadomy problemu i kusi łatwowiernych inwestorów, by oddali mu swoje pieniądze.

Tesla ma środki finansowe z ostatnich kilku udanych lat, aby dorównać niektórym uznanym firmom produkującym samochody konwencjonalne. CFO Zach Kirkhorn wskazał na tę rezerwę w środę, gdy Tesla zadeklarowała konsekwentny wzrost produkcji.

Nawiasem mówiąc, o liczbach i obietnicach Tesli pisałem tutaj: Rozważasz inwestycję w akcje Tesli? Przyjrzyj się najważniejszym liczbom, które pomogą Ci podjąć decyzję

"Myślę, że jest to prawdziwa okazja dla firmy, aby iść naprzód tak agresywnie, jak to możliwe" - powiedział Kirkhorn, gdy Tesla poinformowała o prawie rekordowym zysku kwartalnym zbliżającym się do 3,3 miliarda dolarów.

Tesla podała, że na koniec września miała około 21 miliardów dolarów w gotówce i inwestycjach krótkoterminowych, co oznacza wzrost o około 16 miliardów dolarów w porównaniu z sytuacją sprzed roku. To podobne do, powiedzmy, spółki matki Mercedesa.

Mimo przyzwoitych wyników, Tesla jest na minusie


"Powiedzmy, że rok 2023 to rok brutalnej recesji. Nawet wtedy będziemy generować sensowną gotówkę - powiedział Musk, szef Tesli.

Swoją drogą Musk rzeczywiście od dłuższego czasu przewiduje i ostrzega przed recesją. Te słowa tylko potwierdzają jego stanowisko.

Tesla jest przygotowana na skorzystanie z ulg podatkowych dotyczących produkcji pojazdów elektrycznych i baterii w Stanach Zjednoczonych i jest dobrze przygotowana do przekazania potencjalnych oszczędności w kosztach dostawy konsumentom w postaci niższych cen pojazdów. W rzeczywistości Tesla wielokrotnie podnosiła ceny w ostatnim czasie, ponieważ inflacja i problemy z łańcuchem dostaw spowodowały wzrost kosztów i sprawiły, że samochody stały się trudniejsze do zdobycia dla konsumentów.

https://www.youtube.com/watch?v=ipvordCIr04

"Chociaż Tesla spada tak samo jak rynek, uważamy, że jej wzrost i marże mogą być znacznie bardziej odporne niż reszta branży w przypadku globalnej recesji, biorąc pod uwagę różne dźwignie, którymi dysponuje" - napisali analitycy Deutche Bank.

Jednak jak pokazuje wykres, inwestorzy wciąż się martwią. W szczególności spowodowało to, że sama spółka obniżyła swoje szacunki. Tesla stara się zwiększyć dostawy samochodów średnio o 50% rocznie, ale spodziewa się, że w tym roku nie osiągnie tego celu, ponieważ dostosowuje swoją strukturę dostaw samochodów. W pierwszych dziewięciu miesiącach roku Tesla dostarczyła ponad 908 tys. samochodów. Musiałaby dostarczyć prawie pół miliona samochodów w ostatnich trzech miesiącach roku, aby wzrosnąć o 50% od 2021 roku. Nie chcę lekceważyć Elona, ale wydaje mi się, że nie nadąża.

Kwartalne dostawy Tesli od I kwartału 2016 r. Źródło

Ciekawe jest również to, że dostawy Tesli zawsze koncentrowały się pod koniec kwartału, ponieważ firma starała się, aby jak najwięcej samochodów trafiło do rąk klientów przed końcem roku fiskalnego. Co teraz próbuje złagodzić. A Musk obwinia innych.

"Nie było wystarczającej liczby statków. Nie było wystarczającej ilości pociągów. Nie było wystarczająco dużo firm ciężarowych, aby nas obsłużyć - powiedział.

Zaskoczenie dla inwestorów?

Musk miał też w zanadrzu miłą niespodziankę dla inwestorów. Tesla prawdopodobnie przeprowadzi swój pierwszy skup akcji, powiedział Musk, rzucając pomysł odkupienia w przyszłym roku akcji o wartości od 5 do 10 miliardów dolarów.

Jednak pozornie pozytywny ruch nie spotkał się z przychylnością wszystkich inwestorów. Niektórzy obawiają się, że nie jest to najlepszy sposób na wykorzystanie przez Teslę kapitału, którym dysponuje.

Wykupy są zazwyczaj domeną większych, starszych firm o ugruntowanej pozycji, które nie muszą już stawiać czoła hiperagresywnej ekspansji. Którego Tesla wciąż chce. Celem firmy jest produkowanie 20 milionów pojazdów rocznie do 2030 roku, co według Muska wymagałoby prawdopodobnie kilkunastu fabryk i z łatwością uczyniłoby Teslę największą firmą samochodową na świecie pod względem wielkości produkcji. Tesla już teraz cieszy się najwyższymi wyróżnieniami wśród producentów samochodów.

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.

Atraktivní dividendy s ročním výnosem 9,3%?

Staň se součástí největší dividendové komunity na Buliosu a získej přístup k unikátní strategii tvorby pasivního příjmu ještě dnes!
No comments yet