S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Mladí milionáři z Ameriky nevěří akciovým trhům. Místo toho nakupují tato 3 aktiva

Martin Bartkovský
7. 11. 2022
4 min read

Akciový trh je již dlouho velmi oblíbenou destinací na investice všech lidí. To by se ale po příchodu mladé generace na scénu mohlo změnit. Americká banka Bank of America spolu s CNBC nedávno na toto téma provedla průzkum, a výsledky mluví za vše.

Podle výše zmíněného průzkumu mají jednotlivci ve věku 21 až 42 let a s aktivy přesahujícími 3 miliony dolarů zainvestováno v akciích pouze 25 % svého portfolia. Provozní ředitel Bank of America se domnívá, že nedůvěra mladých lidí pramení právě z aktuálních propadů.

Během poslední dekády jsme zaznamenali velmi silný růst na akciovém trhu a nyní prožíváme nestabilní časy. Na to lidé myslí.

Další věcí, která zde podle CNBC hraje značnou roli je ta, že většina mladých lidí ve své investiční kariéře ještě nezažila prostředí s takto vysokou inflací a takto vysoce volatilními akciovými trhy.

Jedním z dalších důvodů odlivu peněz z akcií mladých a bohatých lidí podle CNBC je fakt, že mladá generace byla v posledních zhruba deseti letech odchována na rostoucím trhu, kde byly k vidění i dvouciferné zisky, a v dobách vysoké inflace zde tyto růsty vymizely a mladí se zkrátka nechtějí smířit s jednocifernými výnosy.

Kde tedy mají mladí američtí boháči zbytek svého portfolia? Podle průzkumu jsou to tyto 3 aktiva:

  • Kryptoměny
  • Nemovitosti
  • Private equity

Kryptoměny

Kryptoměny jsou už od začátku oblíbeným aktivem generace Z. Nyní se ale dostávají více do popředí. Studie CFA Institute ze začátku roku ukázala, že do kryptoměn od začátku roku investovalo přibližně 94 % bank a finančních institucí v rámci státních a penzijních plánů.

V rámci výše zmiňovaného průzkumu Bank of America 29 % mladých lidí uvedlo, že kryptoměny nabízí skvělé investiční příležitosti. S tímto tvrzením souhlasilo pouze 7 % zástupců skupiny starších. Z průzkumu dále vyplynulo, že mladí lidé jsou více zainvestováni do kryptoměn, kdy kryptoměny tvoří průměrně zhruba 15 % portfolia. U starší populace byl podíl kryptoměn v portfoliu pouze ve výši 2 %. Přitom bodle CNBC zhruba 48% mladých lidí očekává, že navýší svoje investice do kryptoměn.

Nemovitosti

Nemovitosti jsou výborným investičním nástrojem proti inflaci. V dobách vysoké inflace, kdy rostou ceny stavebních materiálů, tento růst cen také žene ceny již postavených nemovitostí nahoru. Jednoduše lidé moc nechtějí stavět, protože je to pro ně nevýhodné. Radši si koupí již starší postavenou nemovitost. Tím pádem v dobách inflace stoupá po těchto nemovitostech poptávka, a s rostoucí poptávkou roste i cena.

Zde z průzkumu vyplynulo, že v tomto sektoru vidí příležitosti všichni bohatí investoři bez ohledu na věk. 28 % mladých lidí uvedlo, že nemovitosti představují velký potenciál k růstu, a v případě starších lidí s tímto tvrzením souhlasilo 31 %.

Samozřejmě si jen tak někdo z nás nemůže dovolit koupit nemovitost, proto zde máme alternativu formou investice do akcií REIT společností, které už prostředky na to mají.

Private equity

Zde se jedná o investice do společností, které nejsou veřejně obchodované. Zpravidla mladí lidé investují takto do start upů. Průzkum ukázal, že 25 % mladých a bohatých lidí z Ameriky vidí v tomto typu investice nejlepší příležitost k růstu. S tímto tvrzením souhlasilo přibližně jenom 15 % starších investorů.

Závěr

V tomto článku jsme si představili typy investic a aktiv, které mají v oblibě mladí a bohatí investoři. Pokud se na tento průzkum podívám z dálky, tak mladí lidé vyhledávají vyšší výnosy i za cenu vyššího rizika. U mladých lidí je to způsobeno také hlavně delším časovým horizontem, který jim k investování zbývá. U dvou ze tří typů aktiv (kryptoměny a private ekvity) se podle mého názoru jedná o rizikovější aktiva, než jsou akcie.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.