S&P 500 ^GSPC 5,321.41 +0.25%
Tesla TSLA $186.60 +6.66%
Meta META $464.63 -0.90%
Microsoft MSFT $429.04 +0.87%
Apple AAPL $192.35 +0.69%
Nvidia NVDA $953.86 +0.64%
Alphabet GOOG $179.54 +0.61%
Amazon AMZN $183.15 -0.21%

Nie cieszcie się, ostrzegają eksperci. Ten wykres pokazuje, że rynek jest daleki od osiągnięcia dna.

Jaczek Vodiczka
8. 11. 2022
3 min read

W oparciu o podstawy, eksperci są nadal nieco sceptyczni co do rozwoju rynku. Niestety, nawet analiza techniczna nie ma dobrych wiadomości dla inwestorów. Wykresy pokazują, że hossa wciąż nie jest w zasięgu wzroku. Dowiedz się dlaczego tutaj!

Wykres sugeruje, że rynek byka jest daleki od zakończenia

Zacznijmy jednak od pozytywnego akcentu - długoterminowe perspektywy rynku akcji w ostatnich miesiącach uległy poprawie. A przynajmniej według ekspertów i ich analiz wykresów. W rzeczywistości oceniają oni dotychczasowe wyniki rynku w tym roku jako przeciętne - co jest dobrym zjawiskiem. Biorąc pod uwagę tegoroczny rynek niedźwiedzia, "średnie" wyniki faktycznie wyglądają całkiem nieźle.

Tylko co oznacza średnia? Oznacza to, że w porównaniu z trendem. A ten trend opiera się na naprawdę, naprawdę długiej historii i wielu danych. W rzeczywistości, przy październikowym minimum, stał on dość blisko szczytu linii trendu opartej na całkowitym zwrocie z rynku akcji skorygowanym o inflację od 1871 roku.

Wykres zwrotów z rynku akcji skorygowanych o inflację od 1871 roku. Źródło

Nie gwarantuje to jednak, że giełda nie zejdzie niżej. Wręcz przeciwnie, analitycy obawiają się, że powtórzy swoją historię i spadnie znacznie poniżej linii trendu. I to szczególnie w dłuższym okresie czasu.

Ale bądźmy pozytywni. Czy rynek się podniesie nie wiemy. Wiemy jednak, co się działo historycznie w podobnych sytuacjach. Według danych opracowanych przez Roberta Shillera, profesora finansów w Yale, od 1871 roku rynek akcji zapewniał łączny zwrot powyżej inflacji na poziomie 6,85% rocznie. Jeśli przyszłość przypomina przeszłość, sugeruje to, że pozycje w akcjach utworzone dzisiaj ostatecznie - w długim okresie - przebiją inflację o podobną wartość.

W krótkim czasie?

Wykresy krótkoterminowe generowały w tym tygodniu rumieńce dyskusji w sieciach, jednocześnie wyglądając bardzo pozytywnie. Ten wykres pojawił się w tym tygodniu w mediach społecznościowych. Pokazał on jak w latach 2009, 2015 i 2016 powstały znaczące odchylenia od tygodniowego RSI indeksu S&P 500 w dniach. Twierdzenie było takie, że obecna dywergencja również wskazuje na dno.

Źródło.

Ponadto dwie dywergencje, które sygnalizowały główne dna w 2002 i 2008 roku, wystąpiły przy 14-tygodniowym RSI poniżej 30.

Zmienność

Dwudziestojednodniowe odchylenie standardowe dziennych stóp zwrotu indeksu S&P 500 służy do obliczania zmienności zrealizowanej, a poziom indeksu VIX jest wykorzystywany jako zmienność implikowana.

Indeks VIX od 1991 r.

Przez cały tegoroczny trend spadkowy zarówno zmienność zrealizowana, jak i implikowana pozostawały znacznie poniżej poziomów obserwowanych na poprzednich rynkach niedźwiedzia. Innymi słowy, nie byliśmy w tym roku świadkami gwałtownego wzrostu zmienności. Zrealizowana zmienność utrzymuje się poniżej 33%, a zmienność implikowana poniżej 39%.

Zmienność zazwyczaj gwałtownie wzrasta w pobliżu dna rynków niedźwiedzich. Chyba, że "tym razem jest inaczej", to jeszcze nie widzieliśmy dna.

https://www.youtube.com/watch?v=Ogogj_cf7EM

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.