S&P 500 ^GSPC 5,307.01 -0.27%
Tesla TSLA $180.11 -3.48%
Alphabet GOOG $178.00 -0.86%
Apple AAPL $190.90 -0.75%
Meta META $467.78 +0.68%
Nvidia NVDA $949.50 -0.46%
Microsoft MSFT $430.52 +0.34%
Amazon AMZN $183.13 -0.01%

Investiční strategie legendárního investora Carla Icahna, která z vás udělá lepšího investora

Pavel Botek
8. 11. 2022
6 min read

Carl Icahn je jedním z nejuznávanějších investorů, jelikož si díky své strategii získal uznání, slávu, ale i nemalá zhodnocení. Jak vůbec dokázal, že takřka každý obchod uzavřel s profitem? To a mnohem víc si rozebereme v tomto článku.

Carl Icahn

Proč je Carl Icahn uznávaným investorem?

Icahn začal investovat do akcií, když byl ještě na vysoké škole, což mu vydrželo a po dokončení studia se stal burzovním makléřem. Icahn brzy ovládl umění arbitrážního obchodování a využil cenového rozdílu v akciích napříč trhy a vydělal prakticky na každém obchodu.

V roce 1980 se stal akcionářským aktivistou a koupil velké množství akcií společností, po kterých si vynutil pozitivní manažerskou a vedoucí změnu v těchto společnostech ve prospěch běžných akcionářů.

  • Carl Icahn je miliardářský investor, který přijal opačnou investiční strategii nákupu akcií, které "nikdo nechce".
  • Icahn často tvrdil, že většina generálních ředitelů je přeplacena a že jejich platy nejsou srovnatelné s výnosy akcionářů.

Investiční úspěchy

Icahnovo první vítězství přišlo v roce 1979 v Tappan Company. Brzy poté, co získal místo v představenstvu, zorganizoval prodej výrobce kuchyňských sporáků v transakci, která mu vynesla 3 miliony dolarů. Brzy poté se zaměřil na společnosti Marshall Fields a Phillips Petroleum, které přinesly významné výnosy, protože společnosti bojovaly o odvrácení převzetí.

TWA byla však vrcholem Icahnových raných snah. V roce 1985 převzal leteckou společnost, kterou kdysi ovládal Howard Hughes. Brzy poté TWA koupila několik malých regionálních dopravců, protože se Icahn snažil využít rozšířeného rozsahu letecké společnosti ke zvýšení ziskovosti. V roce 1988 vzal společnost do soukromých rukou prostřednictvím plánu zpětného odkupu akcií ve výši 650 milionů dolarů, který mu umožnil získat zpět téměř celou investici ve výši 469 milionů dolarů.

(3) Carl Icahn: The Secret to Being a Great Investor - YouTube

Investiční filozofie

Icahn řekl: "Moje investiční filozofie, obecně, až na výjimky, je koupit něco, když to nikdo nechce." Konkrétněji, jako kontariánský investor identifikuje akcie s nízkým poměrem ceny a zisku (P/E) nebo s účetní hodnotou, která přesahuje aktuální tržní ocenění.

"Já se dívám na společnosti jako na podniky, zatímco analytici z Wall Street hledají čtvrtletní výsledky zisků. Nakupuji aktiva a potenciální produktivitu. Wall Street kupuje zisky, takže jim uniká spousta věcí, které vidím v určitých situacích," řekl.

Strategie 👇

Studujte obchodní potenciál před investováním. Icahn říká, že investoři by měli přistupovat k investování s mentalitou, že kupují podíl podniku, a ne jen kus dokumentu. Radí investorům, aby si udělali čas a snažili se porozumět podnikům, jejichž akcie chtějí koupit, pokud chtějí být úspěšní v investování.

Zaměřte se na cenovou sílu podniku. Icahn říká, že cenová síla je jedním z hlavních ukazatelů produktivity podniku. Říká, že je důležité pochopit, jak tato cenová síla funguje, protože se to v průběhu času mění a ovlivňuje produktivitu společnosti. Pokud člověk dokáže pochopit cenovou sílu a využít ji ve svůj prospěch, může se stát úspěšným investorem.

Dejte si pozor na 2 zásadní hříchy 👇

Jeden z mnoha známých citátů Icahna 

Investor by měl zůstat klidný a trpělivý a nedělat investiční rozhodnutí impulzivně. Zároveň by měl být také vysoce agresivní, když je čas na výkon. Icahn říká, že investoři mohou přijít o cenné příležitosti, pokud budou nečinně sedět a nebudou reagovat na potenciální investiční rozhodnutí.

Vyhněte se stádní mentalitě. Investoři by se měli vyhnout stádní mentalitě ve světě investování, protože něco, co je populární mezi masami, nemusí být vždy správnou investiční sázkou... Říkal tu někdo Palantir? 😄

"Když se většina investorů, včetně profesionálů, na něčem shodne, obvykle se mýlí," říká.  Dále také říká, že je důležité vybírat akcie po pečlivém zvážení a také mít pravdu o těchto sázkách, aby se nám dařilo lépe než průměru trhu. 

Vsaďte na své nejlepší nápady
Investoři musí mít za každým nákupem akcií nějaké odvážné přesvědčení. Pokud si je člověk jistý nějakými investičními sázkami, měl by jít naplno a provést obrovské nákupy těchto akcií, aby z toho vydělal. Icahn radí investorům, aby se nechali řídit svým přesvědčením (nikoliv však emocemi).

Buďte dlouhodobým investorem a zároveň aktivním investorem
Icahn dbal na to, aby investor vyhledával dlouhodobé sázky, které však aktivně spravuje a sleduje, aby k tomu uzpůsoboval strategii. Říká, že dlouhodobé investování je moudré a ziskové a člověk může generovat solidní výnosy tím, že drží investici po dlouhou dobu. 

Buďte flexibilní a přizpůsobte se situaci
Icahn říká, že ačkoli mít plán usnadňuje řešení různých situací na trhu, člověk musí být flexibilní s těmito plány, protože je trh velmi nepředvídatelný. Říká, že investoři musí být připraveni přizpůsobit se různým situacím a jednat podle toho v reálném čase. Radí také investorům, aby byli otevřeni příležitostem, které se objeví.

Užívejte si investiční cestu
Je důležitější užívat si investování než jen přemýšlet o vydělávání peněz. Icahn radí investorům, aby milovali to, co dělají, a vychutnávali si umění investovat.

"Lov si užívám mnohem víc než 'dobrý život' po vítězství," říká.

Co říkáte na filozofii a strategii investora Carla Icahna?

Je pro vás tento druh článku přínosný? 🤔

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.