S&P 500 ^GSPC 5,311.69 +0.16%
Nvidia NVDA $950.14 +2.74%
Tesla TSLA $174.71 -1.55%
Microsoft MSFT $424.77 +1.09%
Alphabet GOOG $178.82 +0.86%
Apple AAPL $191.33 +0.77%
Amazon AMZN $183.72 -0.53%
Meta META $469.59 -0.49%

Rozhovor s reálným začátečníkem: Odpovědi na nejběžnější otázky začínajícího investora

Dominik Petrnoušek
9. 11. 2022
7 min read

Rady a tipy pro začátečníky logicky většinou píše již zkušený investor, což většinou znamená, že nereflektuje skutečné problémy začátečníka. Já ale jednoho opravdového požádal o otázky, na které si teď společně odpovíme!

Co jsou nejpalčivější otázky opravdového začátečníka?

Nechci psát článek o radách pro začátečníky z pohledu někoho, kdo si svoje začátky může již pamatovat trochu zkresleně. Požádal jsem tedy svého kamaráda Kubu, aby mi poslal seznam otázek, na které by se mě stejně soukromě zeptal. Na ty se tu pokusím odpovědět pro všechny, kteří mohou být v podobné situaci. Jen pro kontext - Kuba je vysokoškolák, který si vydělává po brigádách a práci při škole. Tedy téměř ukázkový prototyp člověka, který chce začít (resp. už trošku začal) s investováním. Teď už ale k otázkám:

  • Existuje správná velikost portfolia? Je lepší diverzifikace stále do nových akcií, nebo mít stálé portfolio a to rozvíjet?

Na to asi neexistuje správná odpověď. Každý investor vnímá pojem "správná diverzifikace" jinak. Mnoho špičkových managerů přísahá na to, že je pro ně nejjednodušší vsadit třeba na tři firmy, kterým věří na 110%, než vybírat 20-50 s menším potenciálem. Důležité je také poznamenat, že portfolio se většinou neskládá (a asi by ani nemělo) jen z akcií. Mohou být zastoupeny jiné cenné papíry, fyzické drahé kovy, krypto, umění atd. To je ale asi na jinou debatu - zůstaneme tedy jen u akcií.

https://www.youtube.com/watch?v=rYnQ-yWbRBs

K druhé části - Pro člověka, který se nechce o investování zajímat full-time, je určitě vhodnější ustálit si nějaké portfolio společností, kterým věří. Ty udržovat a navyšovat pozice. Samozřejmě by to měly být ideálně tak kvalitní a společnosti, které nebude nutné nikdy prodat. Začátečník a obecně asi žádný amatér by neměl mít portfolio ze společností, které je nutné sledovat "každý den". Samozřejmě je nutné občas nějakou úpravu portfolia provést. V takovém případě by se měl člověk ale opravdu zastavit, zamyslet a řádně analyzovat, zda nejedná ve zbytečné panice.

  • Jak provést základní analýzu akcie? Co znamenají všechny zkratky u jednotlivé akcie? Popřípadě jaké hodnoty by mě měly zajímat?

To je asi na trochu delší odpověď. Základní analýza by měla proběhnout tak nějak "v hlavě". Zapřemýšlet, zda dokáže společnost být skvělá třeba ve světě, který přijde za 20 let. Nikdo nemáme křišťálovou kouli, abychom věděli, kterým směrem bude svět směřovat. Odhadnout a věřit svému úsudku alespoň trochu ale můžeme.

Pak samozřejmě přichází na řadu analýza fundamentální. Čísla, výkazy, výsledky, management, sentiment trhu, analýza tržního prostředí a konkurence. To by vydalo na několik článků - tudíž dám jen odkaz na video a můžeme se jí případně věnovat v nějakém příštím článku.

https://www.youtube.com/watch?v=_ZElGSm0pwE

  • Sociální investování. Ano/ne a proč?

Zde Kuba naráží na funkce kopírování portfolia, které nabízí třeba eToro. Není to špatné, ale má to hned několik ALE, na které je nutné dát si pozor. První problém, který vnímám, je zejména to, že vlastně potom moc nevíte, jak to s akciemi funguje. Může to začátečníkům udělat v hlavě větší guláš, než ten, se kterým přišli.

Za druhé to nekončí obyčejným kliknutím na kopírování - jak si někteří myslí. Kopírovaný investor totiž často (a je to tak správné) do svého portfolia přidává prostředky, které musí poměrově přidat i kopírující investor. Další problém je také v tom, že v tomto případě často kupujete frakční akcie, aby portfolia zachovala stejný poměr v %. Což přináší problém ohledně danění frakčních akcií.

Jak zdanit frakční akcie? Tady je odpověď od špičkových odborníků

A nakonec investor může být hodně aktivním investorem, který denně provede několik obchodů, což pro vás může znamenat to, že hodně rychle překročíte množstevní test.

  • Brokeři... jak moc pro mě má být důležité hledat toho pravého? Jsou na trhu velké rozdíly?

Je to naprosto zásadní. Koneckonců je to první krok každého investora. Rozdíly jsou velké. Ať už jde o samotnou formu, kterou broker akcie poskytuje, nebo třeba o doplňkové služby, nástroje a poplatky.

Obecně by se měl investor rozhodnout hlavně pro bezpečnost. Nenechat se zlákat "sexy" funkcemi a možnostmi, které potom stejně ani nevyužije. Brokery tu řešíme často, proto doporučím hledat srovnání brokerů a jejich přehledy. Tento krok opravdu není vhodné podcenit.

Důležité je také to, co člověk chce vlastně dělat. Chcete kupovat ETF, každý měsíc poslat fixní částku a víc nedělat? Nebo hodláte dělat intradenní trading, kupovat krypto, tradovat forex? Pak se vaše volba nejspíš bude zásadně lišit.

Odkazy na několik článků o brokerech, kterým jsme se zde na Buliosu již věnovali:

Recenze investiční platformy eToro

Degiro: Broker, který nabízí ty nejlepší podmínky pro investování do ETF

Trading 212: Nejlepší broker pro začínající investory?

Interactive Brokers: Novinky, recenze a důvody, které vás přesvědčí o kvalitách tohoto brokera

Recenze XTB: Jedná se o poplatkově nejvýhodnějšího brokera na trhu?

Nebuďte lhostejní při výběru brokera: Interactive Brokers vs Fio

Případně pak srovnání všech brokerů z pohledu konkrétních kriterií. Naposledy jsem se věnoval třeba formě a výši pojištění vkladů u jednotlivých brokerů. 

Jsou vaše investice v bezpečí? Kompletní přehled výše pojištění investic u všech brokerů

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.