S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Ponad 300 lat statystyk i danych pokazuje, że teraz jest najlepszy czas na zakup. Co tam jest napisane?

Jaczek Vodiczka
9. 11. 2022
4 min read

Halloween to najlepszy czas w roku na kupowanie akcji. Istnieje nawet całe zjawisko nazwane na cześć tego święta. Badania pokazują długoterminowy trend, który sugeruje, że właśnie teraz statystycznie bardziej opłaca się kupować akcje. Jaki jest tego powód?

Halloween wydaje się być statystycznie najlepszym czasem w roku na kupowanie akcji

Nie będę się nad tym rozwodził i przejdę od razu do rzeczy - Według badań finansowych, większość lub wszystkie długoterminowe zyski z rynku akcji przychodzą w miesiącach zimowych.

Profesorowie Cherry Zhang z Nottingham University Business School w Chinach i Ben Jacobsen z TIAS School for Business and Society w Europie zebrali wszystkie dane, które mogli uzyskać na temat zwrotów giełdowych z całego świata. To nie były tylko Stany Zjednoczone. Wszystko to opisali w swoim opracowaniu "The Halloween Indicator, 'Sell in May and Go Away': Everywhere and All the Time", które możecie przeczytać tutaj.

"Nasze dane obejmują wszystkie 114 indeksów giełdowych na świecie, dla których istnieją indeksy cenowe, a łącznie mamy prawie 63 000 miesięcznych zwrotów. Próba zaczyna się od brytyjskiego rynku akcji w 1693 roku, a kończy się dodaniem rynku akcji w Rwandzie rozpoczynającego się w 2013 roku" - napisali.

To już całkiem spora próbka.

Ich wniosek? W miesiącach zimowych rynki akcji zazwyczaj z łatwością pokonują gotówkę. Nie tak w miesiącach letnich.

"Ogólnie rzecz biorąc, 62 962 miesięczne obserwacje w ciągu 323 lat pokazują silny efekt Halloween" - informują Zhang i Jacobsen. "Efekt ten wydaje się być wyjątkowo silny, a stopy zwrotu są średnio o 4% wyższe w okresie od listopada do kwietnia niż od maja do października."

Ciekawe jest również porównanie z danymi z innych instrumentów finansowych. W 65 krajach dysponowali oni bowiem także danymi pokazującymi nie tylko miesięczne zwroty na giełdzie, ale także zwroty na tradycyjnym rachunku depozytowym czy na krótkoterminowych bonach. "W żadnym z 65 krajów, dla których dysponujemy całkowitymi zwrotami i krótkoterminowymi stopami procentowymi, nie możemy na podstawie naszych badań rekomendować znanego "Sprzedaj w maju"." To znaczy, z jednym wyjątkiem - Mauritiusem. Innymi słowy, tylko na Mauritiusie zdecydowanie sensowne było trzymanie pieniędzy na rynku przez cały rok.

W internecie można znaleźć mnóstwo informacji na temat efektu Halloween:

https://www.youtube.com/watch?v=LHMeFdMMxA0

Ten efekt Halloween wydaje się przeczyć wszelkim zasadom ekonomicznym zauważają Zhang i Jacobsen. Nie zniknął, ani nawet nie cofnął się o cal, odkąd zaczęto o nim szeroko pisać jakieś 20 lat temu. Co więcej, zostało to potwierdzone przez innych, takich jak profesorowie ekonomii Thomas Degenhardt i Benjamin Auer z Uniwersytetu w Lipsku w Niemczech, którzy przeprowadzili metodyczny przegląd wszystkich badań akademickich dotyczących efektu Halloween i potwierdzili, że ustalenia są "solidne".

A co z innymi badaniami?

Nie należy zatrzymywać się tylko na jednym efekcie - w nowszych badaniach stwierdzono na przykład, że akcje wysokiej jakości mają tendencję do osiągania lepszych wyników w miesiącach letnich i odwrotnie, bardziej modne, niesprawiedliwie wycenione akcje mają tendencję do osiągania lepszych wyników w zimie: Mówiąc inaczej, podejmowanie ryzyka tradycyjnie jest najlepiej wynagradzane od listopada do maja. Co więcej, miesiące letnie z pewnością wydają się być okresem zmienności. Przekonaliśmy się o tym w tym roku.

Dlaczego latem rynki są zwykle tak kiepskie? A może tak dobrze w zimie? Nikt chyba jeszcze nie wie.

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.