S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Gra Arbitrażowa: akcje Activision Blizzard oferują teraz nawet 32% zniżki. Buffett inwestuje, a my powinniśmy?

Jaczek Vodiczka
9. 11. 2022
5 min read

Wraz z upływem czasu i rozwojem śledztwa antymonopolowego, akcje Activision Blizzard spadają do poziomu 72 dolarów, co sprawia, że jest to atrakcyjny zakład. Holding Buffetta, Berkshire Hathaway, również zainteresował się w tym roku akcjami ATVI. Przyjrzyjmy się, dlaczego Buffett był zainteresowany.

W styczniu MFST ogłosiło plany zakupu Activision Blizzard za 69 mld dolarów, czyli 95 dolarów za akcję. ATVI jest obecnie notowany w okolicach 72 dolarów za akcję.

Pod koniec 2021 roku Berkshire Hathaway $BRK-B+0.4% posiadał w przybliżeniu 1,8% Activision Blizzard $ATVI+0.1% Buffett ponad dwukrotnie zwiększył swój udział w firmie zajmującej się grami w 2022 roku, a akcje wzrosły z 64,3 mln do 68,4 mln w sierpniu - lub około 8,7% Activision.

Obecny status umowy

Od ogłoszenia przejęcia minęło ponad 10 miesięcy. Jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, że coś nie idzie zgodnie z planem. Jak można się spodziewać, regulatorzy zaczynają przyglądać się tej transakcji.

CMA i Komisja UE zaczynają zbierać dowody poprzez badanie uczestników rynku. Oczekuje się, że FTC jako pierwsza z trzech opublikuje swój ostateczny raport do końca listopada.

Co ciekawe, transakcja otrzymała już zielone światło od brazylijskiego regulatora ("CADE"). Agencja podała:

Pomimo wszystkich obaw związanych z tym porozumieniem, głównym celem CADE jest promowanie dobra brazylijskich graczy, a nie obrona interesów niektórych firm lub ich konkurentów.

Niewiarygodna gra arbitrażowa

Podczas gdy światowi regulatorzy gorąco dyskutują nad przejęciem producenta oprogramowania do gier Activision Blizzard za 68,7 mld dolarów (56 mld funtów) przez amerykańskiego giganta technologicznego Microsoft, konkurenci w branży również mają swoje zdanie.

https://youtu.be/EnYaxS9T5Ko

Sony, co nie jest zaskoczeniem, stanęło na "nie", gdyż jego konsola PlayStation bezpośrednio konkuruje z X-Boxem Microsoftu. Ale Meta, właściciel Facebooka i Instagrama, powiedział, że nie ma problemu z transakcją.

Pomimo tej rosnącej fali niepewności, prezes Microsoft Gaming Phil Spencer jest pozytywnie nastawiony do przejęcia, a na ostatniej konferencji Wall Street Journal Tech Live, Spencer powiedział, że regulatorzy badający transakcję byli "uczciwi i sprawiedliwi" i jest przekonany, że przejęcie przejdzie.

Największa platforma do gier. W ostatnim wywiadzie dla Bloomberga, Microsoft Gaming CEO Phil Spencer ujawnił motywację giganta technologicznego stojącą za umową: "Kiedy myśleliśmy o tym, co jesteśmy w stanie, gdzie musimy iść ... największa platforma gier na planecie jest mobilna ", powiedział.

"Półtora miliarda ludzi gra na telefonach komórkowych. I myślę, że niestety jako Microsoft, to nie jest miejsce, gdzie mamy natywną platformę. W kwestii gier, wywodząc się z konsol i pecetów, nie mamy zbyt dużej zdolności twórczej do tworzenia hitowych gier mobilnych. Jedną rzeczą w grach wideo jest to, że być może, jeśli jesteś zbyt długo, znasz większość ich twórców. Dzięki temu wiesz, kto może być właściwą osobą.

"Ale faktycznie zaczęliśmy rozmowy, przynajmniej wewnętrznie, w Activision Blizzard o możliwościach, jakie mieli na mobile, a potem na PC z Blizzardem". To są dwie rzeczy, które naprawdę wzbudziły nasze zainteresowanie".

Scenariusz alternatywny

Powiedzmy, że umowa nie dojdzie do skutku. Powiedzmy, że w końcu podejmą decyzję przeciwko Microsoftowi, a Microsoft nie będzie dalej walczył o umowę i uzna to za większy problem niż jest to warte. Activision Blizzard nie zostaje kupiony i pozostaje niezależny. co się wtedy stanie? Przejdźmy do kilku rzeczy, które należy rozważyć w tym scenariuszu.

Rozwój kursu akcji ATVI w tym roku

Jednym z problemów z obecną transakcją jest to, że przy 70 miliardach dolarów niewiele jest megakorporacji, które mogą nawet rozważać zakup Activision Blizzard $ATVI+0.1%. To praktycznie cała kapitalizacja rynkowa np. Sony.

W tym przypadku wydaje się, że jest tylko kilku prawdopodobnych kandydatów do zakupu, firmy takie jak Google, Apple, Amazon, Meta, czy Tencent, giganci technologiczni z przynajmniej jakimś stycznym zainteresowaniem w grach, ale nie tak zainwestowani, że regulacja by ich zabiła. Microsoft ma ekosystem konsoli i Xbox Game Pass, który jest częścią antykonkurencyjnych obaw. Ale większość z tych firm nie ma nic takiego i mogłaby wejść w przestrzeń gier kupując jednego z największych pozostałych niezależnych wydawców.

Podsumowanie

Inwestorzy są teraz zaniepokojeni, a w październiku pojawiły się doniesienia, że detalista wyładował 3,7 mln akcji ATVI , co może wskazywać na brak zaufania, że zakup Activision Blizzard przez Microsoft przejdzie. Akcje zostały sprzedane po cenie 72,25 dolarów, jak donosi Seeking Alpha, ainwestorzy wydają się być zaniepokojeni, że transakcja może być zagrożona ze względu na interwencję regulacyjną, która zdaniem wielu udaremni przejęcie.

Ogólnie rzecz biorąc, nadal uważam, że ATVI to zakład o rozsądek regulatorów. W pliku SEC podano, że transakcja zostanie zamknięta w czerwcu 2023 roku.

32% zniżki. Akcje Activision spadły o 17% od 18 stycznia (data oferty Microsoftu). Nadal uważam, że jest to ogromna okazja arbitrażowa, która jest tym bardziej atrakcyjna, im bardziej spada. Potencjał wzrostowy osiągnął zawrotne 32%.

DISCLAIMER: Wszystkie informacje podane tutaj mają charakter wyłącznie informacyjny i w żaden sposób nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Zawsze należy przeprowadzić własną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.