Alibaba: Chiński rząd wysłał jasny komunikat do wszystkich inwestorów. Czy nadal warto tu inwestować?

Alibaba Group Holding to jedna z najbardziej innowacyjnych firm w Chinach. W ciągu ostatnich dwóch dekad nie tylko urosła do niebotycznych rozmiarów, ale także dostarczyła wielu możliwości dla inwestorów. Mimo wielkiego sukcesu, firma stanęła jednak ostatnio przed kilkoma poważnymi wyzwaniami.

Alibaba Group Holding Limited

Dlaczego akcje Alibaby spadły?

Alibaba $BABA-1.3% od dawna jest pionierem w e-commerce, z milionami kupujących i sprzedających płynących do jej platform detalicznych. Jednak szybki wzrost firmy w ostatnich latach doprowadził do zwiększonej kontroli, ponieważ krytycy wskazali na jej pobłażliwe podejście do standardów prywatności i innych kwestii. Wiele osób dostrzega, że ostatnie problemy firmy wynikają wyłącznie z presji regulacyjnej, a politycy i grupy strażników rozprawiają się z praktykami Alibaby, aby chronić konsumentów i zachować integralność branży.

Niezależnie od tego, jak ta sytuacja się rozegra, jedno jest pewne: Alibaba stoi przed poważnymi wyzwaniami regulacyjnymi.

Pięcioletni wykres cen akcji BABA

Stany Zjednoczone odpewnego czasunaciskają na chińskie firmy notowane na swoich giełdach, by udostępniały władzom tego kraju dokumenty robocze z audytu. Rząd chiński do tej pory opierał się tym żądaniom, ale ostatnie wydarzenia sugerują, że może się to zmienić.

Zarówno Chiny, jak i Stany Zjednoczone zgodziły się na przeprowadzenie procesu audytu, a Alibaba jest jedną z pierwszych firm, które mają zostać poddane temu procesowi. Podczas gdy akcje Alibaby już ucierpiały z powodu spekulacji wokół tego rozwoju, rzeczywisty audyt ma potrwać kilka miesięcy. Wszelkie dalsze spekulacje na temat przestrzegania przez firmę przepisów zaszkodzą jej kursowi akcji.

Na froncie krajowym Chiny ukarały giganta e-commerce grzywną w wysokości 2,8 miliarda dolarów po dochodzeniu antymonopolowym w 2021 r. Rekordowagrzywna pojawiła się po anulowaniu pierwszej oferty publicznej Ant Financial (obecnie znanej jako Ant Group) w 2020 r. Alibaba podejmuje kroki, aby zapewnić, że pozostaje w zgodzie z krajowymi przepisami, ale ostatnie działania regulacyjne z pewnością stłumiły sentyment inwestorów do akcji.

Przygotuj się na kolejne zamknięcia

Zaledwie kilka dni temu Chiny wprowadziły już nowe ograniczenia w podróżowaniu w niektórych swoich głównych miastach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tam Covid-19. Zamiast rozluźnić ograniczenia Covid - jak niektórzy mieli nadzieję przed pięcioletnim obrotem przywództwa Partii Komunistycznej - władze chińskie zaostrzyły je po tym, jak Xi Jinping zatwierdził strategię na całej linii .

"XX Zjazd Partii nie przedstawił harmonogramu odejścia od polityki zerowej liczby kowbojów. Zamiast tego podkreśliła znaczenie trzymania się obecnego podejścia - powiedział Yanzhong Huang, starszy pracownik ds. zdrowia globalnego w Council on Foreign Relations w Nowym Jorku.

Ponowny zapał do polityki widać najwyraźniej w mniejszych miastach. Podczas gdy metropolie takie jak Pekin i Szanghaj mogą czerpać ze swoich doświadczeń z dużymi ogniskami choroby, aby wdrożyć bardziej ukierunkowane środki blokujące, mniejsze miasta bez takiego know-how mają tendencję do realizowania celów zero-Covid bardziej agresywnie i szeroko, powiedział Huang.

Presja geopolityczna również nie znika.

Inwestorzy powinni uważnie śledzić dalszy rozwój wypadków w trwającym sporze pomiędzy dwoma największymi gospodarkami świata. Alibaba i inne chińskie firmy masowo ucierpiały w świetle ostatniej decyzji administracji Bidena o ograniczeniu eksportu chipów półprzewodnikowych do Chin.

Jedną z wad Alibaby jest to, że jej projekty związane ze sztuczną inteligencją opierają się na chipach zaprojektowanych przez Nvidię i Intela. Biorąc pod uwagę najnowsze ograniczenia Białego Domu dotyczące chipów, które zostały wprowadzone na początku tego miesiąca, pojawiły się pytania o to, czy Alibaba będzie w stanie wdrożyć swoje najnowsze projekty AI i wzmocnić swoje możliwości w zakresie przetwarzania w chmurze, ponieważ Chiny nie są znane z projektowania i produkcji wysokiej klasy chipów.

Ponadto zawsze istnieje możliwość, że w miarę pogarszania się stosunków Departament Obrony USA może pójść za swoim ostrzeżeniem i wpisać Alibabę i firmy jej podobne na listę komunistycznych chińskich firm wojskowych, z czego wycofał się w 2021 roku.

Mając to na uwadze, można sobie wyobrazić, że inicjatywy Alibaby w zakresie AI i cloud computing mogą być zagrożone. Gorsze dla firmy jest to, że biznes chmurowy był jednym z niewielu głównych pozytywów z ostatniego raportu za I kwartał, ponieważ wygenerował 2,6 mld USD przychodów, co stanowiło 10% wzrost rok do roku, podczas gdy podstawowy biznes nie wykazał żadnego wzrostu w tym okresie. W związku z tym, przy dalszych geopolitycznych utrudnieniach, istnieje ryzyko, że w przyszłości nie będzie on w stanie osiągać tak dobrych wyników ze względu na uzależnienie od zachodnich komponentów, których pozyskanie w przewidywalnej przyszłości będzie trudniejsze ze względu na pogorszenie stosunków chińsko-amerykańskich.

Wniosek

Po ostatniej słabości akcje Alibaby nie stały się w mojej ocenie okazją, mimo że fundamenty na to wskazują. Nie powinniśmy zapominać, że po tym, jak Pekin rozpoczął rozprawę z firmą, jej cena akcji spadła do terytorium kłopotów, co skłoniło byki Alibaby do argumentowania, że firma jest teraz niedowartościowana. Nie pomogło to jednak w odreagowaniu akcji, gdyż ich wartość spada do dziś i obecnie notowane są poniżej poziomu IPO z 2014 roku.

Biorąc to pod uwagę, można bezpiecznie założyć, że takie odbicie jest dziś mało prawdopodobne, ponieważ Pekin dał światu i rynkom jasno do zrozumienia, że zamierza wzmocnić swoją kontrolę nad chińskim sektorem prywatnym. Bez wątpienia miałoby to bardziej negatywne konsekwencje dla Alibaby w przewidywalnej przyszłości, ponieważ jest mało prawdopodobne, że firma będzie w stanie prześcignąć państwo w sektorach, w których Pekin stał się już bezpośrednim konkurentem firmy. Dlatego podtrzymuję swój pogląd, że Chiny Xi Jinpinga stały się nieinwestycyjne.

DISCLAIMER: Wszystkie przedstawione tu informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i w żaden sposób nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Zawsze należy przeprowadzić własną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!
No comments yet