S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

W ten sposób słynni inwestorzy zarabiają pieniądze w czasie recesji. Dlaczego preferują te akcje?

Jaczek Vodiczka
9. 11. 2022
6 min read

Jeśli interesuje Cię, co poleca elitarna grupa inwestorów z Wall Street i gdzie inwestują, to ten artykuł jest dla Ciebie. Jaką strategię stosują w tym wymagającym otoczeniu rynkowym? Gdzie w tym roku inwestuje elitarna grupa (Buffett, Icahn, Ackman i Schiff)?

Dziś omówimy strategię i inwestycje tych 4 znanych inwestorów.

Niezależnie od tego, czy martwisz się o recesję, czy nie, inspiracja nigdy nie boli. Dziś przyjrzymy się najważniejszym ruchom i zakupom znanych inwestorów w tym roku. Jakie akcje i sektory indywidualnie preferują ci inwestorzy?

Carl Icahn

Kim jest Carl Icahn?

Carl Icahn to niezwykle wpływowy inwestor, którego kariera biznesowa sięga początku lat 60. Jest znany jako jeden z pierwszych "inwestorów aktywistów". Jako inwestor aktywistyczny kupuje duże udziały w firmach, które jego zdaniem cierpią z powodu złego zarządzania. Następnie wykorzystuje swoje wpływy do wprowadzenia istotnych zmian w biznesie.

Carl Icahn

Kiedy prominentny inwestor Carl Icahn przemawiał w tym roku na festiwalu Best New Ideas, ostrzegł, że Fed "nie może wyleczyć" inflacji.

"Wydrukowaliśmy za dużo pieniędzy i myśleliśmy, że impreza nigdy się nie skończy. I impreza się skończyła - powiedział.

Choć jego spojrzenie na rynek akcji nie jest bycze, przewidując, że "najgorsze dopiero przed nami", został zapytany o to, jakie szanse widzi na giełdzie. Zaproponował dwie akcje: CVR Energy $CVI+1.2% oraz CVR Partners $UAN+2.4%.

Pierwsza z nich to spółka energetyczna, która wzrosła o 115% w ujęciu rocznym (YTD), natomiast druga to spółka nawozowa, która wzrosła w tym roku o około 36%.

"Biznes nawozowy jest dziś dla mnie świetnym biznesem" - powiedział Icahn. "Trzeba mieć nawóz, jeśli chce się jeść".

Zgodnie z najnowszymi sprawozdaniami Icahna z Komisji Papierów Wartościowych i 13F, jego główne udziały w spółkach innych niż Icahn Enterprises to CVR Energy (11,44 proc.), Cheniere Energy (3,58 proc.) i FirstEnergy Corp. (3,49 proc.).

Ale być może najlepszą transakcją Icahna w 2022 roku może być Twitter. Jak podaje Bloomberg, miliardowy inwestor postawił na przejęcie firmy social media przez Elona Muska i spodziewał się, że nie będzie w stanie wycofać się z oferty przejęcia wartej 44 mld dolarów. Icahn podobno kupił pakiet 500 milionów dolarów, kiedy akcje były notowane w okolicach połowy 30 dolarów za akcję. W wyniku wzrostu akcji i zakupu przez Elona Muska, Icahn zarobił porządną sumę pieniędzy.

Bill Ackman

Kim jest Bill Ackman?

Bill Ackman jest założycielem i prezesem firmy Pershing Square Capital Management, która zarządza funduszami hedgingowymi. Jego podejście inwestycyjne czyni go inwestorem aktywistycznym. Od 2022 roku wartość netto Ackmana została oszacowana przez Forbes na 2,8 mld dolarów.

Bill Ackman

Bill Ackman, inny prominentny inwestor i prezes Pershing Square Capital Management, powiedział we wrześniu, że jego zdaniem roczna stopa inflacji spadnie do 3,5 do 4 procent rocznie, dodając, że dostaniemy "sygnał kupna" gdzieś w 2023 roku.

Ackman może nie zalecał publicznie żadnych strategii inwestycyjnych, ale jego fundusz hedgingowy o wartości 7,46 mld USD dokonał wielu korekt w pierwszym i drugim kwartale.

Jego najbardziej godnym uwagi ruchem była sprzedaż 11,21% udziałów w Netflixie na rzecz $NFLX+1.7%, wynika z 13F filing. Ackman obciął również swoje pozycje w kilku markach z sektora usług, w tym Chipotle Mexican Grill $CMG+2.1%, Hilton Worldwide Holdings $HLT-0.8%, Domino's Pizza $DPZ+0.1% i Restaurant Brands International $QSR-1.0%. Dodał jednak do swoich udziałów w Canadian Pacific Railway $CP+0.4%.

Co możemy wyczytać z ruchów Ackmana?

Biorąc pod uwagę spowolnienie popytu konsumenckiego, Ackman może być przygotowany na to, że sektor usług uderzy w ewentualne spowolnienie gospodarcze w 2023 roku.

Peter Schiff

Kim jest Peter Schiff?

Peter Schiff jest najbardziej znany ze swojej bystrości biznesowej, oprócz tego, że jest bardzo udanym inwestorem. Peter jest najbardziej znany z trafnego przewidzenia kryzysu finansowego w 2008 roku.

Peter Schiff

Z ostatniego złożenia 13F wynika, że jego firma zwiększyła swoje udziały w Barrick Gold $GOLD+2.1%, Agnico Eagle Mines $AEM+1.9%, Royal Gold $RGLD+2.7% i Pan American Silver $PAAS+5.5%.

Schiff ogólnie zaleca inwestowanie w aktywa odporne na recesję, w szczególności w firmy, które "sprzedają produkty i usługi, które konsumenci muszą kupić, a nie tylko to, co chcą kupić." Żywność, ropa naftowa i tytoń to tylko kilka przykładów, jak twierdzi Schiff. Euro Pacific Asset Management zbudował w drugim kwartale tego roku dodatkowe pozycje w British American Tobacco $BTI+0.1%, Philip Morris International $PM-0.8%, Shell $SHEL+0.3%, $BP+1.0% i Kellogg $K-0.9%.

Mimo to, przy tak wysokiej inflacji, Schiff uważa, że inwestorzy potrzebują złota przede wszystkim dla ochrony.

"Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że złoto to pieniądz. To jest płynność. To wszystko inne traci na wartości w stosunku do złota. Złoto jest lepszą formą pieniądza niż wszystko, co rządy wymyśliły, by je zastąpić - powiedział na początku ubiegłego miesiąca.

"A w czasach takich jak ten, kiedy mamy inflację, która wymyka się spod kontroli i banki centralne, które są bezsilne, by ją okiełznać, ponieważ ją stworzyły - i stworzyły gospodarki, które od niej zależą - coraz więcej ludzi, w tym banki centralne, zwróci się ku złotu".

Warren Buffett

Kim jest Warren Buffett? (Nawet nie muszę się w to zagłębiać w naszej społeczności 😄)

Obecnie jest prezesem i dyrektorem generalnym Berkshire Hathaway. Jest jednym z najbardziej udanych inwestorów na świecie i na listopad 2022 roku miał wartość netto 102,9 mld dolarów, co czyni go szóstym najbogatszym człowiekiem na świecie.

Warren Buffett

"Prosta zasada dyktuje moje zakupy" - napisał Warren Buffett w artykule redakcyjnym dla "The New York Times" z 2008 roku. "Bądź ostrożny, gdy inni są chciwi, i bądź chciwy, gdy inni się boją. I z pewnością istnieje teraz powszechny strach ogarniający nawet wytrawnych inwestorów."

Według danych 13F z drugiego kwartału, większość największych udziałów Berkshire Hathaway składa się z zaledwie sześciu spółek: Apple (40,7%), Bank of America (10,5%), Chevron (7,5%), Coca-Cola (7,79%), American Express (6,7%) i Occidental Petroleum (6,2%). W drugim kwartale Buffett kupił akcje Activision Blizzard $ATVI+0.1%, Ally Financial $ALLY-0.6% i McKesson Corp $MCK+1.6%.

  • Z drugiej strony sprzedał udziały w General Motors, Krogerze i Verizon Communications.

Wygląda na to, że Buffett może pozostać na kursie i polegać na spółkach o silnych bilansach, które wypłacają stabilne dywidendy. Z drugiej strony mamy niezachwiane zaufanie do giganta Apple i spółek energetycznych CVX i OXY (również akcje dywidendowe).

Wniosek

Jeśli jesteście zainteresowani tym tematem, podrzućcie mi linka w komentarzach, a chętnie będę kontynuował. Chociaż nie zalecam nikomu ślepego podążania za innymi inwestorami, inspiracja nigdy nie zaszkodzi, zwłaszcza od znanych inwestorów, którzy mogą zapewnić wgląd w sytuację.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.