Te 7 toksycznych akcji jest rekomendowanych przez analityków do natychmiastowej sprzedaży. Czy jesteś właścicielem…

W czasach rynku niedźwiedzia najlepszym sposobem na ograniczenie strat jest zidentyfikowanie akcji, które ostatnio osiągały gorsze wyniki i których perspektywy są negatywne, po prostu sprzedając je. Na dobrą sprawę stresujący rok 2022 na rynkach akcji powoli dobiega końca, ale nie oznacza to, że rynek w najbliższym czasie zmieni się na lepsze. Oto 7 akcji, które lepiej sprzedać teraz, by uniknąć głębszych strat.

Roku, Inc.

Główne indeksy spadły w ciągu roku o 21% do 31%. Inflacja utrzymuje się na dziesięcioletnim poziomie i jest niemal pewne, że Rezerwa Federalna ponownie podniesie stopy procentowe na kolejnym posiedzeniu 2 listopada. W dalszej perspektywie rentowność 10-letniej obligacji skarbowej notowana jest na poziomie ponad 4%, najwyższym od lipca 2008 roku. Jest to niewątpliwy znak, że rynek - i inwestorzy - wciąż zabezpieczają się przed ewentualną recesją.

Oto siedem akcji, które otrzymały najgorsze możliwe oceny od analityków i warto je teraz sprzedać. Unikaj tych nazw za wszelką cenę:

$ROK+0.7%

Reklama jest od zawsze i ewoluowała całkiem dobrze, aby znaleźć potencjalnych klientów, gdzie lubią się gromadzić. To jest duża część dlaczego budżety reklamowe zachować przesunięcie od starych mediów, takich jak druk i telewizji sieciowej do cyfrowych, takich jak streaming i Internet. Sam Roku jest liderem w branży (streaming), który doświadcza utrudnień związanych ze spowolnieniem wzrostu wydatków na reklamę w firmach oraz wysoką inflacją, które wywierają presję na marże.

Akcje ROKU osłabiły się w tym roku o 78,29 proc.

Podczas gdy akcje kwitły w 2020 roku i pierwszej połowie 2021 roku, gdy ludzie utknęli w domu podczas pandemii i nie mieli innej rozrywki niż streaming filmów i programów telewizyjnych, akcje ROKU znacznie spadły w tym roku.

Zysk za drugi kwartał w wysokości 764 mln dolarów był niższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 804 mln dolarów. Strata w wysokości 82 centów na akcję była też o 11 centów wyższa od oczekiwań Wall Street. Roku przyznał się do spowolnienia wydatków na reklamę w drugim kwartale i powiedział, że spodziewa się, że ten trend będzie kontynuowany. Szacunkowe dane za trzeci kwartał w wysokości 700 milionów dolarów były znacznie poniżej oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 898 milionów dolarów.

Carvana $CVNA-3.3%

Akcje Carvany spadły w zeszłym tygodniu aż o 16,9%, według danych S&P Global Market Intelligence. Rynek samochodów używanych online otrzymał obniżkę ratingu od analityków i negatywnie wpłynął na niego raport o wynikach Ally Financial, który udziela kredytów samochodowych.

Akcje CVNA spadły o 94,42% w skali roku

Carvana prowadzi platformę e-commerce do kupowania i sprzedawania używanych samochodów. Spółka uzyskuje przychody ze sprzedaży pojazdów używanych, hurtowej sprzedaży pojazdów oraz pozostałych sprzedaży i przychodów. To całkiem fajna koncepcja. Ale teraz nie jest czas, aby posiadać akcje CVNA.

CVNA akcji jest w dół aż 95% w tym roku, dzięki giełdowej bessy i gwałtowny wzrost cen samochodów używanych, które uczyniły kupno samochodów używanych mniej atrakcyjne w tym roku.

Co więcej, spółka nie jest rentowna - konsekwentnie notuje kwartalne straty na akcję, a nawet wtedy wypada gorzej od oczekiwań analityków. Na przykład w drugim kwartale analitycy oczekiwali straty na akcję w wysokości 1,98 USD - a Carvana skończyła ze stratą 2,35 USD na akcję. Analitycy nie spodziewają się, że Carvana zacznie konsekwentnie przynosić zyski do 2025 roku.

Caesars Entertainment $CZR-6.1%

Caesars Entertainment obejmuje około 50 krajowych nieruchomości do gier w Las Vegas i na rynkach regionalnych. Ponadto firma jest gospodarzem zarządzanych nieruchomości i aktywów cyfrowych, co później spowodowało znaczne straty EBITDA w 2021 roku.

Akcje CZR zdeprecjonowały się w tym roku o 55,69 proc.

W 2020 roku amerykańska filia Caesars podwoiła swój rozmiar dzięki przejęciu Eldorado, które zbudowało swoje pierwsze kasyno w Reno w Nevadzie w 1973 roku i rozszerzyło swoją obecność poprzez wcześniejsze przejęcia ponad 20 nieruchomości przed połączeniem się ze starym Caesars. Do marek Caesars należą Caesars, Harrah's, Tropicana, Bally's, Isle i Flamingo. Firma jest również właścicielem amerykańskiej części William Hill (planuje sprzedać swoje międzynarodowe operacje w 2022 roku), cyfrowej platformy zakładów sportowych.

Jednakże, akcje spadły o 56% w 2022 roku, ponieważ inwestorzy kwestionują rentowność zakładów sportowych online. Następnie, gdy uwzględnimy rosnącą inflację oraz spadek wydatków uznaniowych w budżetach domowych, akcje CZR nagle wyglądają mniej atrakcyjnie.

Wzrost dochodów dramatycznie spowalnia. W drugim kwartale wzrost w ujęciu rocznym wyniósł 12,75%. Natomiast w poprzednich trzech kwartałach roczny wzrost wyniósł 27,9%, 63,5% i 86,1%. To spowolnienie wzrostu zysków jest głównym powodem, dla którego akcje CZR są tak słabo oceniane przez analityków.

UiPath $PATH-2.3%

UiPath wszedł na giełdę w Nowym Jorku w kwietniu 2021 roku po cenie 56 dolarów za akcję. To nie było tak dawno temu, ale akcje PATH są obecnie warte mniej niż 12 dolarów - i nie wygląda na to, aby nastąpił zwrot w najbliższym czasie.

Akcje PATH spadły w tym roku o 73.35%.

UiPath tworzy platformę end-to-end, która zapewnia automatyzację ruchu. Jej platforma została zaprojektowana tak, aby mogli z niej korzystać pracownicy w całej firmie i aby była przeznaczona do szerokiego zakresu przypadków użycia, od prostych zadań po długoterminowe i złożone procesy biznesowe. Generuje przychody ze sprzedaży licencji na swoje autorskie oprogramowanie, utrzymania, wsparcia i usług profesjonalnych. Większość swoich przychodów generuje z USA, następnie z Rumunii i reszty świata.

Jednak w środowisku rosnących stóp procentowych akcje wzrostowe, takie jak PATH, nie są już tak atrakcyjne. Przychody w drugim kwartale 2022 roku były o prawie 24% lepsze niż rok temu, ale tempo wzrostu znacznie zwolniło z zeszłorocznego wzrostu o ponad 45%, co sprawia, że jest to jedna z tych akcji, które należy sprzedać i zapomnieć. UiPath w 2022 roku spadł jak dotąd o 78% i jeśli chce zdobyć lepszą ocenę od analityków, będzie musiał odwrócić wzrost przychodów.

JetBlue Airways $JBLU-3.9%

JetBlue Airways wywołał poruszenie wśród inwestorów tego lata, gdy ogłosił plany zakupu Spirit Airlines za 3,8 mld dolarów. W wyniku transakcji powstałaby piąta co do wielkości linia lotnicza w kraju z ponad 1700 lotami dziennie do ponad 125 miejsc w 30 krajach.

Akcje JBLU osłabiły się w tym roku o 48,71 proc.

Firma zgodziła się zapłacić za Spirit 33,50 USD za akcję, wyceniając linię lotniczą na 7,6 mld USD, łącznie z długiem. Warunki transakcji obejmują wypłatę 2,50 USD za akcję dla posiadaczy Spirit po podpisaniu umowy przez akcjonariuszy oraz miesięczną wypłatę za akcję począwszy od stycznia, jeśli JetBlue nie będzie w stanie szybko uzyskać zgody regulacyjnej. JetBlue zgodził się również zapłacić Spiritowi 400 mln dolarów opłaty za zerwanie umowy, jeśli planowana fuzja zostanie odrzucona przez regulatorów antymonopolowych.

JBLU, w międzyczasie, przychodzi po rozczarowującym raporcie z wyników za drugi kwartał, w którym przychody wyniosły 2,44 miliarda dolarów i strata na akcję wyniosła 47 centów, co było gorsze od szacunków, które zakładały przychody w wysokości 2,46 miliarda dolarów i oczekiwaną stratę w wysokości 11 centów na akcję.

Canopy Growth Corporation $CGC-11.9%

Akcje Canopy Growth Corporation spadły do tej pory w tym roku o 70%, w tym o 18% w ciągu ostatniego miesiąca. Canopy Growth, z siedzibą w Smiths Falls w Kanadzie, uprawia i sprzedaje medyczną i rekreacyjną marihuanę oraz konopie poprzez portfolio marek, które obejmują Tweed, Spectrum Therapeutics i CraftGrow. Chociaż Canopy działa głównie w Kanadzie, posiada licencje na dystrybucję i produkcję w kilkunastu krajach, aby wspierać swoją globalną ekspansję w zakresie medycznej marihuany, a także posiada opcję nabycia Acreage Holdings po federalnej legalizacji marihuany w USA.

Akcje CGC spadły w tym roku o 75,38 proc.

Inwestorzy mieli duże nadzieje, że marihuana może być bardzo dobrze zdekryminalizowana "do końca (prezydent Biden) obecnej kadencji. Ale Kongres bardziej niż na legalizacji marihuany skupia się na wyborach w połowie kadencji, zmniejszaniu inflacji i bacznym przyglądaniu się wojnie Rosji z Ukrainą.

Wyniki spółki za pierwszy kwartał fiskalny 2023 roku - opublikowane w sierpniu - pokazują, że akcje CGC straciły impet. Przychody w wysokości 110,12 mln USD były poniżej oczekiwań na poziomie 112,67 mln USD. Spółka zanotowała również stratę w wysokości 87 centów na akcję, co było o ponad 200% gorsze od oczekiwań na stratę w wysokości 28 centów na akcję.

Ideanomics $IDEX-3.9%

Ideanomics to globalna firma, która ułatwia adopcję komercyjnych pojazdów elektrycznych i wspiera usługi finansowe nowej generacji oraz produkty Fintech. Można ją nazwać firmą zajmującą się czystą energią, ale maczała palce we wszystkim, od projektowania pojazdów elektrycznych, przez budowę ciągników, po ładowanie bezprzewodowe. Posiada segment finansowy/nieruchomości o nazwie Ideanomics Capital. Ogólnie rzecz biorąc, akcje IDEX reprezentują spółkę, która jest po prostu nieprzewidywalna i prowadzi działalność w zbyt wielu segmentach.

W tym roku akcje IDEX straciły na wartości 79,86%.

A dla inwestora nie ma nic mniej atrakcyjnego niż wkładanie pieniędzy w firmę, gdy tak naprawdę nie wie, czego się spodziewać. W rzeczywistości jedyną rzeczą, której można oczekiwać od akcji IDEX jest to, że będą one nadal spadać - akcje spadły w tym roku o prawie 80%. Można się spodziewać, że spółka będzie miała gorsze wyniki. W drugim kwartale Ideanomics przyniósł tylko 34,2 mln dolarów przychodu - analitycy spodziewali się znacznie więcej, bo około 74,5 mln dolarów.

Ideanomics twierdzi, że w miarę rozwoju będzie nadal sprowadzać nowy kapitał - ale czy rzeczywiście inwestorzy powinni się w tym momencie przejechać? Nie wydaje mi się.

DISCLAIMER: Wszystkie informacje podane tutaj mają charakter wyłącznie informacyjny i w żaden sposób nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Zawsze przeprowadzaj własną analizę

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.

Chceš se se stát úspěšným akciovým investorem?

Začni studovat prestižní Bulios akademii a získej přístup k unikátnímu vzdělávacímu obsahu, analýzám a praktickým nástrojům!
No comments yet