S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

4 akcje S&P 500 z najwyższą stopą dywidendy

Jaczek Vodiczka
9. 11. 2022
6 min read

Chociaż nie należy wybierać akcji wyłącznie na podstawie ich stopy dywidendy, zrobimy to na potrzeby tego artykułu. Przedstawimy 4 akcje z indeksu S&P 500 o najwyższej stopie dywidendy, która wynosi od 6,93% do możliwych 10%.

Verizon Communications

Verizon Communications $VZ-1.0%

Gigant telekomunikacyjny Verizon Communications plasuje się na czwartym miejscu wśród spółek wypłacających dywidendę w indeksie S&P 500 z rentownością na poziomie 6,93%. Mimo, że akcje Verizon mają problemy, perspektywy dywidendy wciąż się poprawiają. Roczna dywidenda wynosi 2,61 USD na akcję, a ostatni spadek ceny akcji zwiększył jej stopę dywidendy. Ponadto, niedawno przekroczyła 16. z rzędu roczną podwyżkę dywidendy.

Roczny wykres cen akcji VZ

Verizon kontynuuje również budowanie reputacji w zakresie jakości i poprawy sieci. 28 rok z rzędu otrzymała najwięcej nagród JD Power za jakość sieci. Dodatkowo wygląda na to, że może skorzystać z powstającego biznesu network-as-a-service (NaaS) dzięki 5G. Będzie to prawdopodobnie służyć jako kolejne źródło przychodów, ponieważ sieć Verizon zasila wiele najnowszych aplikacji technologicznych.

To przywództwo ma jednak wysoką cenę, bo Verizon ma obecnie 149 mld dolarów długu. Inwestorzy pamiętają, że dług był prawdopodobnym czynnikiem cięcia płac AT&T, co powinno martwić inwestorów Verizon.

W pierwszej połowie roku wolne przepływy pieniężne wyniosły jednak około 7,2 mld dolarów, co wystarczyło na pokrycie 5,4 mld dolarów wydanych na dywidendy. Wspomniany spadek kursu akcji obniżył również wskaźnik cena do zysków (P/E) do 8,2. Choć nie jest to szybko rosnąca akcja, niski mnożnik zmniejsza ryzyko zakupu teraz, dając inwestorom znaczny zwrot gotówki.

Altria Group $MO+0.0%

Tytoniowy gigant istnieje od 200 lat i zwiększał swoje wypłaty przez 52 lata z rzędu. Ta passa oznacza wieloletnie zaangażowanie Altrii w zwrot dla akcjonariuszy i podkreśla stabilność i przewidywalność biznesu.

Roczny wykres cen akcji MO

Akcje Altrii zarabiają ponad 8%, czyli ponad dwukrotnie więcej niż inwestorzy mogą uzyskać z amerykańskich obligacji skarbowych. Wskaźnik wypłaty dywidendy Altrii na poziomie 77% jest nieco wysoki. Jest to jednak dojrzała spółka, która nie potrzebuje dużo pieniędzy na finansowanie nowych inicjatyw rozwojowych, więc wskaźnik wypłaty na tym poziomie jest do opanowania dla takiej spółki jak Altria.

Altria historycznie dążyła do osiągnięcia wskaźnika wypłaty na poziomie 80%, więc obecna dywidenda jest zgodna z tym celem. Może nie jest to najbardziej ekscytująca akcja, ale nie ma nic nudnego w otrzymywaniu wypłaty w wysokości 8% rocznie za utrzymanie stabilnego i niezawodnego globalnego giganta konsumenckiego.

Vornado Realty Trust $VNO-1.2%

Vornado Realty Trust to nowojorski REIT, który jest właścicielem i zarządcą blisko 26 milionów stóp kwadratowych budynków biurowych w największych miastach kraju, w tym w Nowym Jorku, Chicago i San Francisco.

Roczny wykres cen akcji VNO

Vornado Realty Trust w 2022 roku obchodziło 60-lecie notowań na nowojorskiej giełdzie, więc jest to niewątpliwie firma o ugruntowanej pozycji. Jednak rosnące stopy procentowe i obawy przed recesją spowodowały w tym roku spadek ceny spółki, podobnie jak wielu innych REIT-ów. 52-tygodniowy przedział cenowy dla Vornado Realty Trust wynosi od 20,18 do 47,26 USD.

Vornado Realty Trust w ostatnich dwóch kwartałach pobił szacunki analityków, a jego przychody i zysk na akcję (EPS) uległy poprawie. Jednak rynek wydaje się być zainteresowany jedynie kolejnym ruchem lub dwoma dotyczącymi stóp procentowych prezesa Rezerwy Federalnej Jerome Powella.

Chociaż pięcioletnia średnia stopa zwrotu z dywidendy wynosi 4 ,96%, obecna roczna stopa zwrotu z dywidendy w wysokości 2,12 USD wynosi aż 8,91%. Kwartalna dywidenda została zmniejszona z 66 centów do 53 centów w sierpniu 2020 r., ale od tego czasu pozostaje stabilna.

Pioneer Natural Resources Co $PXD+0.7%

Pioneer Natural Resources staje się niesamowitym producentem dochodu pasywnego. Spółka naftowa na przestrzeni lat znacząco zwiększyła swoją kwartalną dywidendę. Tymczasem uzupełnia tę rosnącą wypłatę o zmienne dywidendy napędzane przez ropę. Dzięki rosnącym cenom ropy i jej przepływom pieniężnym, firma wypłaca dziś ogromne dywidendy.

Roczny wykres cen akcji PXD

Spółka szacuje, że może wypłacić około 27 dolarów na akcję w formie dywidendy, jeśli ropa osiągnie w tym roku średnią wartość 100 dolarów za baryłkę, co oznaczałoby 12% stopę dywidendy . Wydatki i zyski z dywidend będą rosły i spadały wraz z cenami ropy. Przy ropie o wartości 80 USD Pioneer wypłacałby 23 USD na akcję w formie dywidendy (yield 10%), natomiast przy ropie o wartości 120 USD mógłby wypłacać ponad 30 USD na akcję (yield 14%).

Pioneer może być w najbliższych latach maszyną do wypłacania dywidendy. Spółka naftowa ma najlepsze marże i najniższe koszty gotówkowe w swojej grupie rówieśniczej, co pozwala jej na generowanie dużej ilości wolnych przepływów pieniężnych. W międzyczasie spółka zabezpieczyła tanie tereny wiertnicze na co najmniej 20 lat, co daje jej rezerwy do stałego wzrostu produkcji. Jeśli dodamy do tego pozytywny wpływ kontynuacji skupu akcji i redukcji zadłużenia, to przepływy pieniężne na akcję Pioneera mogą nadal rosnąć nawet przy stagnacji cen ropy.

Uwaga końcowa

We wszystkich przypadkach są to dojrzałe firmy, które nie potrzebują dużej ilości gotówki na finansowanie nowych inicjatyw rozwojowych. Po prostu nie mają pożytku z tych pieniędzy i dlatego wypłacają je akcjonariuszom w formie dywidendy. Nie ma w tym nic złego, ale inwestorzy powinni mieć świadomość, że ich całkowity zwrot będzie się wtedy składał przede wszystkim z dywidend.

Ponadto istnieje szansa, że z czasem wartość akcji będzie spadać. Jeśli zainwestowałbyś w akcje VZ 5 lat temu po cenie 47,42 USD, Twoja średnia roczna stopa zwrotu z dywidendy wyniosłaby około 5,14%, podczas gdy zwrot kapitału (strata) wyniósłby -4,85%. Łączny roczny zwrot wyniósłby więc około 0,3%. Oznacza to, że jesteśmy praktycznie na zero i początkowo poradzilibyśmy sobie lepiej nawet gdybyśmy zamiast tego zostawili te pieniądze siedzące w banku na koncie oszczędnościowym.

Co z tego wynika? Szukaj najlepszych firm, które zapewniają stabilny i trwały wzrost zysków, tak aby w przyszłości firma była warta więcej niż dzisiaj. Dobrymi znakami są także regularny wzrost dywidendy i niski wskaźnik wypłaty.

DISCLAIMER: Wszystkie informacje podane tutaj mają charakter wyłącznie informacyjny i w żaden sposób nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Zawsze przeprowadzaj własną analizę

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.